Saznajte:
– svrab i perutanje stopala
– atletsko stopalo simptomi
– lečenje atletskog stopala
– prirodno lečenje
– soda bikarbona kao lek
Perutanje i svrab stopala
Atletsko stopalo je jedna od čestih gljivičnih infekcija koja pogađa stopala, ali se može proširiti i na ostale delove tela. Ukoliko imate perutanje i svrab stopala – najverovatnije imate atletsko stopalo. Ova infekcija najviše pogađa sportiste (otuda naziv ”atletsko”), ali i ljude koji su često u zatvorenoj obući i imaju pojačano znojenje stopala. Ovakvi uslovi, kao što su toplota i vlažnost u zatvorenoj obući, pogoduju razvoju gljivica koje vam mogu stvoriti ozbiljan problem! Inače, ovom gljivicom se možete zaraziti i korišćenjem javnih kupališta, ukoliko imate običaj da hodate bosi pored bazena ili na bilo kom mestu gde ljudi šetaju bosi (svlačionice i sl.). Upravo zato se preporučuje da strogo vodite računa o ličnoj higijeni i da ne hodate bosi na rizičnim mestima, da ne koristite tuđu obuću, kao i da vodite računa da vam stopala uvek budu čista, suva i što je moguće češće u obući koja ima otvore da koža može da diše.
Atletsko stopalo simptomi
Atletsko stopalo je gljivična infekcija koja pogađa kožu stopala, ali obično zahvati i nokte na stopalima – tada je problem još ozbiljniji. Ova infekcija se najviše lokalizuje između nožnih prstiju, gde je koža stanjena, crvena, upaljena, peruta se i peče. Međutim, može zahvatiti i čitave tabane. Vrlo često se atletsko stopalo i ne dijagnostikuje, jer se smatra da je koža stopala jednostavno suva, bez nekog posebnog razloga. Međutim, to je samo uvod i potencijalne komplikacije koje mogu nastati, ukoliko se ovo stanje ne otkrije i ne leči na vreme.
Simptomi atletskog stopala:
– svrab stopala ili svrab između nožnih prstiju
– koža stopala je suva i bela
– koža na stopalima i između prstiju puca, peruta se i peče
– u najtežem obliku, pojavljuju se vlažni plikovi
– moguće je i krvarenje kože na stopalima
– ukoliko je infekcija zahvatila i nokte, oni menjaju boju, zadebljavaju i pojavljuje se neprijatan miris
Atletsko stopalo lečenje
Ono što vi možete najpre da uradite, to je da vodite računa o ličnoj higijeni i higijeni obuće. Neka vam stopala uvek budu čista i suva, dakle čak i posle pranja ih dobro osušite peškirom. Možete koristiti i puder za stopala koji će upijati znoj i sprečavati da vam stopala ovlaže. Hodajte obuveni na javnim mestima, nosite obuću koja dozvoljava vašim stopalima da dišu. Nemojte koristiti tuđu obuću. Redovno menjajte čarape, ako treba i nekoliko puta u toku dana, ukoliko vam se stopala pojačano znoje. Nosite pamučne čarape.
Lečenje atletskog stopala:
Kao i svaka druga gljivična infekcija, i atletsko stopalo se veoma teško leči, jer su gljivice veoma uporne i često se vraćaju. Čak i kada vam se čini da ste otklonili sve simptome, gljivice i dalje mogu biti prisutne na koži. Ono što lekar može da vam preporuči, to je svakako neka mast koja sadrži antimikotike (lekovi protiv gljivica). Ukoliko lokalno aplikovanje masti na obolelo stopalo ne da efekte, onda se koristi oralna terapija.
Danas postoji veliki broj krema, sprejeva, praškova i pudera koji se mogu kupiti bez recepta, a namenjeni su za lečenje gljivičnih infekcija stopala, pa tako i za lečenje atletskog stopala. Možete koristiti i razne kupke za stopala, prvenstveno na bazi prirodnih sastojaka.
U svakom slučaju, najbolji savet, shodno stepenu infekcije, dobićete od svog dermatologa. Jako je bitno da se infekcija uoči na vreme i da se odmah javite lekaru, kako ne bi došlo do komplikacija. Terapija lečenja atletskog topala traje najmanje mesec dana.
Prirodno lečenje
Postoje i brojni načini za prirodno lečenje atletskog stopala. Prirodni lekovi vam svakako neće naškoditi, a osim što će očistiti kožu stopala, mogu da unište i patogene gljivice koje izazivaju infekciju. U narednom tekstu ćemo navesti koje sve to prirodne lekove možete koristiti za lečenje atletskog stopala.
Prirodno lečenje atletskog stopala:
kupka ili losion za stopala od žalfije, kao i konzumiranje čaja od žalfije će ublažiti znojenje, koje pogoduje razvoju atletskog stopala
– obloge od samlevenog belog luka (beli luk je prirodni antiseptik)
– obloge sa medom ili propolisom
– kupke od sode bikarbone ili utrljavanje paste od sode bikarbone
– kupke sa jabukovim sirćetom
– utrljavanje medicinskog alkohola
– ulje od lavande
– ulje čajevca
– ulje origana
– mast od nevena
– gel od aloje
– obloge od usitnjenog đumbira
– kupka za stopala od kamilice ili nekog drugog čaja
Soda bikarbona za atletsko stopalo
Soda bikarbona je poznata kao univerzalno lekovito sredstvo, a možete je koristiti i za prirodno lečenje atletskog stopala.
Soda bikarbona kao prirodni lek za atletsko stopalo:
Soda bikarbona je poznata po svom antimikrobnom delovanju, dakle, uništava patogene mikroorganizme. Soda bikarbona ima sposobnost i da upije znoj, pa čak i da ublaži znojenje. Ublažiće svrab, pečenje i crvenilo kože na stopalima i između nožnih prstiju.
Možete napraviti kupku za stopala od sode bikarbone i vode, a možete napraviti i pastu od sode bikarbone (1 kašičica sode bikarbone se pomeša sa malo vode da se dobije pasta). Ovu pastu utrljajte u kožu obolelog stopala, držite nekoliko minuta, a zatim isperite i osušite stopala.
Takođe, sigurno vam je poznato da se preporučuje da uveče stavite malo sode bikarbone u obuću, kako bi pokupila neprijatne mirise, a ujutru prospite.
Saznajte više>>> Atletsko stopalo kod dece prirodno lečenje