Ishranom protiv psorijaze

Psorijaza je hronični kožni poremećaj, a manifestuje se kao flekavo crvenilo kože sa srebrnkastim ljuspicama, praćeno svrabom. Najčešće se javlja na laktovima i kolenima, ali mogu biti zahvaćene i uši, koža glave i leda. Sve je više dokaza da psorijaza nastaje kao posledica stresa i slabljenja imuniteta, što je tesno povezano.

Prema dugogodišnjem lekarskom iskustvu u lečenju psorijaze, uvidelo se da gojaznost, nagle klimatske promene, režim ishrane, smog, pesticidi, pušenje i alkohol imaju jak uticaj na pojavu i razvoj ovog poremećaja. Mada nije u pitanju ozbiljno oboljenje, psorijaza je svakako znak da organizam pati i da mu je potrebna pomoć kako bi se vratio u ravnotežu. Iako nema naučnih dokaza da određeni način ishrane sam po sebi predstavlja lek za ovu tegobu, ipak postoje mnogi pojedinačni slučajevi pozitivnih reakcija i povlačenja bolesti nakon određenih promena u načinu ishrane. Uočeno je i da se bolest manje pojavljuje u određenim delovima sveta, što se takođe povezuje sa ishranom.

Detoksikacija jetre važan deo lečenja psorijaze

Čišćenje organizma, a naročito jetre, predstavlja jedan od najvažnijih koraka u lečenju svih kožnih oboljenja. Praksa je pokazala da se simptomi psorijaze povlače upravo za vreme detoksikacije. Ovaj proces čišćenja treba da traje nekoliko nedelja i da se s vremana na vreme ponavlja. Najbolje je detoksikovati organizam pred zimsku sezonu i u rano proleće. Ishrana u ovom periodu treba da se bazira na prirodnim namirnicama, s minimalnom termičkom obradom. Najvažnije je iz ishrane izbaciti šećer, meso i mesne prerađevine, konzervisanu hranu, industrijske suve začine, majonez, kečap, veštačke sosove, sve što sadrži konzervanse, veštačke boje i arome, gazirane sokove i druge sokove sa šećerom, kafu, alkoholne napitke, sirne namaze, paštete i svu drugu procesiranu hranu.

Takođe, strogo je zabranjeno prženje i pohovanje. Sveže voće i povrće, ceđeni sokovi, integralne žitarice, semenke, koštunjavi plodovi, tofu sir, hladnoceđena ulja, dovoljno vode i povremeno mahunarke – ono je što treba da čini osnovu ishrane u periodu čišćenja organizma. Pijte sveže pripremljene sokove od šargarepe, krastavaca i grožđa, a izbegavajte crveno bobičasto voće. Za čišćenje probavnog sistema i alkalizaciju’ organizma svako jutro popijte natašte čašu tople vode s isceđenim limunom. Tokom detoksikacije možete koristiti i glinu za unutrašnju upotrebu, ili zeolit.

Ishrana bez glutena

Iako ne postoje naučni dokazi koji potvrđuiu vezu između glutena i psorijaze, praksa je pokazala da su oboleli od celijakije podložniji psorijazi od ostalih, kao i da se ovo kožno oboljenje kod njih povlači nakon što izbace iz ishrane namirnice koje sadrže gluten.

Mlečni proizvodi i meso pogoršavaju stanje

Budući da je psorijaza inflamatomo oboljenje, logično bi bilo da antiinflamatorna dijeta pomogne u lečenju. Mlečni proizvodi su poznati po tome što podstiču zapaljenske procese u organizmu, te je neophodno da mleko i sireve izbacite iz ishrane. Meso takođe pogoršava upalne bolesti, pa ga treba izbegavati. Naročito je važno da se ne jede masno meso, jer negativno utiče na zdrvalje srca, a oboleli od psorijaze imaju povećan rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

Alkohol – ne, nikako!

Praksa pokazuje da se psorijaza pogoršava uz upotrebu alkohola. Alkohol zakiseljava krv, podstiče upalne procese i dehidrira organizam, što vodi ka isušivanju kože i pogoršanju simptoma psorijaze.

Dragoceni vitamin A

Šargarepa, kajsija, mango i zeleno lisnato povrće bogati su beta-karotenom, koji se u telu pretvara u vitamin A, a koji je i te kako bitan za zdravlje kože. Studije su pokazale da redovna upotreba ovih namirnica može smanjiti rizik od pojave psorijaze, i to zahvaljujući vitaminima A i C, kao i drugim snažnim antioksidansima koji jačaju imunitet. I vitamin D ima važnu ulogu u borbi s psorijazom, a da biste se snabdeli potrebnom količinom ovog dragocenog vitamina, dovoljno je da provedete deset-petnaest minuta dnevno na suncu.

Jedite brazilski orah

Ovaj koštunjavi plod bogat je izvor selena, koji je važan za stvaranje enzima glutamin-peroksidaze, sposobnog da stopira formiranje određenih supstanci koje mogu pogoršavati psorijazu. Takođe, zabeleženo je da pojedini oboleli od psorijaze imaju deficit folne kiseline, te je preporučljivo da se ovaj vitamin redovno unosi u organizam ishranom. Njime su bogati zeleno lisnato povrće, brokoli i integralne žitarice.

Nove metode u lečenju psorijaze

Nove metode u lečenju psorijaze su fototerapija s ultravioletnim B-zracima uskog spektra (311 nanometara) u kombinaciji s lokalnim preparatima antralina (ditranol), derivatima D-vitamina (kalcipotriol, takalcitol, kalcitriol) i derivatima A-vitamina (retinoidi) nove generacije (tazaroten, adapalen) predstavlja osnov savremenog lečenja psorijaze. Oko 80% obolelih ima blagu ili umerenu formu bolesti, te je lokalna terapija dovoljna. Ističem lokalnu terapiju za psorijatične promene na licu i pregibima uz primenu inhibitora kalcineurina (takroluimus i pimekrolimus); potom minutnu terapiju s novim formulacijama ditranola,antralina (mikroemulzija i kombinacija s naproksenom). U poslednjih deset godina, lečenje težih oblika psorijaze prvenstveno hroničnih stacionarnih formi, koje su i najčešće (generalizovana zahvaćenost kože debelim pločama prekrivenim ljuspama) usmereno je na biološku terapiju.

Velika prepreka je svakako njihova proizvodnja, koja je vezana za velika finansijska sredstva. Za lečenje ovim preparatima u Evropi su, u slučaju promena na koži s upalom zglobova ili bez nje, registrovani i odobreni: etanercept (Enbrel), ustekinumab (Stelara), adalimumab (Humira) i infliksimab. U Srbiji su ovi skupi lekovi registrovani i odobreni za lečenje psorijaznog artritisa, i to na teret osnovnog osiguranja. Za lečenje promena na koži registrovan je ustekunumab, ali još uvek ne na teret osnovnog osiguranja. Njihova efikasnost veoma obećava, a naša očekivanja su realistična, tim pre stoje pokrenut zahtev da se svi oni registruju u Srbiji i za lečenje psorijaznih promena bez psorijaznog artritisa, te da se lečenje na teret osnovnog osiguranja,prema indikacijama dermatologa omogući i onim osobama kojima je to najpotrebnije. Tako bi ovi skupi ali nadasve efikasni lekovi bili dostupni i onima koji o tome zasad moau samo sanjati.