Imunološki sistem organizma je veoma kompleksan a limfni sistem, sastavljen pre svega od limfnih sudova, kapilara i čvorova, nesumnjivo je najvažniji elemenat imunološkog sistema.
Limfni kapilari imaju veoma nežan zid, njihov omotač je tanak i izdržljiv poput celofana, zbog čega lako kolabiraju. Limfni sudovi su na pojedinim mestima isprekidani ganglijama ili limfnim čvorovima; oni filtriraju štetne supstance koje prenosi limfa. Kada se pojavi infekcija ili kada nastane pad imuniteta, dolazi do uvećanja limfnih čvorova, posebno u predelu vrata ispod donje vilice, ispod pazuha ili u preponama, što se lako može i pipanjem utvrditi; ovi limfni čvorovi prikupljaju i filtriraju limfu iz glave, ruku i nogu. Unutar organizma nalazi se crvuljak (produžetak slepog creva), koji prikuplja veliki deo intestinalne limfe. Zapaljenje crvuljka ukazuje na visok stepen intestinalne toksičnosti i ona mora biti smanjena kako bi se održalo odgovarajuće imunološko stanje organizma .
Imunološki sistem je, uopšteno govoreći, veoma složen. On je sastavni deo odbrambene snage organizma; dobro branjen organizam u stanju je da se, prilično lako, sam izleči, dok je organizam čija je odbrana slaba izložen stalnim problemima, pre svega infekcijama. Nekada je bilo mnogo bolesti prouzrokovanih bakterijama, dok se danas čini da dominiraju bolesti virusnog porekla (izazvane virusima). Grubo govoreći, bolesti izazvane virusima svedoče o izvesnoj slabosti imunološkog sistema obolele osobe. Sem toga, virusne bolesti izazivaju iscrpljenost organizma koja sama po sebi donosi slabljenje imunološkog sistema, što može dovesti do pojave novih komplikacija.
PODIZANJE IMUNITETA
Čim stignu prvi hladni dani, pojavljuju se i tipične bolesti koje donosi dolazak zime, kao što su grip i prehlade. Treba imati na umu da su ovi problemi u većini slučajeva benigni i blagotvorni, jer obično podrazumevaju napor organizma da odstrani nagomilane toksične supstance; zbog toga se tokom ovih bolesti pojavljuje velika količina, manje ili više gustog i prljavog, šlajma. Prvo što treba imati na umu, kada je reč o pomenutim bolestima, jeste da se toleriše njihov razvoj i tako omogući da toksične supstance budu izbačene, a nikako ne blokirati mehanizme pročišćavanja. Ukoliko ograničavamo sposobnost svog organizma da se pročisti, slabimo sopstveni imunološki sistem.
IMUNOLOŠKI SISTEM I ISHRANA
Kakve veze imaju režim ishrane i imunološki sistem?
Naravno, veliki, budući da smo ono što jedemo… ili ćemo to postati.Kada je u pitanju imunološki sistem, ova misao je možda i više nego tačna, jer je on zadužen da nadgleda ulazak stranih agensa u naš organizam, te tako neodgovarajuća ishrana, a naročito ishrana prepuna veštačkih supstanci, može izazvati stanje hipersenzitivnosti imunološkog sistema, koje će u doglednom roku prouzrokovati slabljenje odbrane. Smatra se da određene namirnice smanjuju moć imunološkog sistema organizma; u njih se ubrajaju i sledeće:
Masti niskog biološkog kvaliteta. Među njima su i takozvane hidrirane masti, prisutne u margarinu, industrijskom pecivu i u mnogim drugim namirnicama u čiji sastav ulaze masti, iako se one ne vide na prvi pogled (reč je o takozvanim skrivenim mastima, a one čine čak do pedeset odsto masti standardne ishrane).
Umesto njih treba unositi masti visokog biološkog, kvaliteta, poput masti prisutnih u hladno ceđenim uljima ili u suvom voću.
