Saznajte:
– prehlada ili grip
– simptomi prehlade
– kod beba
– lečenje
– prirodni lekovi
Prehlada ili grip
Ne osećate se dobro, kašljete, kijate, imate groznicu, temperaturu, bole vas mišići, malaksali ste…da li je ovo prehlada ili grip? Prehlada i grip imaju veoma slične simptome, i zato su ljudi često u nedoumici o kom se oboljenju zapravo radi.
Prehlada je svakako blaža bolest od gripa, i manifestuje se uglavnom blagim respiratornim tegobama poput kašljanja i kijanja. Prehlada traje ralativno kratko, i uz mirovanje i neke lekovite čajeve i limun obično prolazi za nekoliko dana. Međutim, simptomi gripa traju znatno duže, ponekad i nedeljama. Grip se mora ozbiljno shvatiti i lečiti na vreme, jer može da dovede do ozbiljnijih zdravstvenih problema poput upale pluća. Grip je virusno oboljenje i može se preneti na druge osobe kapljičnim putem. Prehladu takođe izazivaju virusi (virusna infekcija gornjih disajnih puteva), a smatra se da nekoliko stotina različitih vrsta virusa može da dovede do prehlade! Prehlada se takođe može preneti kapljičnim putem.
Prehlada simptomi
Koji su simptomi prehlade? Simptomi prehlade obično počinju sa bolom u grlu, koji prolazi za 1-2 dana. Zatim se postepeno pojavljuju simptomi vezani za respiratorne organe: curenje iz nosa, zapušen nos, kašalj, kijanje. Ovi simptomi obično prolaze kroz 4-5 dana. Kod odraslih se retko pojavljuje i groznica, ali moguća je pojava blage groznice i povišene temperature. Deca najčešće tokom prehlade imaju groznicu kao jedan od simptoma. Tokom prehlade nos je prepun vodenog sekreta koji curi, a zatim taj sekret postepeno postaje sve gušći i tamniji. Tamni sekret iz nosa ne znači da je u pitanju bakterijska infekcija, to je normalna pojava tokom prehlade.
Simptomi prehlade u najvećem broju slučajeva traju nedelju dana. Tokom prva 3 dana, vi ste zarazni i možete preneti virus na druge osobe. Zato osoba mora da miruje kod kuće i da izbegava kontakt sa drugim osobama, kako ne bi prenela virus drugim osobama. Ukoliko simptomi prehlade potraju duže od nedelju dana, moguće je da se razvila i bakterijska infekcija, i zato je potrebno koristiti antibiotike za lečenje.
Nekada se simptomi prehlade mogu pomešati i sa polenskom groznicom (alergijski rinitis) ili infekcijom sinusa. Međutim, ukoliko se simptomi naglo pojavljuju i spontano prolaze kroz nedelju dana – obično se radi o prehladi. Ukoliko simptomi ne prolaze više od nedelju dana i vama nije bolje, obavezno proverite kod lekara da li niste možda dobili infekciju sinusa ili alergiju na polen.
A koji su simptomi gripa? Simptomi gripa su obično teži od simptoma prehlade i uključuju sledeće tegobe: bol u grlu, groznica, glavobolja, bol u mišićima, kašalj. Ukoliko uz to još i povraćate i imate proliv – moguće je da ste oboleli od svinjskog gripa.
