Kurje oko nastaje kao posledica delovanja sila usled nepravilne statike čitavog stopala. To je izrazito bolno zadebljanje kože, na jednom ili više mesta istovremeno, na jednom ili oba stopala.
Kurje oko nastaje zbog grubog utiskivanja površinskog sloja kože u dubinu u vidu trna koji predstavlja sam koren promene. Oko toga se stvara kružno zadebljanje koje može imati od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara u prečniku. Ove promene su vrlo bolne, te remete život i svakodnevne aktivnosti.
Kurje oko se najčešće javlja na delu tabana bliže prstima, zatim na petom prstu sa spoljne strane, a često se stvara i na peti.Kurje oko na stopalu je tvrdo i veoma bolno dok na bočnoj strani prsta obično ima blažu formu i mnogo je mekše.Clavus ( kurje oko ) je zapravo modifikovani žulj, čiju sredinu zauzima okrugla rozasta tvorevina u obliku čepa, koja je opkoljena uskim prstenom.Ta sredina kurjeg oka, siva i zrnasta, a veličine sočiva daje zajedno sa prstenastom lamelom na periferiji izgled oka.
Kurje oko je osetljivo na pritisak i boli pri promeni vremena. Nalazi se najčešće na dorzalnoj strani 2. i 5. prsta noge ili u interfalangealni prostorima 3. i 5. falange, gde ima izgled oka jarebice.Kurje oko se često inficira i izazove limfangitis i flegmone.Povod za pojavu kurjeg oka je patološka statika noge ili pretesna obuća ili obadva činioca skupa.
Prevencija i lečenje
Prevencija se sastoji u nošenju udobne obuće, redovnoj higijeni stopala, povremenoj masaži — naročito posle dužeg hodanja ili stajanja. U našoj zemlji najpularniji način lečenja kurjeg oka je upotreba raznih flastera, koji mogu izazvati još ozbiljnije probleme, pa je preporučljivo da se pre njihove primene konsultuje lekar.Što se tiče hirurškog lečenja kurjeg oka, ranije su primenjivane agresivne operativne metode sa ciljem da se odstrani koren promene. Sada se preporučuje struganje naslaga sterilnim skalpelom (“bez krvi”), potom primena keratolitika pod kontrolom lekara dermatologa. Uz to, deformiteti stopala moraju se korigovati vežbama ili ulošcima za stopala. Ipak, uprkos brojnim metodama, idealno sredstvo kojim se uklanjanja kurje oko — još nije izmišljeno.
Konvencionalno lečenje
Uz otklanjanje statičke greške i nošenje komotne obuće, najbolje je ako se kurje oko hirurški ukloni pogotovo ako se pod njim stvorila burza.Za lokalno lečenje postoji veliki broj zvučno reklamiranih preparata, koji su uglavnom keratolitici.Posle parenja u toploj vodi i skidanja površnih slojeva keratina maže se salicil-kolodijem.
Prva mere kada se pojavi kurje oko treba da budu usmerene na smanjenje simptoma kao što su bol i nelagodnost prilikom hodanja.Prirodna krema od aloje doneće veliko olakšanje od bolova koje uzrokuje kurje oko.
Povezano>>> Biljka čuvarkuća za kurje oko
Operacija kurjeg oka laserom
U novije vreme sve veći broj pacijenata kurje oko uklanja laserom a za to se koriste dve metode erbijski laser ili, ako se očekuje krvarenje, CO2 laserr.
Laser veoma brzo uklanja kurje oko i to samo jednim tretmanom koji se radi pod lokalnom anestezijom i traje svega pet minuta.Uklanjanje je potpuno a pacijent ne oseća nikakav bol ili nelagodnost.Na mestu gde se nalazilo kurje oko ostaje mala rana koja se svakodnevno previja i štiti od infekcija zavojem ili flasterom.Kad se prekine s previjanjem lekar zavisno od stanja može preporučiti i mazanje kremom.Odmah posle uklanjanja bol koji je uzrokovalo kurje oko nestaje i pacijent oseća veliko olakšanje.Ali ako se stvore uslovi koji su doveli do prve pojave kurje oko se može opet pojaviti zato posle operacije kurjeg oka obavezno treba nositi udobnu mekanu obuću, dobro održavati svakodnevno higijenu stopala, a posle dužeg hodanja ili stajanja masirati stopala.Svako ko je osetio bol i neprijatnosti koje donosi kurje oko ne bi smeo da na njih zaboravi i da zanemari preventivne mere.
Prirodni lekovi za kurje oko
Brojni su prirodni lekovi za kurje oko ali je diskutabilna njihova efikasnost.Kao prvu pomoć za olakšanje tegoba nije loše više puta tokom dana primenjivati kupke za noge sa toplom vodom i ruzmarinom.
Kao lek za kurje oko može se koristiti i kora od banane koju uveče treba obmotati ili prisloniti na kurje oko i uvezati.Ujutro kada površinski sloj kurjeg oka omekša treba ga istrugati.
Slično se koristi i limun.Pola limuna treba pritisnuti na kurje oko uviti i ostaviti tako tokom noći.
Ipak smokva je po iskustvima najefikasniji lek za kurje oko.Upotrebljava se kao i kora banane i limun.Jednu svežu smokvu presecite na pola, unutrašnji deo prislonite na kurje oko i pričvrstite zavojem i flasterom kako bi smokva sa unutrašnjim delom ostala preko noći na kurjem oku.Ujutro smokvu uklonite, a stopala potopite u vruću vodu oko jedan sat, kako se voda hladi dolivajte toplu.Posle toga kada kurje oko potpuno omekša pokušajte da ga uklonite.Obično to ne uspeva prvi put i tretman treba ponavljati do nedelju dana ali ipak mnogima se trud isplatio.Ovaj narodni lek ima i naučno opravdanje jer smokva sadrži enzime za razgradnju proteina koji pomažu u uklanjanju kurjeg oka.Na kurje oko deluje samo sveža smokva dok od suve neće biti nikakve koristi.ako nemate svežu smokvu po nekim preporukama možete upotrebiti i šljivu.
Pročitajte i Evo kako da sami bezbedno uklonite kurije oči sa stopala – RECEPT
Postoje i drugi narodni lekovi za kurje oko kao što je nariban krompir,list bršljana, beli luk …ali njihova upotreba u malom broju slučajeva dovodi do potpunog rešenja problema tj nestanka kurjeg oka.Bez obzira na olakšanje tegoba sve dok je kurje oko prisutno nećete moći normalno da obavljate svakodnevne aktivnosti zato je možda najbolje odlučiti se za lasersko uklanjanje.Istu obuću koja je izazvala kurje oko više ne treba nositi.
Povezano>>> Kurje oko i bradavice samopomoć