Krv u mokraći uzrok
Krv u mokraći se medicinski zove hematurija. Ovo nije bolest, već simptom nekog poremećaja – tako da lečenje treba biti usmereno na lečenje osnovne bolesti koja je uzrokovala pojavu krvi u mokraći. Krv u mokraći može biti znak ozbiljnog oboljenja, ali i neke blaže infekcije – tako da nema mesta panici ukoliko primetite krvu svojoj mokraći. Ono što treba da uradite kada primetite krvu urinu, jeste da potražite lekarsku pomoć, kako bi se otkrio tačan uzrok koji je do toga doveo. Krv može da potiče iz bubrega, bešike, uretre ili mokraćnih kanala. Krv u mokraći ne morate da vidite golim okom, ponekad se to može videti jedino putem analize urina u laboratoriji (mikroskopska hematurija). Ukoliko je pored krvi u mokraći prisutno bolno i učestalo mokrenje – verovatno se radi o upali bešike. Bezbolna hematurija je ozbiljniji problem od bolne, jer obično ukazuje na neko ozbiljnije oboljenje (rak bešike, bubrega ili uvećana prostata).
Uzrok krvi u mokraći može biti različit:
– Infekcije bešike (akutni cistitis)
– Infekcije bubrega (pijelonefritis)
– Kamen u bubregu
– Bolesti bubrega
– Uvećana prostata kod muškaraca (kao i druga oboljenja prostate)
– Naporni treninzi
– Određeni lekovi mogu dovesti do pojave krvi u urinu (aspirin, nesteroidni antiinflamatorni analgetici i antibiotici kao što je penicilin)
– Nasledna oboljenja (Alportov sindrom))
– Povrede bubrega
– Rak bubrega, bešike ili prostate
Krv u mokraći i peckanje
Imate krv u mokraći i peckanje – verovatno je u pitanju urinarna infekcija. Potrebno je uraditi sve dijagnostičke testove kako bi se otkrio uzročnik infekcije urinarnog trakta, koja je dovela i do pojave krvi u mokraći.
Ukoliko pored krvi u mokraći imate i sledeće simptome, onda je sigurno da je u pitanju urinarna infekcija:
– učestalo mokrenje
– peckanje pri mokrenju
– neprijatan miris mokraće
– bol u bešici
– malaksalost i povišena temperature
Urinarne infekcije su česta pojava i uspešno se mogu izlečiti primenom odgovarajuće antibiotske terapije ili nekih drugih oblika lečenja (prirodno lečenje).
Krv u mokraći u trudnoći
Krv u mokraći u trudnoći je takođe u najvećem broju slučajeva posledica urinarne infekcije, kojima su trudnice sklone. Urinarne infekcije su češće u trudnoći, pa ne treba da vas čudi ukoliko vam je dijagnostikovano prisustvo neke bakterije u mokraći u trudnoći. Žene su generalno podložnije urinarnim infekcijama, jer je ženska mokraćna cev relativno kratka – te je njen otvor bliži anusu i vagini, što omogućava bakterijama brži dolazak do mokraćne bešike. Naime, u trudnoći viši nivo hormona progesterona opušta mišiće oko mokraćovoda, uzrokujući njihovo opuštanje i produžavanje. Materica, koja je u trudnoći narasla, pritiska bešiku i mokraćovode, otežavajući urinu da prolazi kroz njih brzo i slobodno kao što je to inače normalno – što duže treba urinu da prođe kroz mokraćovode do bešike, veća je šansa da se bakterije nakupe i pričvrste za sluznicu pre nego što budu isprane. Kod trudnica postoji veći rizik da će se razviti upala bešike, koja se može proširiti i na bubrege. Pored klasičnih simptoma koji se vezuju za urinarnu infekciju, može biti prisutna i krv u mokraći. Bakterije u mokraći u trudnoći su potencijalni izvor opasnosti za fetus, i zato se hitno mora započeti sa lečenjem infekcije.
