Da su kukuruzne pahuljice i beli hleb prepuni ugljenih hidrata poznata je stvar. Ako ne možete zamisliti svoj dan bez pomenutih namirnica, pripremite se na povećanu verovatnoću oboljenja od kardiovaskularnih bolesti.
Da li uzimate kukuruzne pahuljice za doručak? Da li ste pod utiskom da su zdrave i idealne za mršavljenje? Vreme je da dobro razmislite.
Kukuruzne pahuljice su sasvim slučajno razvili Vil Kelog i njegov brat Džon Kelog 1983. godine, od ustajale pšenice. Vil i njegov brat su napravili testo od bajate pšenice, a potom gurnuli kroz valjak i ishod su bile slomljene pahuljice, koje su služili pacijentima u Adventističkom sanatorijuma, gde su radili. Njihovi pacijenti su ih voleli, pa su nastavili da rade na njima, sve dok nisu dobili savršen proizvod. Tako je nastao Kornfleks, a danas ima mnogo brendova na tržištu koji se hvale kvalitetom i sposobnostima da pomaže u smanjuju težine.
Da li je kornfleks stvarno zdrav?
Žitarica može biti dobra opcija za doručak, ako odaberete one koje imaju manje šećera i masti i sadrže pravu količinu hranljivih materija. Ali, ako pogrešno izaberete, vaša žitarica može doprineti debljanju.
Mnogi od nas misle da su kukuruzne pahuljice sa mlekom bezbedan i zdrav doručak sa visokim sadržajem hranljivih materija, vitamina, minerala, ugljenih hidrata i niskom količinom masti. Ali, istina je da kutija pahuljica sadrži kukuruz, šećer i visoko fruktozni kukuruzni sirup. Od svih ovih sastojaka, kukuruzni sirup sadrži visoki glukemijski indeks. Procenat šećera u Kornfleksu je tako visok, a mnogi ljudi dodaju šećer ili med u pahuljice sa mlekom. To povećava sadržaj šećera i na redovnoj osnovi će rezultirati debljanju. Razni rezultati su pokazali da unos pahuljica izaziva gojaznost.
Sve tradicionalne tehnike mršavljenja prate jednu zajedničku stvar – uzimanje što manje kalorija. Ovo važi i u slučaju pahuljica. Većina paketa kukuruznih pahuljica preporučuju porciju od 30 grama sa 125 ml. polu-obranog mleka.
Kukuruzne pahuljice su nisko proteinska hrana. Iako čine da se osećate sito nakon završetka obroka, vi ćete ponovo biti gladni za samo nekoliko sati.
Za gubljenje težine neophodno je da se fokusiramo na kalorije. Kalorije bi trebalo da dolaze iz ishrane koja je bogata vlaknima i proteinima, kao što su voće, povrće, integralne žitarice. Zdrava hrana nije lako dostupna u paketima, pa ozbiljno razmislite o tome kakvu vrstu hrane vaša deca imaju za doručak.
Hrana bogata ugljenim hidratima podiže nivo šećera u krvi i remeti normalan rad krvnih sudova. Najnovija je američka studija kaže: kad bismo tokom dana malo smanjili unos ugljenih hidrata, osećaj sitosti tokom dana bio bi izraženiji.
Ispitanici koji su učestvovali u istraživanju bili su dobrog zdravlja. Međutim, imali su problema sa prekomernom težinom. I dok su tokom četiri dana doručkovali glukozu, kornfleks, žitarice ili vodu, tokom noći su postili. Hrana im je servirana prema glikemijskom indeksu i to od najvišeg do najnižeg. Nivo šećera u krvi ispitanika bila je gotovo jednaka dva sata pre i posle jela. No 30 do 90 minuta nakon konzumiranja namirnica visokog glikemijskog indeksa, ona se naglo povisila.
A što je glikemijski indeks?
Glikemijski indeks je numerička skala kojom se određuje kojom brzinom pojedina hrana povećava nivo glukoze u krvi. I dok se niskim glikemijskim indeksom može pohvaliti kaša, većina voća i povrća, grašak, pasulj i sočivo, u zabranjenu zonu spadaju beli hleb, kornfleks i instant krompir. Šta je indeks veći, povećava se i nivo šećera u krvi.
Istraživači su, nakon sprovedene studije, uputili apel potrošačima da smanje unos visoko glikemijskih ugljenih hidrata, a povećaju konzumaciju zdravih namirnica. “Ugljenohidrati visokog glikemijskog indeksa su opasni, pošto smanjuju funkcionalnost endoteliuma tj. Ćelija koje čine unutrašnji pokrov krvnih sudova. Njihova oslabljenost može dovesti do ateroskleroze, a na kraju i do srčanih bolesti”.
Ranija istraživanja su otkrila da visoke nivoi šećera posle jela potencijalno mogu dovesti do kardiovaskularnih bolesti, ne samo kod dijabetičara, nego i čitave populacije. Oslabljenje endoteliuma može dovesti do otvrdnjavanja arterija i srčane insuficijencije.
Zaključak glasi: ako dugoročno smanjite unos ugljenih hidrata, imaćete više energije, a sigurno ćete i smršati.