Za šljivu se s pravom može da se kaže da je crno zlato Srbije, jer polovinu od svih voćaka u našoj zemlji čini upravo njeno veličanstvo. Potekla iz Male Azije, na naše prostore doneli su je Turci u XV veku. Ali voda i tlo našeg kraja posebno su pogodovali uzgoju ove plemenite kulture i dali joj izuzetan kvalitet. Već Evlija Čelebija, u svom “Putopisu”, piše o čudesnoj šljivi i šljivovici u Srbiji.
To je ona čuvena Požegača, koju neki zovu i Madžarka, a koja sveza može da se jede pola godine, od juna do Božića. Ali nije to jedini dar šljive. Može da se suši, pretvara u slatko, pekmez, marmeladu, kompot, sok i rakiju šljivovicu koja naš narod prati kroz ceo život: „…S’njom se zove u svatove i ide u ratove, slavi rođenje i krsno ime, ona leči i razgaljuje, s njom se oplakuje i sahranjuje…”
Džem od šljive
2 kg oprane šljive isecite napola, izvadite koštice i poredajte u pleh. Pecite na 200 C. Ispečene šljive sipajte u zagrejane tegle i odmah ih dobro zatvorite. (Tegle se pripremaju tako, što se u rerni na 100 C, zagrevaju oko jedan sat). Rernu isključite, a zatvorene tegle ostavite u toploj rerni, ili zamotajte u deblje ćebe, dok se potpuno ohlade.
Na ovaj način priprema se džem za dijabetičare, a za zdrave, princip pripreme je isti, samo se navedenoj količini šljiva dodaje 1,5 – 2 kg šećera.
Sok od šljive
Odaberite sveže i zdrave šljive, dobro operite, odbacite peteljke i izvadite koštice, isecite na sitnije komade, pa sameljite u mašini za meso, ili sokovniku. Dobijenom soku, ako ste dijabetičar, nemojte dodavati šećer. Možete ga razdeliti u plastične flaše i odmah zamrznuti, ili ga obradite termički, tako što ćete ga zagrevati dok ne proključa.
Kompot od šljive
Odaberite sveže šljive, isecite napola i povadite koštice. Voće poredajte u čiste tegle i zalijte hladnom vodom. Uključite rernu i zagrevajte dok voda u teglama ne proključa, a onda rernu isključite, tegle zatvorite poklopcem i ostavite u rerni dok se ne ohladi.