Lubenica, hladi a ne goji

Ovih toplih i sparnih dana smo neprekidno u potrazi za nečim što će nas rashladiti i zasititi a da ne goji i lubenice koje su već zaposele pijace su pravi izbor, mnogo bolji od sladoleda, kad nam već poželimo da pojedemo nešto hladno i slatko.

Lubenice su bogate vitaminima A, C i vitaminima iz grupe B, kalcijumom, fosforom, cinkom, gvožđem i manganom, bogate su vlaknima i sadrže šećer, imaju oko 32 kalorije na 200 grama. Oko 95% lubenice čini voda i slobodno ih možete jesti pre jela, posle jela, uveče, umesto užine, kad god poželite.

Možete ih kombinovati sa drugim voćem, praviti voćne salate, svakako je mnogo bolje jesti lubenice, sada kada im je sezona nego posegnuti za nekim drugim, mnogo kaloričnijim slatkišem koji možete jesti preko cele godine.

dijeta sa lubenicom letnja

Konzumiranjem lubenice podstiče se rad kardiovaskularnog i imunološkog sistema, skida višak masnoće, poboljšava rad bubrega, odnosno blagotvorno djeluje na celokupno zdravlje. Lubenica je naročito bogata vitaminima A i C, B6 i B1, likopenom, betakarotenom, magnezijumom i kalijumom.

Osim što su antioksidansi, vitamin C i vitamin B6 štite zdravlje srca, a B1 služi za dobijanje energije. Magnezijum i kalijum, s druge strane, deluju na ravnotežu krvnog pritiska.

Lubenica je i prirodni diuretik, iako podstiče mokrenje, ona istovremeno ne uzrokuje dehidraciju organizma.

Lubenica je bogata i flavonoidima koji poput vitamina A i C pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Kad kupujete lubenicu, pazite da bude zrela jer je upravo zrela lubenica najbogatija njima.

Sve što treba je da izaberete pravu, zrelu lubenicu i dobro je ohladite.

Konzumiranje lubenice u velikim količinama se ne preporučuje pre obroka ili posle obroka.
Ako preterate sa konzumiranjem lubenica pre ili posle obroka, lako ćete dobiti bolove u stomaku, proliv, nadimanje ili lošu probavu. Obilno konzumiranje lubenice može dovesti do poremećaja želudačne kiseline i probavne funkcije kao i do smanjenja apetita.