Karanfilić lekoviti začin

Karanfilić (Eugenia caryophyllus) potiče sa Molučkih ostrva, nekada poznatih kao Začinska ostrva, koja su danas u sastavu Indonezije. U Aziji se koristi više od 2000 godina. Zbog slatkog ukusa i prijatnog mirisa, u Kini su ga 200. godine pre naše ere držali u ustima da bi osvežili dah kada je trebalo da se obrate caru. Arapski trgovci done-li su karanfilić u Evropu u 4. veku, ali je ovaj začin ušao u modu tek u srednjem veku, kada je postao cenjen zbog oporog ukusa koji je služio da zamaskira ukus loše hrane.

SASTAV i LEKOVITO DEJSTVO

– Ovaj začin obiluje manganom, sadrži i hranljiva vlakna, vitamine C i K, omega-3 masne kiseline, kao i magnezijum i kalcijum.

– Karanfilić sadrži aktivan sastojak eugenol, koji je predmet brojnih istraživanja, uključujući i ona koja se odnose na prevenciju zagađenja organizma spoljnim faktorima (na primer ugljen tetrahloridom), raka organa za varenje, kao i upale zglobova.

– Eugenol ekstrahovan iz karanfilića često koriste zubari za privremene plombe, ali i da umine bol jer zajedno sa beta-kariofilenom deluju kao blagi anestetici i antibakterijski agensi.

– Ulje karanfilića je često sastavni deo sprejova za upalu grla i vodica za ispiranje usta.

– Eugenol deluje i protivupalno. U istraživanjima na životinjama dokazano je da dodavanje eugenola iz karanfilića u ishranu već bogatu uljem jetre bakalara (obilje omega-3 masnih kiselina) snižava simptome upale za 15-30%.

– Karanfilić (odnosno eugenol) uspešan je borac protiv parazita, bakterija, virusa i gljivica, uključujući i kandidu.

– Ovaj začin sadrži brojne flavonoide, uključujući kempferol i ramnetin, koji deluju kao antioksidansi.

SAVETI PLUS

Ako je moguće kupite ceo karanfilić, a ne mleveni, jer ovaj drugi brže gubi aromu.

Ako želite da proverite da U je svež karanfilić protrljate između prstiju. Dobrog kvaliteta će da otpusti nešto ulja. IH, stavite karanfilić u solju vode i onaj dobrog kvaliteta će da pluta vertikalno, a oni koji su bajati će ili da potonu ili da plutaju horizontalno.

Čuvajte karanfilić u dobro zatvorenoj staklenoj posudi, na tamnom, hladnom, suvom mestu. Mleveni karanfilić može da traje 6 meseci, a ceo će da ostane svež do godinu dana ako ga pravilno čuvate. Rok trajanja ćete da produžite ako ga čuvate u frižideru.

S obzirom na to da karanfilić ima intenzivan ukus (posebno mleveni) pažljivo odmerite količinu koju ćete
da sipate u jelo da ne „uguši” druge ukuse.

Najlakši način da sameljete karanfilić je da upotrebite mlin za kafu.

U čorbu dodajte crni luk „okićen” celim karanfilićima (zabodite ih u luk) i dobićete obrok specifičnog ukusa.
Dodavanjem mlevenog karanfilića i karija u kratko propržen crni i beli luk i tofu udahnućete jelu dah Indije.
Začinite kompot mlevenim karanfilićem.

Dodajte mleveni karanfilić, orahe i suvo grožđe u fil za punjenje ćurke. Dodajte karanfilić u sos za roštilj.
Dodajte cele karanfiliće u čorbu od graška (izvadite ih pre serviranja).

RECEPT

Bukovače sa karanfilićem

– 500 g pečurki bukovača
– 60 g maslaca
– 2 kašike peršunovog lišća
– 2 kašike luka vlasca
– 2 čena belog luka
– 1 kašika limunovog soka
– 1/2 kašičice karanfilića u prahu
– biber, so

Poredajte pečurke u posudu namazanu maslacem. Umutite ostatak putera sa seckanim peršunom, vlascem, zdrobljenim belim lukom, limunovim sokom, karanfilićem, posolite, pobiberite i rasporedite po pečurkama. Pecite u zagrejanoj rerni desetak minuta, na temperaturi od 250 stepeni.