Špargla je puna vitamina

Špargla je puna folata i vitamina a posebno onih iz B kompleksa koji su važni za pravilan razvoj ploda tako da se ovo povrće preporučuje trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću…

Špargla je iz porodice ljiljana, postoji oko 300 vrsta špargle, ali je samo 20 jestivo. Reč je o prolećnom povrću jer su njegova sezona april i maj. Inače, više od 2000 godina špargle se cene zbog zdravstvenih ali i gurmanskih osobina.Postojbina im je istočni deo Mediterana ali se danas gaje širom sveta. Veruje se da su kultivisane u starom Egiptu, tokom srednjeg veka nisu bile naročito popularne, ali ih je Luj XIV “otkrio” u 18. veku. Danas su najveći proizvođači špargli SAD, Meksiko, Peru, Francuska, Španija i druge mediteranske zemlje.

SASTAV I DEJSTVO

Špargle su izvrstan izvor vitamina K, S i A, kao i folata. Veoma dobar su izvor vitamina iz B kompleksa (B1, B2, B3, B6), kao i hranljivih vlakana, mangana, bakra, fosfora, kalijuma i proteina.

Folati su bitni za zdravlje kardiovaskularnog sistema jer, kad je njihov nivo nizak količina homocisteina u krvi raste, što povećava rizik od srčanih bolesti. Jedna porcija špargli obezbeduju gotovo 66% preporučenih dnevnih doza folata.

špargla

Folati i vitamin B kompleksa iz špargle su važni za pravilan razvoj ploda tako da se ovo povrće preporučuje trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću.

Špargle su prirodan diuretik jer su dobar izvor kalijuma a sadrže malo natrijuma. Takav odnos ova dva minerala, zajedno sa aktivnom amino kiselinom asparaginom, utiču na diuretičke efekte ovog povrća.U prošlosti špargle su koristili za lečenje otoka, artritisa i reume kao i kad se zadržava voda tokom PMS-a.

Ovo povrće sadrži posebnu vrstu ugljenih hidrata, inulin, koji ne može da se vari ali pozitivno deluje na “prijateljske bakterije” (Bifidobac-teria, Lactobacilli) u debelom crevu. Kada se ishranom unese dovoljno inulina, povećava se rast i razvoj ovih bakterija a u slučaju da ih nema dovoljno lakše se razvijaju “neprijateljske”.

SAVETI PLUS

Kada se očiste i skuvaju špargle gube 1/2 težine.

Vazduh, toplota ili svetio uništavaju količinu folata, tako da bi špargle trebalo da se čuvaju umotane u neprovidnu kesu i u frižideru.

Špargle mogu da se jedu i tople i hladne. Iako nije neophodno da ih ljuštite trebalo bi da odsečete vlaknastu osnovu pre kuvanja.

Nemojte da kuvate špargle u gvozdenom posuđu jer tanini iz špargli mogu da reaguju sa gvožđem i da izgube boju.Ako u receptu piše da su vam potrebne hladne špargle posle

ŠPARGLA KALORIJE, VITAMINI, MINERALI
/1 šolja kuvanih, oko 180 g/

– 43 kalorija
– 4,66 g proteina
– 2,88 g hranljivih vlakana
– 0,05 g triptofana
– 288 mg kalijuma
– 97,20 mg fosfora
– 36 mg kalcijuma
– 19,44 mg vitamina C
– 18 mg magnezijuma
– 91,80 mcg vitamina K
– 1,31 mg gvožđa
– 0,76 mg cinka
– 1,95 mg vitamina B3 (niacin).
– 0,27 mg mangana
– 0,20 mg bakra

Nakon kuvanja potopite ih u hladnu vodu ali ih brzo izvadite jer nije dobro da “popiju” suviše vode. Na pari skuvane špargle prelijte sokom limuna i dobićete laganu i osvežavajuću salatu.Sveže skuvanu testeninu prelijte šparglama, maslinovim uljem i omiljenim začinskim biljem (na primer majčina dušica, estragon, ružmarin).Iseckane špargle mogu da budu ukusan dodatak omletu.

Kratko prepržite špargle sa belim lukom, šitake pečurkama i tofu sirom (ili piletinom).

OPREZ

– Zbog nekih supstanci u šparglama posle obroka od ovog povrća može da dode do promene mirisa urina ali to nije razlog za brigu.

– Špargle sadrže purine čija prevelika količina može da izazove giht i da pospeši stvaranje kamena u bubregu. Zbog toga bi oni koji imaju ove zdravstvene probleme trebalo da ograniče količinu špargli ili drugog povrća bogatim purinom.

U NARODNOJ MEDICINI

Diuretik

– po 100 g korena špargle, morača, peršuna, celera i kostrike poparite sa 31 vrele vode, ostavite 12 sati, procedite i kuvajte sa 2kg šećera. Uzima se 30-60 g 2-3 puta dnevno.

RECEPTI

Špargla sa šargarepom

– 400 g mlade šargarepe
– 1 veza mladog crnog luka
– 4 špargle
– 2 dl belog vina
– 20 g maslaca
– muskatni oraščić
– so

Iseckajte šargarepu na kolutove, crni luk sa perjem, posolite i prepržite na maslacu. Dodajte očišćenu šparglu, nalijte belo vino i kuvajte na tihoj vatri sa malo vode. Narendišite muskatni oraščić dok kuvate, aranžirajte i služite sa belim pilećim mesom.

Špargle zapečene sa sirom

– 500 g špargli
– 125 g mocarele
– 300 g koktel paradajza
– 200 g krompira
– 80 g parmezana
– 40 g maslaca
– 100 g šunke
– 2 kašike maslinovog ulja
– vezica bosiljka
– beli biber, so

Špargle očistite i skuvajte u vodi sa 1 kašikom soli i kašikom šećera. Krompir isecite na kriške, delimično skuvajte i poredajte preko špargli. Poredajte kriške mocarele i paradajz isečen na polovine. Posolite i pobiberite, pospite sa malo parmezana i listićima putera pa pecite u vreloj rerni 15 minuta. Zagrejte maslinovo ulje i ispržite tanko isečenu šunku. Špargle izvadite iz rerne i pospite šunkom, ostatkom parmezana i sitno seckanim bosiljkom.

Krem supa od špargle

– 500 g špargli
– 2 kašike maslaca
– 1 glavica crnog luka
– 1 kašika brašna
– 3 šolje vode ili pilećeg buljona
– 3/4 kašičice timijana
– 1 šolja mleka
– 1 dl slatke pavlake
– biber, so

Šparglama odsecite zadebljale i tvrde krajeve i vrhove, krajeve bacite, a vrhove blanširajte nekoliko minuta, izvadite i stavite u posudu sa ledenom vodom, da zadrže lepu zelenu boju. Srednje delove isecite na komade. Na maslacu prepržite iseckan luk dok ne omekša, pa dodajte brašno. Mešajte par minuta, nalijte vodom ili supom i dodajte špargle. Posolite, pobiberite i pospite timijanom. Kad provri smanjite temperaturu i kuvajte poklopljeno oko 30 minuta. Kad špargle omekšaju ispasirajte ih, dodajte mleko i zagrejte nekoliko minuta. Umešajte blanširane vrhove i prelijte slatkom pavlakom.