Kako bi ubrzali oporavak i dobili preko potrebnu energiju nakon obavljenog carskog reza, neophodna vam je dobra ishrana. Zadržite dobre navike u ishrani koje ste stekli za vreme trudnoće. Jedite hranu bogatu proteinima, vitaminom C i gvožđem. Proteini pomažu u procesu zarastanja i neophodni su za stvaranje novog tkiva. Vitamin C igra značajnu ulogu u reparaciji tkiva i borbi protiv infekcija. Gvožđe pomaže imunom sistemu i potrebno je za proces sinteze hemoglobina. Vaše telo ostaje bez gvožđa u procesu gubljenja krvi.
Hrana je bogata proteinima, vitaminom C ili gvožđem, ukoliko zadovoljite bar 20% dnevnih potreba za ovim elementima jedući jednu porciju ove hrane. Čitanje deklaracije na pakovanju će vam pomoći u otkrivanju koja hrana ima dosta proteina, vitamina C i gvožđa.
U proteinima bogatu hranu spadaju meso, riba, piletina, jaja, mlečni proizvodi, orasi, pasulj i grašak. Hrana bogata vitaminom C je pomorandža, grejpfrut, jagoda, lubenica i papaja. Gvožđa ima dosta u crvenom mesu, džigerici, pasulju, suvom voću i ovsenim pahuljicama obogaćenim gvožđem.
Vrlo je važno piti dovoljno tečnosti. Unošenje tečnosti pomaže u sprečavanju dehidracije i zatvora. Pijte 8-10 čaša od 200-300 ml svakoga dana, uključujući tu nisko-masno mleko, nezaslađene voćne sokove i naročito vodu. Ako dojite, unesite bar 4 čaše nisko-masnog mleka ili soka obogaćenog kalcijumom, ili jedite nisko-masni jogurt kako bi dobili dovoljnu količinu kalcijuma i povećali produkciju mleka.
Ukoliko dojite. Povećan unos tečnosti je od naročitog značaja ako dojite. Pijte 8-12 čaša od 200 ml tečnosti svakoga dana, naročito sokova, nisko-masnog mleka, vode i supe. Dojenje vas može učiniti žednim, pa zato uvek držite veliku čašu vode pri ruci. Dodajte još 500 kalorija na kalorijski unos koji bi normalno imali da niste trudni. Ili dodajte još 200 kalorija na svoju trudničku ishranu. Te dodatne kalorije su potrebne za sintezu visoko-kvalitetnog mleka. Njih možete dodati ispijanjem povećane količine sokova bogatih voćem i nisko-masnog mleka. Takođe, potrudite se da u ishranu uvedete i namirnice bogate vitaminom A, poput zeleniša, dinje, šargarepe i slatkog krompira.
Suplementi vitamina i gvožđa
Vaš lekar će vam možda preporučiti da produžite uzimanje vitamina i suplemenata koje ste pili u trudnoći u prvih 6 nedelja po porođaju. Gvožđe vam može iritirati želudac ukoliko uzmete više od 1 tablete odjednom. Vašem telu će biti potreban period od 6 meseci da nadoknadi zalihe gvožđa. Ako svoju bebu hranite formulom, možete uzimati preparate vitamina sa gvožđem u periodu od 6 meseci. Ako dojite, doktor vam može preporučiti uzimanje prenatalnih vitamina u toku celokupnog perioda trajanja dojenja.
Pokretljivost (peristaltika) creva
Strah da će doći do nastanka hemoroida ili bola u šavovima prilikom naprezanja tokom pražnjenja je potpuno normalan i opravdan. Proces pražnjenja možete znatno olakšati pijenjem dovoljne količine tečnosti i konzumacijom puno dijetetskih vlakana. Pojačajte unos svežeg voća, povrća i mekinja koji su bogati dijetetskim vlaknima. Ova hrana stimuliše normalno pražnjenje creva. Hodanje je aktivnost koja takođe može pomoći u vraćanju normalne funkcije creva i bešike.
Zatvor nije retka pojava i može biti posledica hemoroida, otoka međice, straha od pražnjenja ili dejstva nekih medikamenata (narkotika). Takođe, gubitak mišićnog tonusa u zidu vašeg abdomena može otežati pražnjenje. Ako imate probleme sa zatvorom ili pražnjenjem creva, ili ako nemate stolicu do kraja 3. dana, obratite se lekaru. On vam može ordinirati omekšivač stolice, klistiranje ili supozitorije sa laksativnim dejstvom. Izbegavajte laksative koji čine vašu stolicu previše mekanom ili vodnjikavom. Previše mekana stolica lakše može doći u kontakt sa šavovima na rani nego blago razmekšana stolica. Isto tako, može izazvati i iritaciju kože.
Umereno vežbanje, poput hodanja, takođe može biti od pomoći kod zatvora.
Smanjenje kilaže
Na televizijskim reklamama, novopečene majke munjevitom brzinom vraćaju svoju figuru u stanje pre trudnoće. U stvarnosti, ovaj proces traje znatno duže! Uopšteni princip za mršavljenje je „9 meseci gore – 9 meseci dole“. Izgubićete oko 5,5-6 kg sa rođenjem vaše bebe i dodatnih 2,5 kg putem normalnog gubitka tečnosti do kraja 5. dana od porođaja. Gubljenje na težini obično pređe u stagnaciju nakon perioda od 6 nedelja, kada bi trebalo da ste se vratili na svoju pređašnju kilažu. Majke koje doje obično brže gube na težini nego one koje to ne čine.
Obzirom da je ishrana toliko bitna za proces oporavka, vaš lekar će možda zahtevati da sačekate sa početkom dijete dok ne obavite prvi kontrolni pregled nakon porođaja. Izbegavajte da nepotrebno dodajete na težini dok imate slabu fizičku aktivnost. Izbegavajte brzu hranu, jer je bogata kalorijama a ima malu nutritivnu vrednost. „Kreš“ (agresivne) dijete ili pilule koje obećavaju brzo mršavljenje su nezdrave za vas, kao i za vašu bebu ukoliko je dojite. Ipak, uredu je smanjiti količinu masti u ishrani. Svakodnevna rutina umerenog vežbanja u trajanju od pola sata je najbezbedniji način da izgubite na težini.