Crna čokolada je bogata hranljivim sastojcima koji mogu pozitivno da utiču na vaše zdravlje.
Napravljena od semena drveta kakaoa, ona je jedan od najboljih izvora antioksidanasa na planeti.
Istraživanja pokazuju da crna čokolada (ne šećerne besmislice) može poboljšati zdravstveno stanje i umanjiti rizik od srčanih bolesti.
1. Crna čokolada je veoma hranljiva
Ukoliko kupite kvalitetnu crnu čokoladu sa visokim sadržajem kakaoa, onda je ona zapravo prilično hranljiva.
Ona sadrži pristojnu količinu rastvorljivih vlakana i bogata je mineralima.
Tabla crne čokolade od 100 grama sa 70-85% kakaoa sadrži (1):
11 grama vlakana.
67% PDD (PDD- preporučena dnevna doza) gvožđa.
58% PDD magnezijuma.
89% PDD bakra.
98% PDD mangana.
Ona takođe sadrži mnogo kalijuma, fosfora, cinka i selena.
Sto grama je, naravno, prilično velika količina i nije količina koju bi trebalo da konzumirate na dnevnom nivou. Svi ovi sastojci dolaze sa 600 kalorija i umerenom količinom šećera.
Iz tog razloga, crnu čokoladu je najbolje konzumirati umereno.
Profil masne kiseline kakaoa i crne čokolade je odličan. Masti su većinom zasićene i mononezasićene, sa malom količinom polinezasićenih.
Ona takođe sadrži stimulanse kao što su kofein i teobromin, ali je mala verovatnoća da će vas noću držati budnim pošto je količina kofeina veoma mala u poređenju sa kafom.
2. Crna čokolada je moćni izvor antioksidanasa
Da li ste ikada čuli za jedinicu za merenje pod nazivom ORAC?
ORAC je engleski naziv za radikalni apsorpcioni kapacitet kiseonika (Oxygen Radical Absorbance Capacity). To je jedinica za merenje vrednosti antioksidansa u hrani.
U suštini, istraživači stave veliku količinu slobodnih radikala (loših) u uzorak hrane i posmatraju koliko dobro antioksidansi u hrani mogu da ih “razoružaju”.
Biološka relevantnost ovog ispitivanja je pod znakom pitanja, jer je ispitivanje izvedeno u epruveti i ono možda nema isti efekat u telu čoveka.
Međutim, smatram da je vredno napomenuti da su sirova, neprerađena zrna kakaoa među najbolje plasiranim testiranim namirnicama.
Crna čokolada je bogata organskim jedinjenjima koja su biološki aktivna i funkcionišu kao antioksidansi. Ona između ostalih uključuju polifenole, flavanole I katehine.
Jedno istraživanje je pokazalo da kakao i crna čokolada sadrže više antioksidativne aktivnosti, polifenola i flavanola od drugog testiranog voća, koje je uključivalo borovnice i akai bobice.
3. Crna čokolada može da poboljša protok krvi i snizi krvni pritisak
Flavanoli u crnoj čokoladi mogu da stimulišu endotel, unutrašnji omotač arterija, da proizvodi gas pod imenom azot-oksid (NO).
Jedna od funkcija NO je da šalje signale arterijama da se opuste, što smanjuje otpor protoku krvi i samim tim snižava krvni pritisak.
Postoji mnogo kontrolisanih istraživanja koja pokazuju da kakao i crna čokolada mogu da poboljšaju protok krvi i snize krvni pritisak, ali efekti su uglavnom blagi.
Međutim, postoji takođe jedno istraživanje sa ispitanicima sa povišenim krvnim pritiskom koje nije pokazalo nikakve rezultate, tako da uzmite sve ovo sa rezervom.
4. Crna čokolada podiže lipoproteine visoke gustine (HDL) i štiti lipoproteine niske gustine (LDL) od oksidacije.
Konzumiranje crne čokolade može poboljšati nekoliko važnih rizičnih faktora za srčane bolesti.
U kontrolisanom istraživanju, pronađeno je da kakao prah značajno smanjuje oksidovani lipoprotein niske gustine kod muškaraca
On je takođe povećao lipoprotein visoke gustine i smanjio ukupne lipoproteine niske gustine kod muškaraca sa povišenim holesterolom.
Oksidovani LDL znači da je LDL (“loš” holesterol) reagovao sa slobodnim radikalima.
