Kako pobediti nesanicu

Nije brojanje ovaca tehnika kojom može da se pobedi nesanica, već opuštanje i ravnomerno duboko disanje, dublje nego obično, dok neosetno ne uđete u san…

Hronična neispavanost i umor, nervoza i produženo stanje stresa prouzrokuje bezvoljnost, pesimizam i značajno narušava radm sposobnost i odnose sa okolinom. Nesanica izaziva i fiziološke po remećaje – iscrpljuje, umanjuj opštu otpornost, ubrzava proce starenja…

UZROCI NESANICE

– remećenje prirodnog ritma spavanja zamenjeni dan i noć

– depresija i stres izazivaju napetost, negativne misli i osećanja i onemogućavaju da se zaspi

– uzimanje hrane posebno teško svarljive pred spavanje

– fizički i psihički premor koji izaziva povećanu psihofizičku napetost

Eksperimenti su pokazali da nekoliko besanih, ili noći sa isprekidanim snom izazivaju ozbiljne psihičke i fiziološke poremećaje. Razlog spavanje obnavlja snagu potrošenu tokom dnevnih aktivnosti i, kako nas uče tradicionalne medicine, psiho-fiziloški se odmara i jača energetski sistem i upija iz okoline neophodnu vitalnu energiju. Ako do toga ne dođ,e sistem prestaje normalno da funkcioniše i podložan je bolestima.

U savremenim uslovima nesanica predstavlja čest poremećaj koji može da se ispolji kao:

– teško i dugotrajno uspavljivanje

– nemogućnost da se zaspi

– buđenje tokom noći (ili rano ujutru) praćeno teškoćama (ili nemogućnošću) da se ponovo zaspi


– nekvalitetno spavanje posle koga se budimo “umorniji nego kad smo legli”

Iako ponekad može da bude simptom drugih oboljenja i poremećaja nesanica je najčešće posledica neurednog življenja i nepoštovanja prirodnih bioloških ritmova. U slučaju da potraje, nedostatak sna može da izazove niz disfunkcija u organizmu, pa i veoma ozbiljna oboljenja.

Kako da pobedim nesanicu

Kada legnete, opustite se što više možete, zatvorite oči i dišite polako i ravnomerno (nešto dublje nego obično). Na taj način oponašate disanje tokom spavanja, što vas neosetno uvodi u san. Pritom pažnju usmerite na disanje, jer ćete tako da sprečite pojavu uznemirujućih misli i negativnih osećanja koji ometaju uspavljivanje.
Polako, ravnomerno i duboko udahnite i pratite tok udaha, a zatim sporo i ravnomerno izdahnite. Osetićete, dok izdišete, da zajedno sa dahom iz tela i psihe izlazi napetost i da se sve dublje opuštate. Nekoliko minuta ovakvog disanja efikasno uspava većinu ljudi.

Povezano>>> REŠITE SE NESANICE: Uz ovih 5 biljaka imaćete bolji san

3 zlatna pravila protiv nesanice

– Uskladite ritam i dužinu i spavanja sa prirodnim biološkim ritmom.

– Umesto da uz televizor, knjigu, ili kompjuter “zaglavljujete do sitnih sati”, idite na počinak onda kada vam se prispava i ostavite dovoljno vremena da se ispavate. Istraživanja pokazuju da je san do ponoći mnogo zdraviji i korisniji nego posle ne kaže se bez razloga da 1 sat spavanja pre ponoći vredi kao 2 posle.

– Izbegavajte da večerate teško svarljivu hranu, jer varenje (na koje i inače odlazi najveći deo energije u toku dana) ometaju normalan san.

– Za večeru pojedite nešto lako 2-3 sata pre spavanja.

– Izbegavajte fizički i psihički premor koji vas dovodi do ivice izdržljivosti (posebno u drugoj polovini dana!)