Tofu sir čuvar zdravlja

Hademar Bankhofer, profesor na Univerzitetu u Beču, potvrdio je da tofu sir, kao i svi sojini proizvodi, značajno utiče na poboljšanje zdravstvenog stanja. Dokazano je da tofu sir može da snizi visok pritisak i povećane vrednosti LDL holesterola. Ali to nije sve, ovaj sir, pre svega, jača srce i krvotok, te može da smanji rizik od raka dojke i karcinoma prostate. Osobe koje vode računa o svom zdravlju i bore se protiv viška kilograma, na meniju obavezno treba da imaju ovu namirnicu jer sojin sir ima veoma malo kalorija i ne sadrži holesterol.
Ime tofu sir lako se pamti, ali samo retkima je poznato njegovo značenje. Naziv “tofu” potiče od kineskih reči “dou” (zrno) i “fu” (sir), jer se pravi od zrna soje.

Prema recima profesora Bankhofera, tofu sir pre konzumiranja treba dobro začiniti. Može se dinstati, kuvati, pržiti i jesti uz povrće, ili kao namaz. Bankhoferov recept za tofu namaz glasi: izmešati jednu i po šolju sitno seckanih delića tofua, dve male banane, dve kašike soka od limuna, pola čaše putera i dve kašike meda.

Koje važne minerale sadrži tofu sir ?

Tofu je niskokalorična namirnica koja ne sadrži gluten, ni holesterol, a predstavlja izvrstan izvor proteina, gvožđa i kalcijuma, naročito za osobe koje u ishrani daju prednost biljnim proizvodima a izbegavaju hranu životinjskog porekla. Porcija tofua (120 g) sadrži 94 kalorije, 2 g ugljenih hidrata, 5 g masti i 10 g proteina. Tofu je bogat mineralima – jedna porcija sadrži oko 250 mg kalcijuma, 186 mg kalijuma, 46 mg magnezijuma i 2 mg gvožđa.

Tofu sir pomaže kod povišenog LDL holesterola?

Ishrana bogata biljnim namirnicama povezuje se sa smanjenjem rizika od raznih zdravstvenih problema. Brojne studije potvrdile su da konzumiranje biljnih proizvoda kao što je tofu smanjuje rizik od gojaznosti, dijabetesa, kao i da povećava energiju i doprinosi zdravlju kože i kose. Takođe, pokazalo se da konzumiranje tofua umesto mesa i drugih životinjskih namirnica doprinosi smanjenju nivoa LDL holesterola što smanjuje rizik od ateroskleroze.

Izoflavoni iz soje smanjuju rizik od osteoporoze

Glavni sastojak tofua je, naravno, soja, i zahvaljujući njoj tofu je bogat proteinima. Soja obezbeđuje našem organizmu neophodne esencijalne aminokiseline, a takođe sadrži i višestruko nezasićene masne kiseline, naročito omega-3 alfa-linoleinsku kiselinu. Izoflavoni u proizvodima od soje povezuju se sa smanjenim rizikom od osteoporoze, a kalcijum i magnezijum u soji mogu da pomognu u ublažavanju PMS simptoma i migrenskih glavobolja.

Kako napraviti tofu sir

Pripremite 1,5 šolju zrna soje i natopite ih u 4,5 šolje (250 ml) vode na 8 sati ili preko noći.

Nakon natapanja, i vodu i soju prespete u blender i na najjačem miksate dok ne sameljete zrna i ne dobijete tečnu glatku smesu.

Stavite 5 šolja vode u šerpu i ostavite na šporet da prokuva. Onda dodaje mešavinu iz blendera, promešajte i smanjite temperaturu na srednju jačinu i mešajte neprestano. Kada mešavina počne da krčka (pre nego što u potpunosti prokuva), smanjite temperaturu na najniže i nastavite kuvati (stalno mešajući) oko 8 minuta dok se ne stvori sloj pene.

Sada trebate odvojiti soju od dobijenog mleka. Procedite tečnost kroz gazu i pritiskajte drvenom kašikom ili rukom da odvojite što više mleka. Ono što se zadržalo u gazi odbacite. Dobijeno sojino mleko sipajte u šerpu i zagrejavajte na nižoj temperaturi stalno mešajući. Kada se krene zagrejavati dodajte 1 šolju vode sa 1/4 šolje svežeg limunovog soka.

Kada temperatura mešavine dostigne oko 65C (pre nego što prokuva), sklonite je sa vatre. Šerpu poklopite i ostavite na toplom mestu 15 minuta, pa onda promešajte. Trebalo bi da se počnu stvarati grudvice, a na površini će se pojaviti žućkasta tečnost (kao surutka).

Premestite kašikom ili kutlačom sve grudvice u gazu koju ste stavili u veću šerpu. Omotajte grudvice gazom i istisnite što više tečnosti. Kao i kod pripreme sira, povežite gazu i ostavite da visi iznad šerpe dok višak tečnosti ne iscuri i dok se ne formira sojin sir, odnosno tofu. Možete i grudvice omotane gazom staviti u posudu i pritisnuti nečim teškim da sva tečnost ispliva na površnu. Posle je uklonite i dobili ste tofu, koji čuvate u frižideru, u vodi (koju svakodnevno menjate), 3 do 5 dana.

Možete ga koristiti za pripremu i slatkih i slanih jela, a ako pravite napitke dodajte nekog sladila, ili malo vanile.