Smeđi šećer i zdravlje
Čuli ste da je smeđi (žuti) šećer zdraviji od belog i da je poželjno da ga konzumirate. Kako smeđi šećer utiče na vaše zdravlje? Smeđi šećer se obično upoređuje sa belim, koji je vrlo ozloglašen, pa se shodno tome govori o njegovoj dobrobiti za naše zdravlje. Naime, beli šećer je rafinisan i kao takav predstavlja gotov proizvod, dok je smeđi šećer zapravo poluproizvod (nije rafinisan) – što ga čini zdravijim jer je prirodniji.
Dok se beli šećer sastoji isključivo od saharoze, smeđi šećer sadrži i vitamin B, zatim neke minerale kao što su kalijum, natrijum, kalcijum, gvožđe, bakar, hrom; a takođe sadrži i značajne proteine i organske baze. Dokazano je antikarijesno dejstvo smeđeg šećera, ali i to da hrom koji ulazi u njegov sastav podstiče održavanje normalnog nivoa holesterola i triglicerida u krvi. Takođe, stručnjaci smatraju da smeđi šećer reguliše i nivo insulina u krvi, pa nema bojazni od nastanka dijabetesa (kao u slučaju preterane konzumacije belog šećera).
Smeđi šećer za dijabetičare
Kako smo ustanovili da je smeđi šećer prirodniji, jer nije rafinisan kao beli šećer, kao i da sadrži udeo minerala značajnih za naše zdravlje – stiče se utisak da je smeđi šećer za dijabetičare bolji izbor od belog. Naime, dijabetičari moraju imati poseban režim ishrane kako bi održavali nivo glukoze u krvi u normalnim okvirima. Zato se dijabetičarima ne preporučuje unos rafinisanih šećera, kao što je beli. Smeđi šećer je svakako zdravija zamena za beli, mada stručnjaci dijabetičarima najpre savetuju konzumaciju meda, javorovog sirupa i sličnih slatkih namirnica i napitaka.
Smeđi šećer kalorije
Iako ne postoji neka značajna razlika u broju kalorija između belog i smeđeg šećera, ipak smeđi šećer ima malo manje kalorija od belog. Naime, u 100 g smeđeg šećera ima oko 370 kalorija, dok u 100 g belog ima 395 kalorija. Zato se smeđi šećer preporučuje tokom držanja dijeta, a beli se striktno zabranjuje. Međutim ,moramo napomenuti da su u poslednje vreme prisutne oprečne reakcije među stručnjacima na temu smeđeg šećera. Sve je više onih koji opovrgavaju lekovit uticaj smeđeg šećera i tvrde da se on zapravo ne razlikuje znatno od belog – osim po načinu proizvodnje. Beli je jednostavno prošao kompletnu obradu, pa je više tretiran hemikalijama, za razliku od žutog koji je nerafinisan i nije prošao obradu kao beli, pa se smeđi šećer smatra poluproizvodom.
Smeđi šećer za bebe i decu
Što se tiče upotrebe smeđeg šećera, kao i šećera uopšte, u ishrani dece i beba – mišljenja su podeljena. Neki stručnjaci smatraju da je smeđi šećer bolje rešenje od belog za decu i bebe, jer je dijetalniji (ne goji) i sadrži minerale koji mogu biti od koristi. S druge strane, kao i beli šećer, i žuti je pod znakom pitanja što se tiče njegove bezbedne upotrebe za odrasle, a kamoli za decu. Deci se ne preporučuje unos rafinisanih i veštačkih zaslađivača – bolje je detetu dati malo meda, prirodan sveže isceđen sok ili nešto slično.
Cena
Smeđi šećer je znatno skuplji od belog, a proizvođači to pravdaju dužinom procesa proizvodnje, kao i kvalitetom. Cena za pola kilograma smeđeg šećera kreće se između 160 i 360 dinara.