Kurkumin kao lek

Kurkumin je aktivni sastojak začina, poznatog kao krkuma ili tumerik, koji je jedan od najpopularnijih začina u indijskoj kuhinji, gde se koristi više za bojenje, dajući hrani izuzetno žutu boju.

Tretiranje raznih bolova, prehlade i kašlja su samo od nekih blagotvornih dejstava ovog začina na zdravlje. Prstohvat kurkume pomešane sa šoljom mleka je mešavina koja se koristi kao lek za navedene probleme. Skoro su se naučnici iz oblasti medicine, zainteresovali za medicinske blagodeti kurkumina, budući da se pokazao odlično u prevenciji i kontroloisanju određenih zdravstvenih stanja.
S druge strane, poznat je po nekim neželjenim dejstvima.

Blagotvorno dejstvo na zdravlje:

Istraživači su dokazali mnoge blagodeti dnevnog konzumiranja kurkumina. Poznato je da pomaže kod pojave simptoma, koji su posledica starenja, a od kojih neki mogu čak biti i pretnja po život.

Može da spreči pojavu kancera:

Jedna od najvažnijih stvari kod kurkumina je to što uspeva da spreči pojavu raka. Ovo otkriće se bazira na ispitivanju sprovedenom na životinjama, gde se unos dnevne doze kurkumina, pokazao kao odličan u sprečavanju pojave raka debelog creva, raka dojka i raka kože. Ovo je najverovatnije posledica njegovog antioksidansnog svojstva i sposobobnosti da se bori protiv slobodnih radikala, jednog od osnovnih uzroka pojave raka. Ipak, uticaj kurkumina na ljude, u vezi sa prevencijom kancera i dalje treba da se ispita.

Pomaže kod osteoartritisa i reumatoidnog artritisa:

Tradicionalno, turmerik se koristio pri olakšavanju bolova prouzrokovanim različitim tipovima artritisa, tako što se unosio konzumiranjem, ili direktnim nanošenjem na bolno mesto.
Turmerikov kurkumin ima antiinflamatorno svojstvo, te je sposoban u kontrolisanju upala, primarno izazvanim osteoartritisom.

Snižava holesterol:

Još jedna od prednosti turmerikovg kurkumina je ta što pomaže kod snižavanja nivoa holesterola. Smanjujući takozvani LDL holesterol (poznatiji kao “loš holesterol”), kurkumin pomaže da se spreče eventualni problemi, poput visogo krvnog pritiska i hroničnih bolesti srca. Ova sposobnost takođe utiče na prevenciju ateroskletoze, koja stvrdnjava arterije, te može izazvati probleme sa srcem.

Pospešuje imuni sistem:

Kao što smo već rekli, turmerik se ćesto koristio pri lečenju obične prehlade i kašlja, zahvaljjujući kurkuminu prisutnom u njemu, koji je pun snažnih antioksidanasa i osnažuje imuni sistem, čineći ga više otpornim na pomenute bolesti.

Može da spreči pojavu Alchajmerove bolesti:

Iako ova tvrdnja nije još uvek u potpunosti dokazana, antiinflamatorno dejstvo kurkumina se i dalje proučava u vezi sa sprečavanjem pojave ove bolesti, ili pak, odgađanjem njene pojave. Takođe se veruje da pojava nekih drugih neuroloških bolesti može da se spreči, ili odloži, redovnim unosom kurkumina.

Detoksifikuje organizam:

Kurkumin ima sposobnost da deluje kao prirodni detoksifikacioni faktor, pa tako čisti jetru od štetnih toksina koji su uzrok za pojavu nekih oboljenja. Štiti jetru i od štetne preterane upotrebe alkohola, hemijskih supstanci i određenih lekova. Ovo doduše ne znači da možete nastaviti sa zloupotrebom alkohola, ukoliko uporedo konzumirate kurkumin. Pokazao se delotvorinim samo do određene granice i ne može da pomogne kod preteranih oštećenja jetre.

Kontroliše dijabetes:

Istraživanje sprovedeno na životinjama sa ovom bolesti, gde im je doza kurkumina dnevno davana, pokazuje da su se simptomi dijabetesa značajno smanjili, posle nekog vremena.

Pomaže pri lečenju bolesti bubrega:

Skorašnje istraživanje u indiji je pokazalo da kurkumin vrlo uspešno leči veštački izazvane probleme s bubrezima kod pacova. Ovo istraživanje je takođe pokazalo da kurkumin pomaže kod poboljšanja funkcionisanja bubrega, te sprečava pojavu nekih bolesti bubrega. Ovo dalje može samo da doprinese daljem istraživanju kurkumina, kao moguće pomoći pri lećenju određenih oboljenja bubrega.