Da li ste znali da je hrom jedan od osnovnih minerala koji pomaže u smanjivanju potrebe organizma za ugljenim hidratima i pomaže kod mršavljenja? Organizmu je potrebna samo mala količina hroma, mada i pored toga 25-50% ljudi ne unose dovoljno ovog minerala. U Americi je to još izraženije nego u drugim razvijenim zemljama. Krivac je, naravno, industrijska hrana.
Zemljište tretirano hemikalijama je siromašno hromom, a dodatno se zalihe hroma u hrani uništavaju tokom industrijske prerade.
Šta je zapravo hrom?
Hrom je mineral sačinjen od tragova metala hroma, koji održava nivo šećera u krvi i pomaže u procesu kada insulin pretvara glukozu u energiju. Organizmu je potreban adekvatan unos hroma kako bi održao normalno funkcionisanje metabolizma i skladištenje masti, proteina i ugljenih hidrata.
Manjak hroma može dovesti do gojaznosti (pošto je deficit hroma u hrani izražen u SAD, verovatno je to jedan od glavnih razloga epidemije gojaznosti koja tamo vlada). Iako nedostatak hroma u organizmu ne izaziva nikakve simptome, postoje neki znaci na koje treba obratiti pažnju i koji ukazuju na to da ne unosite dovoljne količine hroma:
– Poteškoće sa održavanjem željene telesne težine/gojaznost
– Intolerancija na alkohol i šećer
– Insulinska rezistencija
– Metabolički sindrom
– Visok nivo „lošeg“ holesterola i triglicerida
Manjak hroma ne samo da izaziva nadutost stomaka, već povećava rizik od dijabetesa, arterioskleroze i srčanih oboljenja.
Da li hrom zaista pomaže kod mršavljenja?
Kako hrom utiče na mršavljenje? Na stranu smanjivanje apetita, hrom podstiče aktivnost insulina, hormona koji prenosi šećer u ćelije pre nego što šećer ošteti vitalne organe ili se pretvori u masnoće.
Hrom takođe značajno utiče na jedan od glavnih uzroka gojenja – oscilacije nivoa šećera u krvi. Kada jedete šećer ili prerađeni skrob, nivo insulina nenormalno skače, što dovodi do gomilanja masti u telu.Dovoljna količina hroma pomaže u regulaciji šećera u krvi i čini telo otpornim na skladištenje masti.
Smatra se da na isti način hrom kontroliše apetit. Našem telu je potrebna hrana, a to obično podrazumeva da nam se jede nešto sa visokim šećera, posebno kad nam je nivo šećera u krvi nizak. Stabilizovanjem nivoa šećara u krvi, hrom pomaže da se zdravije hranimo.
Druge dobrobiti od hroma
Hrom se pokazao kao dobar lek za smanjivanje holesterola. Iako nisu sva istraživanja potvrdila da hrom snižava holesterol, jedno istraživanje sprovedeno na Harvardu je pokazalo da je hrom jedan od najboljih minerala koji podiže nivo „dobrog“ holesterola.
Hrom je takođe dobro „oružje“ za borbu protiv depresije, policističnih jajnika, predijabedičkog stanja i dijabetesa tipa 1 i tipa 2.
Želite hrom? Namirnice bogate hromom su:
– Brokoli
– Zelena salata
– Crni luk
– Mahunarke
– Paradajz
– Nemlevene žitarice
Nažalost, ako nemate mogućnost da kupujete organsku hranu, prepušteni ste na milost i nemilost industrijski obrađenoj hrani. Zato uzimajte suplemente na bazi hroma. Eksperti kažu da je preporučena doza hroma u nekom suplementu oko 200 mikrograma.
Ako pokušavate da smršate, potražite suplemente koji sagorevaju masnoće i sadrže hrom sa oznakom faktora tolerancije na glukozu, što je najefikasniji način da se hrom iskoristi za regulisanje nivoa šećera u krvi. Neki stručnjaci preporučuju kombinaciju hroma i linolne kiseline za maksimalne rezultate.
Suplementi na bazi kalcijuma i antacidi (bazne supstance) obično spečavaju apsorpciju hroma, zato ako ih uzimate, uzimajte ih odvojeno, u većim vremenskim razmacima. Sa druge strane, običan aspirin poboljšava apsorpciju hroma.
Ako primate insulin ili pijete lekove protiv dijabetesa, konsultujte se se lekarom pre nego što počnete da koristite hrom za mršavljenje.