Ulazimo u sezonu virusa i prehlade, što se i jednog i drugog tiče, znate kako kažu – lečili ih ne lečili, oni moraju da isteraju svoje i sve što nam ostaje kad se razbolimo je da ublažimo simptome i sprečimo eventualne komplikacije.
Zimi se slabije krećemo, ishrana je jednolična u odnosu na letnje mesece, najviše vremena provodimo u zatvorenim prostorijama.
Kako ne biste bili podložni prehladama i bili otporniji na viruse, potrebno je samo malo povesti računa o načinu života tokom zimskih meseci:
- češće provetravajte prostorije u kojima provodite vreme, naročito ako se u njima nalazi više osoba, prostije rečeno,
- češće „menjajte“ vazduh koji udišete,
- izbegavajte nagle promene temperature – iz toplog u hladno i obratno,
- hranite se zdravo i uravnoteženo, jedite što viće voća i povrća, naročito agruma,
- prekrijte usta i nos kad kijate ili kašljete,
- papirne maramice koristite samo jednom i bacite ih,
- češće perite ruke i koristite kad ste van kuće vlažne maramice ili gel za suvo pranje ruku
- bavite se nekom aktivnošću na otvorenom, ako ne nekim sportom onda praktikujte par puta nedeljno malo bržu šetnju.
Budući da nema pravog leka protiv prehlade i gripa, postojeći lekovi mogu u najboljem slučaju ublažiti simptome ili skratiti trajanje simptoma. Možete uzeti neki od niza lekova koji će vam pomoći u tome ili možete isprobati prirodne lekove. Antibiotici vam neće pomoći u borbi protiv gripa i prehlade, jer se radi o virusnim oboljenjima, a ne bakterijskim.
Navodimo neke od kućnih lekova koji će ubrzati vaš oporavak i pomoći vam da se bolje osećate.
Morate znati kad ne lečiti simptome
Neki od napornih simptoma koje osećate deo su prirodnog procesa ozdravljenja organizma. Povišena temperatura je pokušaj vašeg tela da uništi viruse tako da stvori topliji okolinu nego je to uobičajeno. Isto tako toplije okruženje utiče na bržu i efikasniju cirkulaciju zrnaca koja uništavaju viruse. Stoga ako izdržite dan-dva umereno povišenu temperaturu, mogli bi pre ozdraviti.
Kašalj je još jedan produktivan simptom jer pročišćava vaše disajne puteve od guste sluzi koja bi mogla odneti bakcile u vaša pluća iu ostatak tela. Čak je i bolje da zapušen nos malo lečite ili ga uopšte ne lečite. Dekongestivi smanjuju protočnost krvnih sudova u nosu i grlu. Ponekad je bolje da ubrzate protok krvi jer zagreva zahvaćeno područje i pomaže da se kroz sekrete izluče bakcili iz tela.
Neka vam bude toplo i odmarajte
Ako budete na toplom i odmarate se kad osetite prve simptome prehlade ili gripa, pomoći ćete telu da usmeri energije u imunološku bitku. To iscrpljuje organizam, pa mu pomozite tako da legnete u krevet.
Često čistite nos
Vrlo je važno da redovno čistite nos dok ste prehlađeni, a ne da tu sluz uvlačite nazad u sebe. Kod prejakog izduvavanja nosa, pritisak bi mogao odneti deo bakcila u ušne kanale, pa bi mogli dobiti upalu uha. Najbolje da izduvate nos tako da prstom pritisnete jednu nozdrvu, lagano puhnete i tako pročistite drugu nozdrvu.
Liječite zapušen nos toplom slanom vodom i lukom
Slana voda pomaže u rastvaranju nazalnih začepljenja, a istovremeno uklanja viruse i bakterije iz nosa. Recept za to je:
Pomešajte 1/4 kašičice soli i 1/4 čajne kašike praška za pecivo sa 2,5 dcl tople vode. Kapaljkom uštrcajte vodu u nos. Jednu nozdrvu zatvorite prstom, dok u drugu nozdrvu kapaljkom uštrcate slanu mešavinu. Pustite neka oteče. Ponovite 2-3 puta i tada isto napravite sa drugom nozdrvom.
Beli i crveni luk su odlični prirodni dekongestivi, pa će vam tako za zapušen nos pomoći i čaj od luka. Skuvajte 4-5 velikih glavica luka u 2 litre vode sa 3/4 šolje meda. Neka se kuva 1,5-2 sata, uz povremeno mešanje. Uzimajte onoliko često koliko vam je potrebno. Pijte toplo.
Ispiranje grla
Ispiranje grla vlaži upaljeno grlo i doneće vam privremeno olakšanje. Probajte sa kašičicom soli rastopljenoj u čaši tople vode, četiri puta dnevno. Kako bi smanjili škakljanje u grlu, probajte sa oporom rastvorom, poput čaja koji ima tanina – kako bi se membrane stegle. Ili koristite gustu, viskoznu rastvor sa medom, koja je vrlo popularna u narodnoj medicini: iscedite sok jednog limuna, pomešajte sa 1 dcl tople vode iu to dodajte 1-2 kašike meda. Pre nego isperete grlo tom rastvorom, ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
Pijte toplu tečnost
Topla pića ublažavaju nazalno začepljenje, sprečavaju dehidraciju i ublažavaju neugodnu upalu membrana koje nadražavju vaš nos i grlo. Ako zbog začepljenog nosa ne možete spavati, pripremite stari lek – šoljicu toplog biljnog čaja. Dodajte kašičicu meda i 0,3 dcl rakije ili viskija. Nemojte popiti više od jedne šoljice. Previše alkohola negativno će uticati na upaljene membrane i biće kontraproduktivno.
Još jedno toplo piće pomaže kod prehlade: iscedite sok 1 pomorandže u šoljicu ključale vode i dodajte 1/4 čajne kašike đumbira i 1 kašičicu meda. Pijte dok je toplo.
Udišite paru
Para će navlažiti vaše nosne puteve i opustiti vas. Ukoliko nemate kod kuće inhalator, napunite vrućom vodom činiju do pola i ukapajte 1-2 kapi ulja od eukaliptusa ili nane. Prekrijte glavu peškirom kako bi zadržali paru i udišite je u intervalima od 5 minuta.