Mleko je pravo remek delo prirode. Sadrži sve potrebne sastojke za dug život: proteine, belančevine, vitamine, mlečni šećer, više od 60 različitih mikro i makro elemenata, veliku količinu kalcijuma i magnezijuma.
Sadrži i esencijalne masne i esencijlalne amino kiseline, neophodne organizmu, jer ne može sam da ih sintetiše, i imunoglobuline, koji su značajni za imunološki sistem.
Postoji cela lepeza fermentisanih mleka sa tzv. probiotskim bakterijama koje žive u crevnom traktu. One regulišu mikrofloru debelog creva, pa su preventiva za rak debelog creva, potvrdila su najnovija istraživanja u svetu.
Kefir tokom fermentacije stvara značajnu količinu vitamina B grupe, pa je lako svarljiv. A surutka je hranljiva, jer sadrži veće količine vitamina B i biološko vrednih serum-proteina. Zato je dobra kod oboljenja jetre, koju regeneriše.
Mleko i mlečni proizvodi sadrže ugljeni hidrat laktozu (mlečni šećer), koji spada u disaharide. U
procesu njegovog varenja izdvajaju se glukoza i galaktoza. Glukozu ćelije sagorevaju da bi dobile energiju, a galaktozu kroz telo nosi insulin, hormon kojeg luči pankreas. Ako pankreas ne proizvodi dovoljno insulina da se sva glukoza nastala od ugljenih hidrata preveze do ćelija, nastaje dijabetes.
Suprotno stavu zvanične medicine, makrobiotičari isključuju mleko iz ishrane, jer tvrde da enzim kazein iz mleka naš organizam – ne može da vari.
Postoji veliki broj mlečnih napitaka od žitarica, koji imaju slične nutritivne vrednosti. Tako umesto uobičajenog, možemo da pijemo sojino mleko, pirinčano, ovseno, proseno, ili mleko od lešnika i badema!
Zato ako imate poteškoća sa varenjem mleka, ili ako vam ono stvara bolove u želucu, pokušajte da ga na dve nedelje zamenite nekim od sledećih napitaka.
Sojino mleko
Sojino mleko naročito se preporučuje ženama u menopauzi, jer sadrži biljne estrogene i belančevine koje u tom periodu gube.
Priprema
1 šolju sojinog zrna ostavite da ogrezne u vodi preko noći, pa ujutru izmiksajte i dodajte 12 šolja ključale vode, kuvajte uz mešanje, pa dodajte 1 šolju hladne vode, a kada ponovo proključa – još 1 šolju hladne vode, uz stalno mešanje Procedite mleko kroz gazu i dodajte malo cimeta i integralnog šećera. Sojino mleko može da se održi 24 časa u fružidcru, a posle toga dobija gorak ukus i nije za piće.
Voćni sojin jogurt
U mleko od soje dodajte kašičicu običnog jogurta, koji će da pokrene proces zgrušavanja, a kad se ukiseli, dodajte iseckano voće izabrano po vašoj želji i malo integralnog šećera
Mleko od pirinča
Pirinčano mleko je lako svarljivo i ima visoke hranljive vrednosti. Može da se koristi za pripremu milkšejka, ili pudinga, muslija, supa i sosova na isti način kao i obično mleko. Jedino se ne preporučuje deci mlađoj od 3
godine, ali je veoma korisno za dijabetičare. Pirinčano mleko u prahu može da se kupi u prodavnicama zdrave hrane i priprema se na sledeći način:
2 kašike pirinčanog mleka u prahu prelijte sa 250 ml hladne, ili tople vode
Ako sipate hladnu vodu, za mešanje koritite mikser. 100 g pirinčanog mleka sadrži:
vitamin B1 – 1,2 mg
vitamin B2 -1,3 mg
vitamin B5 – 4,8 mg
vitamin B6 – 1,6 mg
vitamin C – 60 mg
lecitin – 3000 mg
biotin – 0,12 mg
folna kiselina – 160 mg
cink – 4 mg
fosfor – 100 mg
magnezijum – 80 mg
kalcijum – 160 mg
hrom – 48 meg
protein – 3,2 g
masti – 24,4 g
energetska vrednost – 504 kalorije
Ovseno mleko
Ovas je veoma bogat vitaminima grupe B. Zato upotrebom ovsenog mleka krvni sudovi postaju elastičniji, nivo šećera u krvi se normalizuje. Priprema se tako što se 2 kašike ovsenog mleka u prahu (možete da kupite u prodavnicama zdrave hrane) preliju sa 2 dcl vode i kuva nekoliko minuta, uz stalno mešanje.
