Šta su to čirevi?
Čir je infekcija kože, obično izazvana Stafilokokus Aureus bakterijom (Staphylococcus aureus). Mnoge zdrave osobe su nosioci ove bakterije na koži ili u nosu, ali od nje ne oboljevaju. Čirevi nastaju kada bakterija prodre kroz oštećenu kožu i izazove nastanak bolno osetljivih otečenih rana ispunjenih gnojem.
Druge bolesti kože, kao što je Impetigo, mogu biti izazvane stafilokokom. Impetigo, poznat i pod nazivom „Školske rane“ (pošto se najčešće javlja u školskom uzrastu), predstavlja pojavu malih plikova ili malih krastavih rana na koži. Kada plikovipuknu oslobađaju žutu tečnost, a na tom mestu se formira krasta boje meda.
Kako se čirevi šire?
Čirevi i druge infekcije kože se između ljudi šire na sledeće načine:
– Stiskanjem, grebanjem ili putem direktnog kontakta sa zaraženim regionom.
– Korišćenjem neoprane odeće, peškira ili čaršafa koje je koristila osoba sa infekcijom kože.
– Korišćenjem predmeta za ličnu higijenu (npr. makazica, pinceta i brijača) koje je koristila osoba sa kožnom infekcijom.
– Pranjem ruku koje nije dovoljno temeljno.
Kako se može zaustaviti širenje čireva?
Pranje ruku je veoma važno u sprečavanju širenja čireva i infekcija kože. Trebalo bi temeljno oprati ruke sapunom i tekućom vodom u trajanju od 10 do 15 sekundi i to:
– pre i posle dodirivanja/oblačenja zaražene oblasti
– pre manipulacije hranom ili jela
– posle odlaska u toalet
– posle izduvavanja nosa
– posle dodirivanja neoprane odeće ili posteljine
Održavajte posekotine, ogrebotine i čireve čistim i prekrivajte ih da bi izbegli inficiranje.
Nemojte deliti sa drugima stvari za ličnu upotrebu, poput odeće, peškira ili posteljine (ako delite postelju sa nekim, držite rane ili razderotine pokrivenim u toku noći) ili predmete za održavanje lične higijene, kao što su makazice za nokte, pincete, brijači i četkice za zube.
Redovno perite posteljinu i odeću.
Kako se postavlja dijagnoza čireva i drugih infekcija kože?
Većina kožnih infekcija se dijagnostikuje na osnovu njihovog izgleda i prisustva povezanih simptoma (groznice, npr.). Vaš lekar može uzeti bris ili uzorak iz čireva, rana ili sa drugih lokaliteta pogođenih infekcijom a sve u cilju identifikovanja odgovorne bakterije. Neke infekcije mogu biti izazvane bakterijama koje su otporne na dejstvo određenih antibiotika. Potražite detaljne informacije u vezi sa infekcijama koje izazivaju sojevi bakterija otporni na dejstvo antibiotika.
Kako se leče čirevi na koži?
– Održavajte čireve na koži i druge kožne infekcije čistim i prekrivenim.
– Perite čir na koži ili ranu sapunom i vodom ili slanim rastvorom.
– Stavite toplu kompresu kako bi pomogli čiru na koži da što pre probije.
– Držite čireve i druge infekcije kože pokrivenim i redovno ih previjajte.
Nemojte stiskati čireve na koži
Drenažu čireva na koži ili abscesa trebalo bi da obavlja samo lekar ili za to obučena medicinska sestra ili zdravstveni radnik.
Pod određenim uslovima infekcije mogu zahtevati tretman antibioticima.
Ukoliko se rane prošire ili pogoršaju, ili ako se opšte stanje pogorša uz pojavu groznice, posetite doktora i tražite savet za dalji tretman. Vaš lekar vam može prepisati antibiotik (u vidu oralnog preparata ili masti). Važno je strogo se pridržavati preporučenog tretmana i završiti kompletan ciklus terapije antibioticima.