U ovom članku saznajte:
– Upotreba matičnog mleča
– Matični mleč za lice
– Za kosu
– Matični mleč u medu
– Za plodnost
– U trudnoći
Matični mleč: upotreba
Započnite dan kašikom matične mleči i uverite se u lekovitost ove materije kojom pčele radilice hrane svoju pčelu – maticu. Matični mleč je lepljiva, bledo mlečna supstanca koja predstavlja hranu maticama u pčelinjem društvu. Kako su matice pčele koje najduže žive, jasno vam je koliko je ovo lekovita supstanca. Matični mleč je bogat vitaminima A, E, D, C i B, mineralima, enzimima, aminokiselinama, omega masnim kiselinama, ugljenim hidratima i drugim lekovitim sastojcima. Matični mleč je najlekovitiji odmah po sakupljanju, a vremenom gubi svoja svojstva.
Lekovitost matičnog mleča je odavno potvrđena i uspešno primenjena za lečenje mnogih bolesti ili za sprečavanje istih. Nazivaju ga ‘’eliksirom života’’ zbog širokog spektra upotrebe. Na tržištu je matični mleč najčešće zastupljen u obliku zamrznutog praha.
Upotreba matičnog mleča:
– jačanje imuniteta
– deluje bakterijski i antivirusno (pa se koristi kod prehlada, gripa i drugih infekcija)
– snižava nivo holesterola i triglicerida u krvi
– reguliše krvni pritisak
– povoljno deluje na plodnost muškaraca i žena
– popravlja krvnu sliku
– deluje pozitivno kod dijabetesa
– deluje pozitivno protiv stresa, umiruje nervozu i napetost
– stimuliše rast i razvoj dece (stimuliše rast kostiju)
– kao antioksidant, matični mleč usporava starenje organizma i ćelija
– lečenje raka ili sprečavanje nastanka
– lečenje kožnih bolesti
– ublažava reumu i arthritis
– ubrzava zarastanje kostiju nakon preloma
– ublažava tegobe u menopauzi ili tokom adolescencije (reguliše rad hormona)
Matični mleč za lice
Matični mleč deluje pozitivno na kožu i uspešno se koristi za lečenje kožnih bolesti. Ukoliko želite negovano i zdravije lice – koristite matični mleč! Matični mleč je prijatne arome, lako se upija u kožu i deluje dubinski, tako da će vam prijati na licu. Upravo zbog svog blagotvornog uticaja na kožu, matični mleč se koristi kao glavni sastojak u mnogim kozmetičkim preparatima, a možete ga i sami nanositi na lice u svežem i čistom obliku.
Matični mleč za lice:
– ublažava bore i usporava proces starenja kože
– omekšava kožu, čini je glatkom i elastičnom
– deluje antibakterijski, pa se koristi za lečenje infekcija kože lica
– lečenje akni i bubuljica
– regeneriše i osvežava kožu
Matični mleč za kosu
Primetili ste da je matični mleč nezaobilazni sastojak mnogih šampona i drugih preparata za negu kose. Zahvaljujući svojim lekovitim sastojcima, matični mleč deluje blagotvorno i na kosu.
Matični mleč za kosu:
– prirodni regenerator (omekšava kosu)
– neguje, hrani i jača koren dlake
– obnavlja oštećenu kosu
– smiruje i otklanja iritacije kože glave
Matični mleč u medu
Glavni nedostatak matične mleči jeste taj da mu se vremenom gube lekovita svojstva, odnosno, da je najlekovitiji odmah po sakupljanju iz košnica. To predstavlja problem povodom skladištenja i čuvanja ove lekovite materije. Neki stručnjaci smatraju da nije dobro čuvati matični mleč u medu, jer pod uticajem određenih fermenata iz meda, matični mleč menja svoj sastav i opadaju mu lekovita svojstva. Drugi, pak, smatraju da matični mleč u kombinaciji sa medom ima još izraženije dejstvo – jača imunitet, vrši prirodnu detoksikaciju i čišćenje organizma.
Povezano>>> Matični mleč i imuni sistem
Matični mleč za plodnost
Matični mleč dokazano poboljšava kvalitet muških i ženskih polnih ćelija, pa se uspešno primenjuje za lečenje neplodnosti. Kako je matični mleč antioksidans, štiti od štetnih slobodnih radikala jajne ćelije i spermatozoide, te ih čini zdravim i vitalnim, uostalom – kao i čitav organizam. Poboljšava kvalitet jajnih ćelija, broj i pokretljivost spermatozoida, reguliše menstrualni ciklus, reguliše hormonski balans, redukuje stres i povećava libido.
Matični mleč u trudnoći
Matični mleč se može koristiti u trudnoći, jer deluje blagotvorno i na majku i na razvoj ploda. Zahvaljujući svom lekovitom sastavu, matični mleč pospešuje normalna rast i razvoj ploda. O doziranju i načinu primene je najbolje da se posavetujete sa svojim lekarom.
Saznajte više>>> Matični mleč lekovitost