Ukus metala u ustima se povezuje sa brojnim uzrocima, koji mogu biti u rasponu od problema sa zubima, nedostatka vitamina, i alergija do otkazivanja bubrega i raka. Pročitajte ovaj članak i otkrijte najčešće uzroke, kao i načina otklanjanja ukusa metala.
Disgeuzija je medicinski naziv za izmenjeni ili poremećeni osećaj ukusa, i može se manifestovati kao gorak ili ukus kiseline ili metala u ustima. Nepotrebno je reći da tako izmenjeno čulo ukusa može biti jako neprijatno iskustvo.
Ukus metala u ustima često nestane sam od sebe posle nekoliko dana, bez ikakve medicinske intervencije. Ali konstantan ukus metala može se povezati sa odredjenim zdravstvenim stanjima. Tako da je važno znati uzroke koji mogu dovesti do promene ukusa, uzroci su detaljnije objašnjeni u daljem tekstu.
Ukus metala u ustima uzroci
Oralni problemi
Primećeno je da je loša oralna higijena jedan od najčešćih uzroka izmenjenog čula ukusa. Propadanje zuba i apscese (ciste), plak, karijes, gingivitis (upala desni), i periodontitis su bolesti koje se mogu javiti ako se ne održava odgovarajuća oralna higijena. Sve ove bolsti mogu izazvati neprijatan ukus u ustima. Prilikom krvarenja desni, usled gingivitisa ili periodontitisa, gvoždje prisutno u krvi može izazvati ukus metala u ustima. Pored bolesti, i plombe, naročito one od žive ili srebra mogu reagovati sa odredjenim supstancama u ustima i izazvati ukus metala. Takodje, proteze ili mostovi, napravljeni od metala mogu imati isti efekat.
Problemi sa sinusima
Izmenjeno čulo ukusa može biti posledica oštećenog čula mirisa, jer su ova dva čula blisko povezana. Ovo objašnjava zašto puno ljudi ima neprijatan ukus u ustima kada imaju nosnu ili sinusnu infekciju, zapušen nos (usled prehlade ili alergija) i nosne polipe. Curenje nosa može takodje izmeniti ukus.
Trudnoća
Kod mnogih žena promena ukusa može biti rani znak trudnoće, i može se pripisati hormonskim promenama koje se odvijaju u ovom periodu. Uvrženo je mišljenje da je hormon estrogen odgovoran za kontrolisanje ukusa i žudnje za hranom, dakle nivo estrogena tokom trudnoće može značajno izmeniti ukus. Ovo može učiniti trudne žene osetljivijima na odredjene ukuse, ili proizvesti neprijatan ukus u ustima.
Još jedan uzrok koji može dovesti do neprijatnog ukusa metala tokom trudnoće mogao bi da bude, gore spomenuti, blizak odnos izmedju čula ukusa i mirisa. Kako žene razvijaju oštro čulo mirisa tokom trudnoće, njihovo čulo ukusa može takodje pretrpeti značajne promene. Ove promene se najčešće javljaju tokom prvog tromesečja trudnoće (kada su hormonske promene vrlo velike), i postepeno opadaju tokom drugog tromesećja, kada se hormoni smiruju. Pored ovoga, vitamini koji se uzimaju tokom trudnoće takodje mogu proizvesti ukus metala kod nekih trudnica.
Saznajte više>>> Imate metalni ukus u ustima? Da li ste trudni?
Lekovi
Neprijatan ukus metala ponekad može biti sporedan efekat nekih lekova. Neki od ovih lekova nabrojani su ispod.
Antibiotici kao što su Klaritromicin, Metronidazol, Trimetoprim/Sulfametoksazol, Pentamidin, Entionamid, i Penicilin.
Tiroidni lekovi kao što su Propiltiouracil, Karbizamol, Radioaktivni jod, i Metimazol.
Lekovi za dijabetes kao što je Metmorfin.
Letrozol, Cisplatin, Levamizol i Karboplatin (koji se koriste u terapiji kod obolelih od raka)
Lekovi kao Kaptopril, Enalapril, i Nifedipin (koriste se u terapiji visokog krvnog pritiska i odredjenih bolesti srca)
Lidokain (anestetik)
Dekslansoprazol (koristi se kod gorušice)
Lekovi za Artritis kao što su Aurotiglukoza, Penicilamin, Auranofin, i Sulindak.
Acetazolamid i Metazolamit, koriste se u lečenju glaukoma.
Dodaci ishrani na bazi gvoždja, kalcijuma vitamina D.
Litijum, koristi se u terapiji bipolarnog poremećaja.
Teriparatid, Griseofulvin, Disulfiram, Metokarbamol, Interferon i odredjeni antidepresivi.