Krv u mokraći kod žena
Krv u mokraći kod žena se obično javlja ukoliko je prisutna neka urinarna infekcija, kojoj su žene generalno podložnije. Upala mokraćnih kanala kod žena, za razliku od situacije kod muškaraca, se manifestuje nešto izraženijim simptomima. Žene su generalno podložnije urinarnim infekcijama, jer je ženska mokraćna cev relativno kratka – te je njen otvor bliži anusu i vagini, što omogućava bakterijama brži dolazak do mokraćne bešike. Upala mokraćnih kanala se u najvećem broju slučajeva razvija kada je oslabljen imunitet ili kada se ne vodi računa o higijeni. Takođe, možete se zaraziti nekom bakterijom koja će dovesti do upale i tokom nezaštićenog polnog odnosa, zatim kupanjem u bazenima, ukoliko ne unosite dovoljno tečnosti u organizam i dr.
Krv u mokraći kod starijih muškaraca
Krv u mokraći kod starijih muškaraca može da bude posledica uvećane prostate. Prostata je žlezda koja se nalazi odmah ispod bešike i okružuje gornji deo uretre. Prostata često raste kako muškarci stare i vrši pritisak na uretru, čime se delimično blokira protok mokraće. Ukoliko postoji i teškoća sa mokrenjem, uporna potreba za mokrenjem pored krvi u urinu – vreme je da proverite prostatu. Infekcije prostate takođe mogu dovesti do pojave krvi u urinu i sličnih problema sa mokrenjem.
Krv u mokraći kod dece i beba
Krv u mokraći kod dece i beba je uglavnom uzrokovana nekom urinarnom infekcijom – koja je česta pojava kod dece i beba.
Urinarna infekcija kod dece je veoma česta pojava. Neretko je vrlo teško ustanoviti da se radi o urinarnoj infekciji, iz razloga što simptomi često izostaju, a ukoliko se jave – u najvećem broju slučajeva to je povišena temperatura. Za dobijanje urinarnih infekcija rizična grupa su dece koja u urinarnom sistemu organa imaju neki anatomski problem (urođena anomalija) ili funkcionalni problem (nemogućnost kontrole mokrenja). Ako dete često ima povišenu temperaturu, iz neobjašnjivih razloga, trebalo bi posumnjati da je možda u pitanju urinarna infekcija. Naime, na spoljašnjem izlazu uretre uvek se nalaze crevne bakterije, naročito kod male dece. Ovo je posebno prisutno kod devojčica, zbog kratke i prave uretre, pa je put bakterija do mokraćne bešike kratak. Dete koje ima bakterije u urinu, a samim tim i urinarnu infekciju – u većini slučajeva se u potpunosti oporavi od nje. Lečenje se obavlja po nalogu pedijatra, koji će prepisati određene lekove. Ono što vi kao roditelj možete da uradite, to je najpre da vodite računa o higijeni svog deteta i da ga podstičete da pije što više tečnosti.
Beba sa urinarnom infekcijom slabo jede, može imati groznicu, razdražljiva je i nervozna.
Krv u urinu lečenje
Što se tiče lečenja krvi u urinu (hematurije), kao što smo rekli, ovo nije bolest već simptom neke bolesti – tako da lečenje pre svega mora biti usmereno na lečenje osnovne bolesti. Lekar će uraditi sve neophodne testove i analize urina kako bi se otkrio tačan uzrok i u skladu sa tim prepisati odgovarajuću terapiju. Ukoliko imate infekciju urinarnog trakta – prepisaće vam antibiotike. Ukoliko je u pitanju uvećana prostata – tu su lekovi za smanjenje uvećane prostate. Ukoliko je u pitanju neko ozbiljnije oboljenje ili kamen u bubregu – postoji određena terapija i za to.
Ukoliko imate neku urinarnu infekciju:
– strogo vodite računa o ličnoj higijeni i higijeni toaleta, kako biste izbegli urinarnu infekciju dolaskom bakterija iz crevnog sistema u mokraćnu bešiku
– pijte dosta vode i čajeva (postoje brojni lekoviti čajevi koji su delotvorni kod urinarnih infekcija: uvin čaj, čaj od rastavića, čaj od brusnice, čaj od peršuna)
– ne sme se odlagati pražnjenje bešike (redovno praznite bešiku)
– konzumirajte voće i povrće bogato vitaminom C
– konzumirajte jogurt i sok od brusnice
Saznajte više>>> Krv u mokraći vidljiva golim okom je alarm za…