– rak pankreasa uzrok
– simptomi
– lečenje
– prirodno lečenje
– ishrana
Rak pankreasa uzroci
Pankreas (gušterača) je organ (žlezda) koji ima dvojaku funkciju u organizmu: egzokrinu i endokrinu. Egzokrina uloga pankreasa podrazumeva izlučivanje enzima koji učestvuju u varenju hrane, a endokrina uloga podrazumeva lučenje hormona za regulaciju šećera u krvi (insulina i glukagona).
Rak pankreasa je jedan od najprogresivnijih karcinoma, a ono što je najveći problem jeste da se u većini slučajeva otkrije kada je već kasno za izlečenje. Češće pogađa muškarce i smatra se da je četvrti karcinom po smrtnosti kod muškaraca. U oko 95% slučajeva radi se o adenokarcinomu pankreasa, a ostalih 5% mogu biti tumori različite prirode.
Uzroci raka pankreasa (faktori rizika):
– genetska predispozicija
– starenje organizma (češće se pojavljuje kod starijih osoba)
– pušenje
– ishrana koja uključuje upotrebu prevelike količine masti, a malo voća i povrća
– smanjena fizička aktivnost
– gojaznost
– druge bolesti pankreasa
– dijabetes
– ciroza jetre
Simptomi raka pankreasa
Simptomi raka pankreasa vrlo često izostanu il ise pomešaju sa simptomima neke druge bolesti, pa se zato bolest ne otkrije na vreme, što gotovo da onemogućava izlečenje.
Rak pankreasa simptomi:
– gubitak telesne težine
– bol u gornjem delu stomaka (bol se može proširiti i na leđa)
– problema sa varenjem hrane (nadutost stomaka, nadimanje itd.)
– gubitak apetita
– mučnina
– povraćanje
– malaksalost
– žutica
– nastanak dijabetesa
– depresija
– bolna osetljivost abdomena
– tamna mokraća
Metastaze
Rak pankreasa može zapravo biti i metastaza raka nekog drugog raka (dojke, pluća, jajnika, melanoma) i tada govorimo o sekundarnom raku pankreasa.
Što se tiče primarnog raka pankreasa, u oko 65% slučajeva se razvija u predelu glave pankreasa, 30% u predelu tela i oko 5% rep pankreasa. Rak pankreasa se veoma teško leči jer ima tendenciju da brzo metastazira na druge organe (okolne ali i udaljenje) putem krvotoka. Najpre metastazira na jetru i pluća, ali zahvata i okolne krvne sudove
Lečenje
Lečenje raka pankreasa je vrlo često otežano, upravo zato što se bolest ne otkrije na vreme i zato što rak metastazira na druge organe. Takođe, lečenje zavisi i od toga u kom delu pankreasa se pojavio rak. U svakom slučaju, prognoze za izlečenje raka pankreasa su veoma loše i smatra se da tek svaki 6. pacijent može da se podvrgne hiruškoj intervenciji.
Ukoliko je rak zahvatio glavu pankreasa, primenjuje se parcijalna pankreatektomija (delimično odstranjenje pankreasa) ili pankreatikoduodenoktomija (odstranjenje pankreasa i dvanaestopalačnog creva) – tzv. Whippleov postupak.
Ukoliko je rak zahvatio telo ili rep pankreasa, onda se odstranjuje polovina organa uz moguće vađenje i slezine.
Pacijenti se zatim upućuju na hemoterapiju.
Povezano>>> 8 namirnica koje deluju protiv raka
Da li je moguće alternativno lečenje
Kako smo naveli da je izlečenje raka pankreasa vrlo često otežano usled već pomenutih razloga, jasno je da nema mnogo mesta ni za alternativno lečenje. U svakom slučaju, dostupno nam je veoma malo informacija na temu alternativnog lečenja raka pankreasa, obično se govori o alternativnom lečenju bilo kog oblika raka – a znamo da se konstantno otkrivaju novi prirodni lekovi za lečenje raka.
Povezano>>> Evo kako se može izbeći rak pankreasa koji je smrtonosniji od svih drugih vrsta raka
Postoje podaci da gljiva kordiceps (Cordyceps sinensis), reiši (Ganoderma Lucidum), felinus (Phellinus linteus), šitake (Shiitake) i maitake ima značajnog udela u lečenju najtežih oboljenja, pa tako i kancera – između ostalih, i raka pankreasa.
Spominje se i lekovito dejstvo svežeg limunovog soka u terapiji kancera, međutim, jasno je da izlečenje pre svega zavisi od jačine imuniteta obolele osobe, pa se svaka metoda alternativnog lečenja bazira pre svega na jačanju imuniteta.
Slično>>> Brojsova dijeta protiv raka
Ishrana
Što se tiče ishrane i nekih osnovnih životnih navika u slučaju prevencije raka pankreasa, to bi bilo sledeće:
– izbegavati pušenje i konzumiranej kofeina
– potrebno je jesti što više voća i povrća
– potrebno je jesti integralne žitarice
– smanjiti unos crvenog mesa (i generalno smanjiti unos životinjskih masti)
– preporučuje se konzumacija namirnica ili preparata koji su bogati vitaminom D i vitaminima B grupe
– jesti jezgrasto voće (orasi, lešnici)
– jesti ribu
– trudite se da imate umerenu fizičku aktivnost
– smanjite alkohol
Saznajte više>>> Ishrana obolelih od raka