Trombocitopenija: uzroci, simptomi i lečenje
Trombocitopenija je stanje koje karakteriše smanjen broj trombocita. Pošto trombociti igraju vitalnu ulogu u zgrušavanju krvi, ovo stanje može voditi do nenormalnog krvarenja. Ovaj članak pruža informacije o simptomima, uzrocima i raspoloživim načinima lečenja ovog stanja.
Trombocitopenija je bolest krvi koja nastaje usled smanjenog broja trombocita. Oni se proizvode u koštanoj srži. Glavna funkcija trombocita je zaustavljanje krvarenja izazvanog oštećenjem krvnog suda. Normalno, broj trombocita u jednom mikrolitru varira od 150.000 do 450.000. Ukoliko je broj manji od 150.000, onda se smatra da je broj ispod normale. Blaža krvarenja nastaju kada je njihov broj ispod 50.000. Mogućnost produženog krvarenja se povećava kada se njihov broj smanji ispod 10.000 ili 20.000 trombocita po mikrolitru.
Simptomi trombocitopenije
Osnovni simtom ovog stanja je blago do ozbiljnog krvarenja. Ovo se može desiti unutar tela (unutrašnje krvarenje ili na površini kože. Blagi slučajevi trombocitopenije ne pokazuju nikakve simptome. U tom slučaju ona se otkriva putem analize krvi. Kada dođe do teškog krvarenja, ono može nastati u bilo kom delu tela. Početni znaci niskog nivoa trombocita su krvarenja na koži. Postoje ozbiljni slučajevi gubljenja krvi izazvani samo manjim modricama ili posekotinama. Krvarenje se može javiti iz nosa, iz usta, u stolici i urinu. Gubljenje krvi se može javiti i na druge načine.
Uzroci
Trombocitopenija može biti izazvana širokim spektrom razloga. Ovo stanje može biti nasledno i može se javiti kod ljudi svih starosnih doba. Osnovni faktori koji mogu dovesti do ovog stanja su sledeći:
Koštana srž ne proizvodi dovoljno trombocita: matične ćelije prisutne u koštanoj srži su odgovorne za proizvodnju trombocita u krvi. Oboljenja kao što je leukemija mogu da unište matične ćelije, a samim tim i uzrokuju smanjenu produkciju. Aplastična anemija je redak oblik poremećaja krvi koji rezultira smanjenjem broja trombocita u krvi. Takođe, ovo stanje se može javiti kada je telo izloženo otrovnim supstancama kao što su pesticidi ili arsenik.
Velika količina trombocita nalazi se u slezini: u normalnim uslovima, oko 1/3 proizvedenih trombocita u našem telu nalazi se u slezini. Ukoliko se slezina uveća zbog oboljenja jetre, kao što je ciroza, u njoj će se naći veći broj trombocita nego obično. Kao rezultat toga, u velikoj meri se smanjuje potrebna koncentracija trombocita u krvi.
Trombociti koje stvara koštana srž su uništeni ili iskorišćeni: ponekad, telo teži da uništi sopstvene trombocite zbog nekih autoimunih bolesti kao što je reumatoidni artritis, propratnih efekata nekih lekova ili nekih stanja koja vode prekomernog zgrušavanja krvi.
Lečenje
Lečenje koje će biti primenjeno zavisi od uzroka i ozbiljnosti problema. Jedini cilj je da se spreči rizik po život zbog gubitka krvi. Pacijentu koji pati od blažeg oblika ovog stanja možda neće trebati lečenje. Međutim, ukoliko je stanje ozbiljno, prepisuju se steroidi oralno ili intravenski. Onima koji imaju aktivna krvarenja, neophodna je transfuzija krvi ili trombocita. Odraslima koji su se našli u ovakvom stanju zbog uvećane slezne, moguće je hirurškim putem odstraniti sleznu kroz zahvat koji se zove splenektomija.
Ne postoje preventivne mere koje bi mogle sprečiti ovo stanje. Međutim, može se zatražiti savet doktora i mogu se preduzeti određene mere kako bi se sprečile dalje komplikacije