Kamen u bubregu simptomi – intenzivan bol u predelu bubrega – bol koji se javlja i nestaje – krv u mokraći – jak bol je ponekad praćen mučninom i povraćanjem…
Muškarci tri puta češće imaju kamen u bubregu, a bolest je najprisutnija u četvrtoj i petoj deceniji života.
Šta je to mokraćni kamen, kako nastaje, kakve posledice izaziva…
Mokraćni kamen, po stručnom tumačenju, nastaje taloženjem kristala koji se nalaze u mokraći. Počinje da se stvara još u bubregu, kada mokraća postane prezasićena solima i drugim materijama. Načešći je kalcijumski kamen, a nešto redji su uratni, cistinski, kamen nastao u inficiranoj mokraći i tako dalje.
Simptomi kamena u bubregu
Od svih simptoma najučestaliji je bol u predelu bubrega.Ako se je kamen zaglavio u bubregu može da se javi bol sa strane u stomaku.
Drugi važan simptom je jak bol koji se javlja i nestaje a izazivan je prolaskom kamena kroz uretru.
Krv u mokraći je treći važan simptom
Kada kamen počne da se pomera izlaskom iz bubrega i silazeći niz mokraćne puteve, izaziva intenzivan bol, praćen mučninom i povraćanjem što je osnovni simptom kamena u bubregu, a po prestanku bola, javlja se krv u mokraći.Simptom može da bude i bol koji jedva primetan, ali je češće oštar, parališući, čak praćen kolapsom. Ukoliko je prisutna i mokraćna infekcija, ili gnojne komplikacije na bubregu, javlja se i povišena temperatura.
Nekada, iako postoji kamen u bubregu ne javljaju se nikakvi simptomi, a bolesnik i lekar se iznenade veličinom kamena kada se on slučajno otkrije pri nekom pregledu.
U Evropi i Severnoj Americi svaki deseti stanovnik pati od kamena u mokraćnim organima, a u našoj zemlji, zbog tople i suve klime i obilja krečnjaka u zemljištu,kamen u bubregu je još učestaliji, ali, se pravilnom ishranom i unosom tečnosti može izbeći ili odložiti.
Posledice po zdravlje
Kamen se ne nalazi u zdravim bubrezima i mokraćnim putevima. Može da izazove mnogobrojne komplikacije, od zastoja mokraće, oštećenja bubrežnog tkiva, do postepenog ili naglog prestanka rada bubrega. Ako se javi infekcija, mogu da se razviju gnojni procesi na bubregu, pa i sepsa i smrt, ukoliko se na vreme ne izvede hirurška intervencija.
Srećom, 80 posto kamenja, moguće je spontano izbaciti, ako oboleli uzima prepisane lekove, dosta se kreće i pije puno tečnosti.
Kamen koji se zbog veličine ili oblika ne može spontano izbaciti, danas se uklanja savremenim metodama, kao što su endoskopsko razbijanje kamena, ili vantelesno udarnim talasima. Talasi se na specifičan način usmeravaju ka kamenu, prolaze kroz tkivo i ne oštećuju ga, ali kamen potpuno usitnjavaju i pacijent ga naknadno izbacuje spontano. Upravo takav, najsavremeniji zahvat, primenjuje se u Institutu za urologiju, KBC Zvezdara, gde se otkrivanje kamena i podešavanje aparata vrši ultrazvučno i bez zračenja, za razliku od ranijih aparata kod kojih je korišćen rentgen.
Klasična hirurška intervencija izvodi se u manje od tri posto slučajeva.
Narodni lekovi za kamen u bubregu
Bundeva za regulisanje rada bubrega
Jedite svakog dana 100 grama pečene bundeve
Čaj od krastavca za bubrege i bešiku
Izvadite, operite, osušite semenke iz zrelih plodova krastavca, pa 2 kašike suvog semena kuvajte u 4 decilitra vode, 10-12 minuta, procedite i pijte ujutro na prazan stomak po solju čaja.
Čaj od dunje protiv kamena u bubregu i bešici
Operite i osušite semenke zrele dinje i 1/2 kilograma suvih semenki kuvajte u 2 litra vode, dok se ne ukuva za polovinu, ostavite da se ohladi, čuvajte u staklenoj flaši i pijte više puta na dan.
Maslinovo ulje za bezbolnije izbacivanje peska i kamenca
Pre doručka, ručka i večere, tokom sedam dana, uzimajte po kašiku nerafinisanog maslinovog ulja, sa malo iseckanog peršunovog lista
Kako sprečiti pojavu kamena
Da bi se sprečio nastanak kamena:
– piti 2-3 litse tečnosti, najbolje vodu i blage biljne čajeve
– izbegavati alkohol, gazirana pića, kafu
– smanjiti unos soli i koncentrovanih šećera (med, voćni sirupi)
– od povrća ne uzimati pasulj, grašak, boraniju, sočivo, spanać, cveklu, zelenu salatu, koprivu
– od voća ne jesti jabuke, maline, jagode, šipak, šljive, borovnice
– postepeno smanjiti telesnu težinu
– izbegavati stresna stanja, naporan umni ili fizički rad i dovoljno spavati