Proseno mleko
Proso se preporučuje u jesenjim i zimskim danima, jer ima izraženo svojstvo zagrevanja organizma.
Priprema se tako što se 1 kašika prosenog mleka u prahu prelije sa 1 šoljom ključale vode.
Bademovo mleko
Bademovo mleko je blagotvorno kod srčanih i nervnih poremećaja. Dobro je za celokupno jačanje organizma, jer sadrži fosfor, a preporučuje se i onima sa povećanom kiselinom u želucu.
Priprema
100 g jezgra badema prelijte toplom vodom i ostavite potopljene preko noći, ujutru izmiksajte i dodajte pola l tople vode, pa ostavite 10 minuta da vri na tihoj vatru
Procedite kroz gazu i po želji dodajte integralni šećer. Na ovaj način možete da pripremite i mleko od lešnika, ili kikirikija!
Kozje mleko
Kozje mleko ima veći sadržaj peptida, supstance koja je veoma obra za oporavak obolelih od tuberkuloze i drugih teških bolesti, jer jača imunitet. A pun zdravstveni efekat postiže se ako se mleku dodaju i ekstrakti ehinacee, aloe vere i zelenog čaja.
Voćni jogurt
Umesto slatkiša, deci je bolje dati voćni jogurt, jer on sadrži probiotičke bakterije mlečne kiseline i umerenu količinu šećera. U 100 ml ovog napitka ima 50 kalorija, što je za trećinu više u odnosu na čisto mleko, ali znatno manje u poredenju sa omiljenom čokoladom.
Jogurt i antibiotici
Pogrešno je piti antibiotike sa kiselim mlekom, kao što je uobičajeno kod nas. Kiselo mleko ubija njegove bakterije, pa se ne postiže pravi efekat u lečenju. Isto važi i za jogurt. Oni su dobri jedino za obnavljanje crevne flore, ali onda ih treba piti sat i po posle uzimanja leka.
Uprkos osporavanjima, pa i doktrini da je jedno od pet belih zala, mleko je čovekova osnovna namirnica, naročito jogurt, odnosno kefir. Nezamenljivi su, jer pospešuju metabolizam masti tako što njihove probiotske bakterije ne daju da krupni molekuli masti prodru u krvotok.
Po svom sastavu mleko je emulzija vode, masti, belančevina i minerala.Njegova aktivnost ispoljava se u zavisnosti od toga u kakvom se obliku nalazi. Najdelotvorniji su, ipak, jogurt i kefir, koji sadrže takozvane probiotske bakterije, koje imaju imunogena i antialergijska svojstva. Pospešuju metabolizam masti, odnosno podižu nivo ćelijske odbrane, tako da krupni molekuli masti ne prodiru dalje u krvotok i ne dovode do poremećaja u krvnim sudovima. U samo jednom mililitru mleka ima ih i do 8 miliona! Zadržavaju se na potezu od želuca do tankog creva, ponašajući se kao čistači. Pokazalo se i da su vrlo dobre za čir na želucu, ili dvanaestopalačnom crevu. I za sopstveni metabolizam probiotske bakterije troše holesterol iz krvi, pa je pozitivna reakcija vidljiva već posle 15 dana “terapije” jogurtom, ili kefirom.
Ne stoji priča o mleku kao uzročniku alergija.Ugroženi su samo oni koji imaju propustjivu sluzokožu creva, jer kod njih nesvareni delovi belančevina prodiru u krvotok Dok sisaju, bebe sa takvim problemom su zaštićene majčinim mlekom, ali po prestanku dojenja i kod njih dolazi do razvoja alergija.
Za rast i pravilan razvoj, medicina kaže, potrebno je najmanje 1/2 litra mleka dnevno. Pre svega za deponovanje kalcijuma u kostima, koje se završava tek sa 35 godina. Posle toga, zalihe se samo troše, pa ako organizam nema dovoljno kalcijuma, povući će ga iz kostiju. Zato je mleko posebno važno za starije, trudnice i dojilje.
Zašto je mleko dobar izvor kalcijuma?
U njemu je kalcijum vezan za kazein tzv. labavom vezom. Ona lako puca i tako se ovaj mineral oslobađa i vezuje u organizmu – hormon estrogen dodatno ubrzava njegovo vezivanje za kosti.