Prehlada kod beba
Prehlada kod beba može biti veoma uznemirujuća za roditelje i obično se pojavljuju problemi sa ishranom. Međutim, možete učiniti mnogo toga da olakšate tegobe svojoj bebi. Tokom prve godine života, beba može nekoliko puta da dobije prehladu i ovo nije nimalo retka pojava. Prehlada svakako nije ozbiljna bolest, ali zahteva posebnu pažnju i zato se nemojte iznenaditi zbog nekoliko neprospavanih noći. Kod beba prehlada je obično uzrokovana infekcijom usta, nosa i grla – gornji deo respiratornog trakta. Prehlada može biti uzrokovana jednim od velikog broja virusa. Bebe naročito imaju tendenciju da se ozbiljno prehlade, jer je njihov organizam veoma mlad i imuni sistem nije još dovoljno razvijen i ojačan. Beba se obično zarazi kada neko od odraslih u njenoj neposrednoj blizini kija ili kašlje, i tako se virus nađe u vazduhu. Beba udisanjem unese i virus u svoj organizam i onda nastaje prehlada. Zato je neophodno da uvek stavite ruku na usta kada kijate ili kašljete, kao i da obavezno perete ruke posle brisanja nosa. Simptomi prehlade kod beba su: groznica, kašalj,oči pocrvene, upala grla, zapušen nos i curenje iz nosa, gubitak apetita, razdražljivost i nemir, otok limfnih čvorova. Usled zapušenja nosa, beba može imati otežano disanje, a samim tim se javlja i problem sa ishranom – beba otežano jede i gubi se apetit. Bebe ne mogu same da obrišu nos, i zato vi stalno morate da joj brišete nos i uklanjate sluzavi sekret iz nosa. Prehlada kod beba može trajati nešto duže nego kod odraslih – od 10-14 dana. Dojenje je najbolji način za jačanje imuniteta kod beba. Prehlada obično prolazi sama od sebe, ali možete učiniti puno toga da olakšate svojoj bebi tegobe: brisanjem nosa, dojenjem, kao i korišćenje odgovarajućih lekova namenjenih isključivo za bebe, o čemu ćete se posavetovati sa pedijatrom.
Prehlada lečenje
Prehlada obično prolazi spontano kroz nekoliko dana, ali svakako da je poželjno da ublažite simptome ove bolesti i ubrzate proces izlečenja. Odmah da napomenemo da se antibiotici ne koriste za lečenje prehlade, jer ovo nije bakterijsko oboljenje, već virusno. Najviše se radi na jačanju imuniteta i uklanjanju osnovnih simptoma poput zapušenog nosa, kašlja, bola u grlu i snižavanje visoke temperature (ukoliko postoji).
Lečenje prehlade podrazumeva mirovanje i izbegavanje kontakta sa drugim ljudima, kako bi se sprečilo širenje virusne infekcije. Potrebno je da unosite što više tečnosti u organizam kako bi se sprečila dehidratacija, kao i da pijete lekovite čajeve i voćne sokove koji će snabdeti vaš organizam neophodnim vitaminima i ojačati imunitet. Potrebno je da regulišete ishranu i pojačate unos namirnica koje su bogate vitaminima i cinkom.
Lekovi za prehladu:
Uvek se najpre preporučuje upotreba prirodnih lekova, mada na tržištu postoje brojni lekovi za snižavanje visoke temperature, ublažavanje bola u grlu (pastile i preparati za ispiranje grla), za povećanje prohodnosti nosa (kapi ili sprej za nos) i drugo.
Prirodni lekovi protiv prehlade
Postoje brojni lekovi za prirodno lečenje prehlade. Potrebno je ojačati imunitet, što se obično radi pojačanim unosom vitamina kroz hranu, a naročito vitamina C.
Prirodni lekovi za prehladu:
– Pojačan unos vitamihna C (zato se dodaje limunov sok u čaj)
– Sok od narandže, limuna ili grejpfruta
– Ispiranje usta čajem od žalfije
– Ehinacea za jačanje imuniteta
– Pojačan unos namirnica koje su bogate cinkom (orasi, jogurt, mleko)
– Propolis kapi ili sprej za grlo
– Inhalacije (par kapi eukaliptuusovog ulja ukapati u vodu)
– Čaj od zove
– Beli luk
– Čaj od šipka
– Kora vrbe je prirodni izvor salicilata koji su bitni za spuštanje temperature, pa ako imate visoku temperaturu pijte čaj od kore vrbe
– Kuvano vino
– Med je takođe jako značajan za lečenje prehlade, pa obavezno dodajte i med u vaš čaj
– Čaj od majčine dušice
– Čaj od hajdučke trave
– Čaj od lipe
– Čaj od nane
– Pijte toplo mleko sa medom
Saznajte više>>> Prirodni lekovi za prehlade kod dece