Test za imunološki sistem
Neki znaci mogu nam skrenuti pažnju na činjenicu da je naš imunološki sistem eventualno oslabio. Ukoliko primetimo neke od navedenih znakova, ne treba da se previše brinemo, budući da je normalno da imunitet povremeno oslabi, čak i kada nam je zdravlje dobro. Nabrojaćemo neke od simptoma na koje treba obratiti pažnju; oni su veoma uopšteni i mogu biti povezani sa drugim uzročnicima koji nemaju nikakve veze sa imunološkim sistemom. Takođe, moramo znati da ne postoje pouzdane analize kojima bi se odredilo da li naš imunološki sistem dobro funkcioniše. Dijagnozu bi, mada je ona uvek problematična, mogao dati samo lekar.
-Faringitis (upala ždrela) je dugotrajna promuklost iako je osoba nepušač.
-Kraste na usnama. Mogu da se pojave kao posledica groznice, ali ukoliko se pojave same od sebe, mogu ukazivati na smanjenje imuniteta.
-Rane koje sporo zarastaju (posekotine kojima je potrebno više od dve nedelje da se zaleče). Mogu ukazivati da telo nema dovoljno energije da obnovi ranu novim tkivom.
-Blaga dijareja ili bolovi u stomaku slični onim prilikom loše probave, ali koji se pojavljuju i kada nije došlo ni do kakve prekomerne ili pogrešne ishrane.
-Iscrpljenost, nedostatak energije (umor od ranog jutra tokom celog dana).
-Depresija. Ukoliko nema nikakvog opravdanog uzroka, moguće je da je reč o oslabljenom imunološkom sistemu.
-Bolovi ili probadanja u mišićima koji se javljaju pri hodu, čak i posle ustajanja iz kreveta, mada nije prethodila nikakva fizička vežba.
-Lomljiva kosa. Kosa opada više nego ranije, nedostaje joj sjaj i boja. Uzrok može biti nedostatak gvoždja ili drugih minerala, što doprinosi slabljenju imunološkog sistema.
-Sitne bradavice se pojavljuju i nestaju.
Pigmenti u namirnicama biljnog porekla jesu supstance koje smanjuju štetnost spoljnih agensa, naročito sunca. Njihovo zaštitno dejstvo može se delimično preneti i na organizam čoveka. Te supstance su flavonoidi, betakarotin, kersetin, antocijanidin i mnoge druge koje su otkrivene i koje u većini slučajeva imaju uticaja na podizanje imuniteta organizma.
Konzumiranje tek ubranih namirnica takode podstiče imunološki sistem, što se ne dešava ukoliko unosimo zamrznute namirnice, ili konzervirane, koje još mogu sadržati i konzervanse ili aditive koji smanjuju imunitet.
Beli luk podjednako spada i u jestive namirnice i u lekovite biljke. Zbog bogatog sadržaja prirodnih antibiotika i sumporastih (sumpornih) jedinjenja, on obnavlja sluzokožu i tako posredno jača imunološki sistem. Neko više voli da ga uzima u kapsulama, perlama ili tinkturama, mada je njegovo dejstvo na imunološki sistem veće ukoliko se konzumira u prirodnom i sirovom obliku.
Ehinacea za podizanje imuniteta organizma
Ehinacea je danas veoma popularna lekovita biljka za podizanje imuniteta. Ona liči na belu radu, ali je crvene boje, i potiče sa livada srednjeg severnoameričkog zapada. U apotekama se može naći u prahu (uzima se u tom obliku, mada je pomalo gorka, ili se prah rastvara u čaju) ili u obliku tinktura, koje se piju u kapima.
Šipak za podizanje imuniteta organizma
Plod divljeg šipka veoma je bogat vitaminom C i ne samo da podiže imunitet, nego je i izvanredan tonik. Uzima se u obliku čaja i ima veoma prijatan ukus.
PROČITAJ I >>>Zdrava ishrana za jačanje imuniteta