Tikvice sastav i lekovito dejstvo

Ukusne, bogate hranljivim sastojcima, tikvice (Lage-naria vulgaris) su omiljena namirnica u mnogobrojnim kuhinjama. Osim ploda, jestivi su i cvetovi od kojih se pripremaju neobični, veoma ukusni, pohovani i punjeni specijaliteti.

SASTAV I LEKOVITO DEJSTVO

Bogate vodom (93 odsto), niskokalorične (u lOOg sirovih tikvica s korom ima svega 16 kcal), tikvice su idealna dijetalna hrana. Sto grama tikvica sadrži 3,4% ugljenih hidrata, 1,2% belančevina i 0,2% masti.
Odličan su izvor vitamina C (17 mg), a u manjoj količini sadrže i vitamine B kompleksa, folnu kiselinu, vitamin K.
Od minerala sadrže mangan, magnezijum, fosfor, bakar, gvožde, cink i kalcijum.

Sadrže i dijetalna vlakana, kao i beta karotin.Fitonutrijenti u soku tikvica imaju antikancerogena svojstva – sprečavaju mutaciju ćelija. Ekstrakti tikvice smanjuju simptome benigne hiper-rofije prostate (adenom prostate). Antioksidansi, vitamin C i beta rotin sprečavaju oksidaciju holesterola i smanjuju rizik za dobijanje ateroskleroze. Istovremeno utiču i na regulaciju nivoa masti, šećera i krvnog pritiska, pa samim tim sprečavaju pojavu srčanog i moždanog udara.

Vitamini sadržani u tikvicama aktiviraju metabolizam ćelija, stimulišu rad mozga i koncentraciju. Takođe smiruju živce i jačaju ih, što doprinosi boljem podnošenju stresa.Tikvice podstiču rad creva i detok-sikaciju jetre.
Kora sadrži velike količine magne-zijuma i karotenoida. Magnezijum igra važnu ulogu u prevenciji
srčanog moždanog udara, a sa kalijumom pomaže regulaciju krvnog pritiska.

Povoljno utiču na izlučivanje mokraće, pa se preporučuju u dijetoterapiji pacijenata koji boluju od reumatizma, zapaljenja bubrega i mokraćne bešike. Pogodne su u ishrani bolesnika koji boluju od zapaljenja tankog creva. U ovim slučajevima jedu se kuvane, ili pečene, ili pije ceden sok.

Kao kompot, ujutro na prazan želudac, deluju kao sredstvo protiv zatvora.
Ako se koriste u dijeti za mršavljenje, ne bi trebalo da se ljušte, jer u kori ima najviše vlakana.
Dijabetičari bi trebalo da ih češće jedu, jer nemaju mnogo ugljenih hidrata, a smanjuju resorpciju glukoze.
Budući da sadrže oksalate, soli oksalne kiseline, tikvice mogu da izazovu smetnje onih sa problemom funkcionisanja bubrega i bešike.

Lekovite semenke tikvica

Semenke tikvica sadrže belančevine, masti, šećer, kalcijum, kalijum, magnezijum, gvožde, cink, vitamine B grupe i C, karotin, tokoferol, organsku kiselinu i smolaste materije. U narodu se veruje da pomažu lečenje prostate i slabosti bešike. Sirove, prepečene ili umešene u hleb, daju finu aromu koja podseća na orah.

Kulinarski predlozi

– Poseban specijalitet italijanske kuhinje su cvetovi tikvica. Umočite ih u testo (jaja, brašno i začini) i pržite u ulju, ili ih napunite smesom od paradajza, prezli, parmezana i začina, pa ispecite u rerni.

– Izrendane i ocedene mogu da se dodaju u testo za palačinke, pa se ispeku i posluže sa kiselom pavlakom i dodatkom bosiljka.