Kako rešiti problem hladnih stopala

Kažu da je problem hladnih stopala ženski problem, odnosno da žene mnogo više imaju ovaj problem nego muškarci. Mnogobrojna ispitivanja pokazala su da pored toga što do ovoga može da dođe zbog neadekvatne obuće tokom hladnih dana, kada se noge normalno ohlade i kasnije ih je teško zagrejati, na ovaj problem mogu uticati prekomerno sedenje, odnosno nekretanje što dovodi do slabe cirkulacije pa samim tim i hlađenja stopala, preterivanje sa pušenjem i alkoholom, stres, ali da se ovaj problem može javiti i u periodu ovulacije.

Problem hladnih stopala najviše se primećuje i smeta pre nego što žena treba da utone u san, koliko god se pokrivala stopala mogu ostati ledena što dovodi do toga da oseća jezu u celom telu i teško zaspi, uglavnom tek pošto je ustala i obula čarape čemu se muškarci uglavnom podsmevaju.

Ako često imate problem sa hladnim stopalima a ne krećete se puno, potrudite se da se ipak krećete, ne računajući kretanje u kući. Uveče, pre nego što krenete na spavanje, pokušajte da poboljšate cirkulaciju u donjem delu nogu, spustite oklagiju na pod i pokrećite je stopalima napred-nazad, ovo je odlično i za cirkulaciju i za masažu stopala.

hladna stopala

Tuširajte noge nizmenično toplom i hladnom vodom, takođe je odlično za cirkulaciju.

Za toplu kupku za stopala potrebno je primeniti supstance koje deluju na cirkulaciju kao što su ruzmarin, koji je, osim stimulativnog delovanja, i veliki čuvar toplote.

Osim toga izrazito je naglašeno njegovo antiseptičko i cirkulacijsko djelovanje, pa je kao takav sastavni deo mnogih kupki.

U aromatsku kupku za stopala potrebno je dodati eterična ulja (od narandže, lavande, eukaliptusa).

Ova kupka deluje ne samo na stopala, nego u celini.

Takođe, parafinske kupke obogaćene različitim mirisnim notama – menta, limun, malina, marelica, nisu samo tretman stopala nego i snagom svojih mirisa opuštaju i povećavaju užitak.

Povezano>>> Najbolji lek za hladne noge i stopala

Završna aromatska masaža dodatno pojačava djelovanje.

Neke namirnice pozitivno utiču na vitalnost krvnih sudova. To su pre svega beli luk, koji snižava nivo holesterola, smanjuje rizik od ateroskleroze i reguliše krvni pritisak, zatim maslinovo ulje, crno vino. Dobro je i bobičasto i voće bogato vitaminom C, jer jača zidove krvnih sudova, semenke bundeve koje obiluju vitaminom E, koštunjavi plodovi (bogati nijacinom i vitaminom B3), paprika, kim, cimet, đumbir, ruzmarin. Jedite smokve, limun, nar, narandže, cveklu, artičoke, semenke suncokreta.

Vitamini i minerali dobro utiču na cirkulaciju, a najbolje je uzimati vitamin B5 (nijacin) u kombinaciji sa ostalim iz B grupe, vitamin E koji jača krvne sudove (ima ga u pšeničnim klicama), kalcijum, magnezijum i kobalt.

Za kućnu negu neophodno je dodati:

– prostor između nožnih prstiju pažljivo očistiti;

– nositi tople pamučne čarape;

– pogodna je gimnastika s lopticom s bodljama;

– izbjegavati nikotin jer sužava krvne žile i noge se brže hlade;

– izbjegavati alkohol jer širi krvne žile, čime telo gubi na toplini.

Pokušajte da uočite kada vam se javlja ovaj problem kako biste možda utvrdile uzrok koji može biti bezazlen, hladno vreme, loša obuća, period ovulacije, ali može ukazivati i na to da imate neki zdravstveni problem.

Ukoliko konstantno imate problem hladnih stopala, najbolje bi bilo da se javite lekaru kako biste otkrili na šta vas to upozorava i rešili problem.