Stvaranje toksičnih materija u organizmu sprečavaju antioksidanti enzimi, vitamini i minerali -ubice tih, slobodnih radikala – a njihova količina i ubojitost zavise od hrane koju unosimo..
Naše zdravlje je stalno između slobodnih radikala i antioksidanata. Od ishoda njihove borbe zavisi da li smo zdravi, ili bolesni. Zato treba stati na pravu stranu u tom boju i pomoći u uništavanju slobodnih radikala!
Vitamini, minerali i enzimi, poznatiji kao antioksidanti, bitni su u odbrani organizma od stvaranja toksičnih metabolita kiseonika (TOM), kako lekari to stručno kažu za slobodne radikale. U toj neprekidnoj fiziološkoj TOM produkciji, do poremećaja ne dolazi dok postoji oksidantno-antioksidantni balans, već kad se pokvari.
Treba znati kako naš organizam funkcioniše, naročito čistači slobodnih radikala i da postoje preparati – antioksidanti, da možemo sami sebi pomognemo.
Superoksid dismutaza (SOD) ima tri oblika enzima, jedan koji sadrži bakar i cink, drugi mangan, a treći gvožde i smatra se da zdrav organizam dnevno proizvede 5 miliona jedinica SOD, i njenog partnera katalaze SOD revitalizuje ćelije, održava funkciju i usporava vreme i brzinu njihovog uništenja, ali se starenjem proizvodnja slobodnih radikala povećava, a aktivnost ovog enzima smanjuje prirodni izvori su ječam, brokoli, kupus, prokelj, i većina zeljastog povrća.
Glutation (GSH) sprečava oksidaciju lipida ćelijske membrane, a uključen je i u metabolizam i detoksikaciju ćelija raka i igra važnu ulogu u održavanju hemoglobina u eritrocitima.
Glutation peroksidaza je selen-zavisan enzim (svaki molekul enzima sadrži 4 atoma selena), ima ga u mnogim tkivima, i utiče na aktivnost mnogih enzima, a selen, inače, stimuhse odgovor antitela na infekciju mikrobima.
Koenzim Q10, ili ubikvanon, je ključna karika u disanju ćelije i aktivnost mu opada sa starenjem, pa njegovo stvaranje treba da se stimuliše dodacima ishrani, ili uzimanjem preparata, jer igra krucijalnu ulogu u imunološkom sistemu i zaustavljanju starenja. Japanci su počeli da ga koriste u lečenju srčanih problema, krvnog pritiska, kao i za stimulisanje imunog sistema, a istraživanja su pokazala da je ovaj koenzim od velike koristi kod alergije, astme i respiratornih oboljenja, Alchajmerove bolesti, šizofrenije, multiple skleroze, pa čak u nekim kombinacijama i u prevenciji i kontroli raka – prirodni izvori su skuša, losos i sardine.
Vitamin E je odavno poznat biološki snažan antioksidant koji funcioniše i kao čistač slobodnih radikala, i sprečava njihov nastanak, ali je za održavanje normalne koncentarcije vitamina E u krvi potreban – cink!
Vitamin C, pored regeneracije vitamina E, dovodi do produkcije interferona, pa u mozgu i kičmenoj moždini sprečava oštećenja izazvana slobodnim radikalima, s tim što su potrebne velike doze vitamina C (1000 mg) da bi ispoljio svoje zaštitničke efekte u regionima mozga.
Vitamin A i beta-karotin razaraju kancerogene ćelije.
L-cistein je moćan detoksikator alkohola, duvanskog dima i raznih zagađivača iz sporjašne sredine, tako da ga jetra i limfociti koriste za detoksikaciju različitih hemijskih i bakterijskih otrova.
Vitamin K je neophodan za proces zgrušavanja krvi, ali i formiranje koštanog tkiva i veoma povoljno deluje u prevenciji osteoporoze, a namirnice bogate vitaminom K su kupus, karfiol, žumance, džigerica, suncokret, pšenica.
Bioflavonoidi nisu pravi vitamini, ali se označavaju kao vitamin P, ne stvaraju se u organizmu, pa moraju da se unose hranom, a imaju široku primenu kod sportskih povreda, ublažavanja bola, smanjenja otoka, imaju antibakterijsko dejstvo, poboljšavaju protok krvi, stimulišu produkciju žuči, snižavaju nivo holesterola, lece i sprečavaju kataraktu(mrenu) i smanjuju krvarenje u mrežnjači. Kvercetinom, jednim od produkta ovog vitamina, mogu efikasno da se lece i spreče simptomi astme – najbogatiji izvor su biber, crna ribizla, kajsija, višnja, grejpfrut, limun, narandža, suva šljiva i šipak.
Pored svih aktivnosti koje ispo-ljava unutar organizma, vitamin E se može koristiti i za spoljnu upotrebu. Dodaje se kremama za zaštiti od sunca, jer smanjuje potencijalne kancerogene efekte ultravioletnih zraka.
Svojim kolegama sa tenisa stručno i toplo preporučujem uzimanje ovog vitamina pre svakog fizičkog opterećenja, baš zbog njegovog povoljnog zaštitnog efekta od oštećenja tkiva koje izaziva preterani fizički rad.Dobro je uzimati i preparate koenzima Q10, zbog sposobnosti povećavanja odbrambene moći organizma, a uzima se u prevenciji i kontroli raka. Naravno, treba biti oprezan pri kupovini koenzima Q10, jer nisu svi proizvodi na tržištu u „čistom” obliku.