Ovo uzrokuje da je sama LDL čestica reaktivna i sposobna da uništi druga tkiva…kao što je omotač arterija u vašem srcu.
Ima savršenog smisla da kakao snižava oksidovani LDL. On sadrži obilje moćnih antioksidanasa koji ulaze u krvotok i štite lipoproteine od oksidativne štete
Crna čokolada može takođe da redukuje insulinsku rezistenciju, što je drugi uobičajeni faktor rizika za mnoge bolesti poput srčanih bolesti i dijabetesa.
5. Crna čokolada može umanjiti rizik od kardiovaskularne bolesti
Jedinjenja u crnoj čokoladi izgleda da veoma zaštićuju od oksidacije LDL.
Na duže staze, ovo može izazvati mnogo manje holesterola smeštenog u arterijama i trebalo bi da vidimo smanjeni rizik od srčanih bolesti u dugoročnom periodu
Ispostavlja se da imamo nekoliko dugoročnih posmatračkih istraživanja koja pokazuju prilično drastično poboljšanje.
U istraživanju u kojem je učestvovalo 470 starijih muškaraca, ustanovljeno je da kakao redukuje rizik od kardiovaskularne smrti za ogromnih 50% u periodu od 15 godina.
Drugo istraživanje je pokazalo da je konzumiranje čokolade 2 ili više puta nedeljno umanjilo rizik od kalcifikovanog plaka u arterijama za 32%. Ređa konzumacija čokolade nije imala efekta.
Drugo istraživanje je pak pokazalo da je konzumacija čokolade preko pet puta nedeljno smanjila rizik od kardiovaskularne bolesti za 57% (18).
Ova 3 istraživanja su svakako takozvana posmatračka istraživanja koja ne mogu dokazati da je čokolada ta koja je uzrokovala smanjenje rizika.
Međutim, imajući u vidu da imamo biološki mehanizam (niži krvni pritisak i oksidovani LDL), smatram da je prihvatljivo da redovna konzumacija crne čokolade zapravo može smanjiti rizik od srčanih bolesti.
6. Crna čokolada može zaštititi vašu kožu od sunca
Bioaktivna jedinjenja u crnoj čokoladi mogu takođe da budu odlična za vašu kožu.
Flavonoli mogu da pruže zaštitu od štetnog sunčevog zračenja, poboljšaju prokrvljenost kože i povećaju gustinu kože i hidriranost.
Minimalna eritemska doza (MED) je minimalan iznos UVB zraka neophodan da izazove crvenilo na koži, 24 sata nakon izlaganja.
U jednom istraživanju sprovedenom na 30 ljudi, MED se više nego udvostručio nakon konzumiranja crne čokolade sa visokim sadržajem flavanola u toku 12 nedelja.
Ukoliko planirate odmor na plaži, razmotrite unošenje crne čokolade tokom prethodnih nedelja i meseci.
7. Crna čokolada može da poboljša moždanu funkciju
Još nije gotovo sa dobrim vestima. Crna čokolada može takođe da poboljša funkciju mozga.
Jedno istraživanje sprovedeno na zdravim volonterima pokazalo je da je 5 dana konzumiranja kakaoa bogatim flavanolom poboljšalo prokrvljenost mozga.
Kakao takođe može značajno da poboljša kognitivnu funkciju kod starijih osoba sa mentalnim oštećenjem. On takođe poboljšava verbalnu tečnost i umanjuje nekoliko rizičnih faktora za bolest.
Kakao sadrži i stimulativne supstance kao što su kofein I teobromin, što može biti ključni razlog zašto kakao može da poboljša moždanu funkciju za kratak vremenski period.
Postoji značajan dokaz da kakao može da omogući moćne zdravstvene koristi, budući da posebno štiti od kardiovaskularnih bolesti.
Međutim to naravno ne znači da ljudi treba da preteruju i konzumiraju mnogo čokolade svakog dana. I dalje je bogata kalorijama i lako može doći do prejedanja. Uzmite možda kockicu ili dve nakon večere i pokušajte da zaista uživate u njima.
Budite svesni da mnoge vrste čokolade na tržištu nisu dobre. Morate da izaberete kvalitetan proizvod…organsku, crnu čokoladu sa 70% ili više kakaoa u sebi.
Crne čokolade često sadrže šećer, ali količina je uglavnom mala i što je čokolada tamnija, sadržaće manje šećera.
Postoje naravno i druge prednosti čokolade koje nisam pomenuo…kao što je sjajan ukus.