Borovnica – čudesna i lekovita

Spolja je sva crna, a iznutra crvena. Naravno, to je borovnica biljka sa čudesno lekovitim plodovima…

Rasecite jedan plod i odmah ćete ugledati njegovu crvenu unutrašnjost. Tu boju, ovi plodovi imaju zahvaljujući kompleksu materija, koji se zove mirtilin (od latinskog naziva borovnice Vaccinium myrtillus).

U eksperimentima mirtilin je uticao na smanjenje nivoa šećera u krvi, što je veoma važno u slučaju dijabetesa. Istina, sami plodovi borovnice ne sadrže baš malo šećera – do 9%. Ako pojedete 200 grama borovnica – dobili ste 18 g šećera. Srećom, taj šećer uglavnom predstavlja fruktoza. Dakle, dijabetičarima se ne preporučuje da ove plodove jedu bez ograničenja, ali 1,5-2 čaše dnevno možete sebi da dozvolite.

Martilin poseduje još jednu korisnu osobinu. On doprinosi regerieraciji rodopsina, na svetlost osetljivog pigmenta u mrežnjači. Usled toga nam se popravlja vid i svet vidimo jasnije, bolje razaznajemo sitne detalje, čak i u sumraku. Dakle, tako može da se izbegne nepotrebno naprezanje organa vida. Borovnica se može koristiti i za bojenje raznih ukusnih, ali bezizražajnih i bezbojnih namirnica, jela i vina. A ona je prirodni obojivač!

Ipak, borovnica nije vredna samo zbog mirtilina. U njoj se u velikoj količini nalaze biljni polifenoli — materije koje se koriste za štavljenje i imaju vezivna svojstva.
Koriste se za lečenje želudačnih i crevnih poremećaja kod dece. Od zrelih plodova borovnice, blago osušenih na vazduhu, a zatim dobro zagrejanih, dobija se blago oporo sredstvo koje pomaže prilikom dijareje bilo kog porekla. Za mališane je naročito važno to što sušene borovnice – nisu tablete, niti gorki sirup, već ukusan i prijatan obrok.
Sveza borovnica nema vezivna svojstva, ali to je nebitno. Američki vitaminolozi tvrde da su jagodičasti plodovi modre ili crne boje korisniji i bolje se iskorišćavaju posle kulinarske obrade.

Ako se privremeno zaboravi na medicinsku primenu borovnice, može se reći da ovaj plod nije previše bogat životno važnim elementima. Postoje, naravno, i vitamini, recimo nikotinska kiselina (vitamin PP), vitamin C, ali svega 10 mg u 100 g plodova. To je tek deveti deo dnevnih potreba predškolskog deteta u pogledu vitamina C. A beta-karotin uopšte ne sadrži. Ali zato lekovitih svojstava borovnica ima više nego dovoljno.” Prijatan je i kiseloslatki ukus ovih plodova! A tek njihova nežna mekoća s jedva primetnim semenkama! Pa nenametljiva, fina aroma!

Sada se proizvode razni prehrambeni dodaci od borovnica. Mnoga od ovih sredstava sadrže i kompleks raznih drugih
vitamina, važnih za vid (vitamini B-grupe, beta-karotin, C), kao i mikroelemente i mineralne materije. Ali njih treba koristiti samo ako to preporuči le-kar, naročito ako je to savet dečjeg očnog lekara. U svakom slučaju, nema potrebe da se previše uzdamo isključivo u biološki aktivne dodatke (BAD). Sama reč „dodatak” : pretpostavlja da čovek veći deo dragocenih hranljivih sastojaka treba da uzima putem prirodnih životnih namirnica. Naravno, svezi plodovi su van svake konkurencije. Oni su korisni u svakom pogledu, pošto sadrže sve neophodne materije u onim kombinacijama i količini, koje organizam koristi najpotpunije i najefikasnije. Zato nemojte propuštati sezonu borovnica, a potrudite se da ih ostavite i za zimu. Najbolje je da sveže plodove blago prosušite na suvom vazduhu, a zatim dodatno osušite kao što se suše pečurke.

Nije loše ni ako se borovnica pripremi sa šećerom, u vidu pirea ili slatka. Tokom zime, čak i ovako pripremljena borovnica podsetiće vas na mirise šume u julu. A kad zamiriše kolač sa borovnicom, obradovaće se svi vaši ukućani.

Borovnica – Recepti za zdravlje

Korpice s borovnicama

Potrebno je: lisnato testo i borovnice.

Testo razvucite oklagijom na debljinu od 0,5 cm. Izvadite kolutiće tek malo veće od modle koju imate. Na modlu stavite kolutić testa, pritisnite ga i zatim pecite u plehu 12-15 minuta. Gotove korpice napunite borovnicama, pospite prah-šećerom i prelijte toplom marmeladom. Odozgo možete ukrasiti seckanim orahom ili bademom.

Prirodna borovnica

Potrebno je: na 3 kg plodova, 1 čaša svežeg soka od borovnica.
U emajlirani sud sipajte najpre sok, a zatim dodajte oprane borovnice. Mešajući kuvajte 2-3 minuta. Sok zajedno sa plodovima sipajte u sterilne tople tegle do vrha i okrenite 10-15 minuta.

Hranljivi napitak od borovnica

Potrebno je: 2 čaše borovnica, 1/2 čaše hladne slatke pavlake, 1/4 čaše šećera u prahu. Borovnice dobro izgnječite, procedite, dodajte pavlaku, šećer u prahu i sve promešajte.

Borobnica za zaštitu krvnih sudova

Sastojci borovnica i crne ribizle mogu zaštititi krvne sudove od destruktivnog taloženja holesterola koji izaziva aterosklerozu ili dovodi do očvršćivanja arterija, koje postaju krte. Na taj način ovo voće pruža zaštitu protiv srčanih oboljenja i srčane kapi.

Istraživanja vršena u Parizu i Budimpešti pokazuju da antocijanozidi iz borovnice i ribizle sprečavaju taloženje holesterola na zidovima krvnih sudova, naročito krvnih sudova mozga. Dijeta bogata holesterolom čini krvne sudove krtim, dok materije iz borovnica to stvrdnjavanje sprečavaju, tako da krv nesmetano struji kroz srce i mozak.