Bebama je teško da dišu na usta i zato kada im je nos zapušen zbog alergije ili prehlade, imaju problema da normalno dišu, posebno kad jedu ili spavaju. Izložićemo neke stvari koje izazivaju curenje nosa kod dece i prirodne načine da ga izlečite.
Curenje nosa kod beba stvara velike probleme. Pošto ne mogu normalno da dišu, deca postaju mrzovoljna i plačljiva. Zapušen nos je obično povezan sa nekom alergijom ili običnom prehladom, što dalje izaziva nos pun sluzi i curenje iz nosa. Medicinski naziv za zapušen nos je rhinorrhea, izvedenica iz grčkih reči „rhinos“ što znači „nos“ i rhea“ što znači „nemogućnost protoka“.
Uzroci curenja nosa
Prehlada: deca se u proseku prehlade jednom mesečno, a zimi i češće. Bebe su osetljivije na grip jer im se imuni sistem tek razvija. Uobičajena prehlada ili upala disajnih puteva može da potraje i do nedelju dana i onda sama prestane. Ovakve virusne infekcije se ne leče antibioticima, već same nestaju i imuni sistem postepeno postaje otporniji na njih.
Alergije: alergije su drugi najčešći uzrok (posle prehlade) curenja nosa kod male dece. Izlaganje najčešćim alergenima poput polena i prašine, kao i alergije na određene vrste namirnica mogu izazvati kijavicu i zapušen nos. Polenska groznica takođe može izazvati ove simptome.
Izlaganje duvanskom dimu: deca izložena duvanskom dimu češće dobijaju grip ili infekcije disajnih puteva. Takođe, prehlada kod njih duže traje nego kod ostale dece. Zato razmislite o prestanku pušenja ili držite dete van prostorija gde se puši ili se ispuštaju drugi teški mirisi koji mogu iritirati disajne puteve.
Grip: kao i prehlada, grip je uzrokovan virusom. Međutim, prehlada je nešto blaža infekcija respiratornog sistema u poređenju sa gripom. Simptomi obe bolesti su uglavnom slični, ali simptomi gripa su teži nego kod obične prehlade. Grip karakteriše mnogo jače curenje nosa, suvo grlo, glavobolja, bolovi u mišićima i groznica. Ovi simptomi traju nekoliko dana i postepeno se pojačavaju.
Drugi simptomi
Zapušen nos je obično simptom neke druge bolesti, nikada se ne javlja „sam od sebe“. Obično ga prati kažalj ili curenje iz nosa. Ako ste sigurni da u pitanju nije obična prehlada, vidite da li su prisutni i neki od ovih simptoma:
– Groznica
– Kijanje
– Pojačano lučenje suza
– Kašalj
– Zelena ili žuta sluz iz nosa
Ako je zapušen nos uzrokovan alergijom, dete može imati i sledeće simptome:
– Kijanje
– Pojačano lučenje suza
– Crvene oči
– Svrab u očima
Sa druge strane, znakovi gripa (osim zapušenog nosa) su:
– Groznica i preznojavanje
– Suvo grlo
– Suv kašalj
– Gubitak apetita
– Dijareja i povraćanje
– Nervoza
Tretman zapušenog nosa
Deci nisu preporučljivi standardni lekovi protiv kijavice i kašlja, jer deca ne reaguju na njih. Kod dece mlađe od dve godine ovi lekovi mogu imati i neželjene nuspojave. Zato im nikad nemojte davati bilo kakve lekove pre nego što se konsultujete sa pedijatrom.
Ako je curenje iz nosa uzrokovano alergijom, antihistamini koje je prepisao pedijatar mogu da ublaže ove simptome, kao i upale. U svakom slučaju, nemojte davati detetu bilo kakve lekove ako ih pedijatar nije prepisao.
Lekovi koje možete sami napraviti
Sami možete napraviti lekove od stvari koje imate kod kuće kako biste zalečili ili potpuno izlečili zapušten nos kod dece. Deca ne mogu da istresu nos do svoje četvrte godine. Navodimo listu stvari koje možete učiniti da detetu olakšate disanje.
– Slani sprej za nos je jedan od najjednostavnijih, a ipak efektivan lek za curenje nosa. Slana voda se može koristiti da ublaži curenje iz nosa, pročisti disajne puteve i olakša izbacivanje sluzi iz nosa. Sipajte nekoliko kapi detetu u nos i onda aspiratorom „pokupite“ ono što dete izbaci. Držite bebu uspravno tokom ovog postupka. Možete kupiti kapi za nos u svakoj apoteci ili ih sami napraviti tako što ćete prokuvati prstohvat soli u oko 30 ml vode i ostaviti da se ohladi.
– Dajte detetu da pije što više vode. Ako ga još uvek dojite, neka što više sisa ili mu dajte mleko u prahu. Dojenje je odličan način da dete unese što više vode u organizam i može mu pomoći da razvije imunitet, posebno kad su u pitanju bakterije i ostali agensi koji izazivaju infekcije. Ako je beba starija od šest meseci, dajte joj da pije mlaku vodu i voćne sokove.
– Dok spava, podignite joj glavu tako što ćete pod jastuk staviti jedan ili više peškira. Spavanje sa blago uzdinutom glavom će olakšati izbacivanje sluzi iz nosa.
– Možete koristiti i pumpicu za inhalaciju koja će podmazati sluzokožu. Suv vazduh izaziva iritaciju, a vlažan će hidrirati sluzokožu nosa. Ovo će pomoći detetu da lakše diše, tako da će lakše spavati i biti manje nervozno. Ipak, nije poželjno da vazduh u sobi bude previše vlažan.
– Još jedna efektivna stvar protiv zapušenog nosa je vodena para. Pustite vrelu vodu da teče u kupatilu i sedite sa detetom u prostoriji nekoliko minuta.
Kada se obratiti pedijatru
Odvedite dete kod pedijatra ako:
– Prehlada traje duže od 10 dana
– Dete ne može da jede i pije normalno zbog zapušenog nosa
– Dete teško diše
– Izbacuje zelenu, žutu ili smeđu sluz iz nosas
– Češe se po ušima i deluje iritirano
– Letargično je i ne mokri duže od 6-7 sati
Curenje nosa kod dece se lako može izlečiti ovim „kućnim lekovima“. Međutim, ako Vam simptomi ne deluju tako beznačajno i/ili traju nekoliko dana, definitivno biste trebali da odvedete dete kod pedijatra. Dugotrajne prehlade koje se ne leče mogu izazvati teže bakterijske infekcije. Najbolje je konsultovati lekara ako prehlada traje 10 dana ili duže ili ako dete ne može normalno da diše.
Važno: ovaj članak je informativnog karaktera i nije zamena za savet lekara