GERD
Prilikom ovog stanja želudačna kiselina se izlazi iz želuca ka jednjaku, što zauzvrat može za sobom ostaviti kiseljkasti ili ukus metala u ustima. Pored gastroezofagealnog refluksa (GERD), pojava čira na dvanaestopalačnom crevu takodje može negativno uticati na ukus.
Trovanje ciguatera toksinom
Ova vrsta trovanja je jedno od najozbiljnijih stanja koje može proizvesti ukus metala u ustima. Dobija se konzumiranjem zaraženih riba, noročito ribama koje se hrane planktonima, neke od tih riba su sardine, tarponi, ili haringe. Pored ukusa metala, ovo trovanje može izazvati i simptome kao što su bol u predelu abdomena, mučnina, povraćanje, dijareja, suva usta, modri prsti i usne, vrtoglavica, i pad krvnog pritiska. Trovanje ciguatera toksinom može biti i smrtonosno ako se ne počne lečiti na vreme.
Lichen planus usta/Sindrom gorućih usta
Lichen planus usta je stanje koje karakteriše pojava belih ili crvenih izdignutih pečata, ili otvorenih rana na sluzokoži usta. Kada se takvi pečati pojave na jeziku, osoba može osećati ukus metala u ustima.
Sindrom gorućih usta, sa druge strane, karakteriće osećaj gorućeg bola na jeziku, desnima, nepcima, usnama i sa unutrašnje strane obraza.Pored goruće osećaja, ovo stanje može izazvati i promene u ukusu kao i lichen planus usta.
Alergije
Alergije, koje uzrokuju curenje ili zapušen nos, mogu uticati na čulo mirisa i ukusa. I alergije na hranu, pored ostalog, mogu izazvati ukus metala u ustima. U slučaju alergija na hranu, imuni sistem pogrešno prepoznaje proteine u odredjenoj hrani (recimo orasi) kao štetne, i proizvodi histamin i druge hemikalije kako bi uništile ove proteine. Ovo ima za rezultat alergijsku reakciju sa simptomima kao što su mučnine, poteškoće pri disanju, vrtoglavice, naticanje lica, usana i usta, zajedno sa promenom ukusa.
Drugi razlozi
Konstantna promena ukusa može biti simptom brojnih sistemskih i bolesti nervnog. Dijabetes, hiperparatireodizam, Sjogrenov sindrom, otkazivanje bubrega, rak, i sarkoidoza su neke od sistemskih bolesti koje se dovode u vezu sa izmenjenim čulom ukusa. I bolesti nervnog sistema kao što su tomori i razne upale mogu izazvati ukus metala u ustima. Curenje cerebrospinalnog likvora takodje može izazvati nepravilnosti u ukusu.
Pored ovoga, nedostatak vitamina B12 i cinka, bolesti jetre (žutica recimo), prevelika količina minerala (kao selenijum, bakar, i gvoždje), trovanje živom i kadmijumom, hronični alkoholizam, i pušenje takodje izazivaju promenu ukusa kod mnogih ljudi.
Domaći lekovi
Mada je najbolje da potražite savet lekara, takodje možete da upotrebite neki od kućnih lekova navedenih u daljem tekstu.
Pranje zuba dva puta dnevno pastom sa ukusom mente može puno pomoći, jer je nedostatak oralne higijene jedan od najčešćih uzroka izmenjenog ukusa. Uz pranje, ne zaboravite da očistite zube koncem, kao i da očistite jezik.
Pijte puno vode kako biste eliminisali taj loš ukus u ustima. Pored vode, možete piti i voćne sokove od citrusa kao što si limeta ili limun, grejpfrut i narandža.
Hrana marinirana ili pripremljena sa sirćem kao što su kornišoni ili neki sosevi mogu takodje pomoći u eliminisanju neprijatnog ukusa u ustima.
Začini kao što su karanfilić, cimet, i kardamom mogu takodje pomoći u savladjivanju ukusa metala.
Korišćenje odgovarajuće vodice za ispiranje usta ili ispiranje usta slanom vodom mogu držati pod kontrolom bakterije i samim tim održavati usnu šupljinu svežom i bez neprijatnog zadaha ili ukusa.
Žvakaće gume su još jedan način da se oslobodite ukusa metala.
Soda bikarbona može neutralisati kiseline, i tako eliminisati kiseli ukus u ustima. Može se pomešati sa solju i koristiti kao pasta za zube kako biste se rešili lošeg ukusa.
Iako ovako možete pomoći sebi u smanjivanju ukusa metala, savetuje se poseta lekaru, naročito ako je ukus metala uporan, ili se često ponavlja. Ovo je bitno, jer ponekad ukus metala može biti izazvan ozbiljnom bolešću kao što je otkazivanje bubrega, trovanje živom i olovom, ili rak.