Saznajte:
– šta je folna kiselina
– folna kiselina u hrani
– upotreba pre trudnoće
– u trudnoći
Šta je folna kiselina
Šta je folna kiselina? Folna kiselina je sintetički oblik vitamina B koji se u određenim namirnicama nalazi u obliku folata. Dakle, folat je vitamin grupe B koji se nalazi u hrani, dok je folna kiselina njegova forma u vitaminskom suplementu.
Folna kiselina je važna za sintezu nukleinskih kiselina (DNK i RNK), kao i funkcionisanje svake ćelije u organizmu – rast, razvoj i regeneracija.
Folna kiselina je značajna za nervni sistem, pre svega, jer sprečava depresiju i razdražljivost. Posebno se preporučuje trudicama, za normalan razvoj fetusa – jer je značajna u slučajevima kada organi i tkiva brzo rastu, posebno je važna za razvoj nervne cevi kod fetusa.
Folna kiselina učestvuje u stvaranju crvenih krvnih zrnaca (eritropoezi), pa manjak ove kiseline u organizmu dovodi do anemije.
Folna kiselina smanjuje nivo aminokiseline homocistein u krvi, jer prevelika količina ove aminokiseline može dovesti do začepljenja krvnog suda. Na ovaj način, ona štiti srce i krvne sudove.
Folna kiselina u hrani
Folna kiselina je sintetički proizvod vitamina B i unosi se u organizam putem multivitaminskih preparata ili u kompleksu vitamina B, a u hrani se nalazi u obliku folata.
Većina ljudi može da unese potrebne količine folne kiseline putem hrane, jedino je trudnicama potreban pojačan unos folne kiseline (kako za vreme trudnoće, tako i pre samog začeća).
Folna kiselina u hrani:
Tamnozeleno lisnato povrće je posebno bogato folatima, spanać, blitva, prokelj, pasulj, grašak, bob, soja, orasi, džigerica (svinjska, jagnjeća, goveća i pileća), pivski kvasac, celo zrno žitarica, pšenične klice, mleko, jaja, kikiriki, tunjevina, ostrige, losos, paradajz, asparagus, koštunjavo voće, pomorandže, limun, pirinač, testenine i hleb, kupus, zelene paprike, tikvice, krastavac, cvekla, avokado, dinja, grejpfrut, papaja, kivi, semenke od suncokreta i dr.
Vitamin C u hrani podstiče aktivaciju unetih folata u organizmu. Kuvanjem hrane se gube značajne količine folne kiseline, kao i u slučaju kad hrana predugo stoji (nije sveža). Samo jedna polovina do dve trećine folata iz hrane se može i apsorbovati.
Folna kiselina pre trudnoće
Veoma je važno da žene vode računa o unosu folne kiseline pre trudnoće (pre začeća). Nedostatak folne kiseline može da izazove defekt kičme i lobanje bebe, tzv. “defekt neuralne cevi”, koji dovodi do smrti ili teškog invaliditeta deteta.
Veoma je važno početi sa unosom preporučene doze folne kiseline bar tri meseca pre začeća, jer se defekti neuralne cevi mogu javiti tokom prvog meseca trudnoće, kada većina žena još ni ne zna da je u drugom stanju.
Potrebno je uzimati folnu kiselinu u dozi od 400 mikrograma dnevno pre same trudnoće. Uzima kao dopuna ishrani, i ovo je sasvim dovoljna količina folne kiseline za vas i za bebu.
Folna kiselina u trudnoći
Folna kiselina je veoma značajna za deobu ćelija, a naročito u procesima diferenciranja i rasta ćelija embriona i fetusa. Zato su potrebe za folnom kiselinom u trudnoći znatno povećane, jer tada ubrzano rastu organi i tkiva majke i bebe: rast materice, povećanje volumena krvi, rast i razvoj posteljice i ploda. Dnevne potrebe za folnom kiselinom u toku trudnoće se znatno povećavaju i obično nisu zadovoljene samo unosom hrane bogate folatima. Kako posledice manjka folne kiseline značajno utiču na rast, funkciju razmnožavanja, kao i stvaranje krvnih ćelija – trudnoća predstavlja kritičan period za unos neophodnih količina folne kiseline.
Folna kiselina, u kombinaciji sa još nekim vitaminima B grupe (vitamin B6 i B12) sprečava najčešće komplikacije trudnoće kao što su spontani pobačaj, odlubljivanje posteljice, prevremeno rođenje, mala telesna masa na rođenju, defekti neuralne cevi, ozbiljne abnormalnosti mozga i kičmene moždine.
Jedno od najznačajnijih medicinskih otkrića prošlog veka je da se dodatnim unosom folne kiseline pre i tokom trudnoće, procenat oštećenja nervnog sistema bebe smanjuje za 50 do 80%. Posebno se naglašava da se većina oštećenja uzrokovanih nedostatkom folne kiseline javlja tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće, stoga je pojačan unos folne kiseline pre začeća neophodan! Preporučena doza tokom trudnoće iznosi 800 mikrograma folne kiseline.
Saznajte više>>> Sve što treba znati o folnoj kiselini