Nekada dostupan samo konzerviran, danas možete kupiti svež ananas u supermarketima i na pijacama, tokom cele godine.
Ananas je veoma moćan antioksidans, ima dobra diuretička svojstva, može pomoći u borbi protiv celulita, usporava starenje, našu kožu čini mlađom i lepšom. On takođe odlično čisti digestivni trakt i pomaže eliminisanje štetnih materija.
Imajući u vidu da ima veoma malo kalorija, oko 50 na 100 grama svežeg ananasa, da je bogat vlaknima, kalijumom i vitaminom C, što ga svrstava u jedno od najzdravijih voća, ananas je odlično sredstvo koje vam može utoliti glad, i spada u red voća koja se preporučuju tokom dijeta. Možete ga jesti za doručak, između obroka, ali i neposredno posle obroka jer smanjuje osećaj nadutosti i gorušice.
Iako je veoma ukusan, ananas, kao i sve ostalo, može da dosadi ako ga često jedemo, a pošto se preporučuje u ishrani, možete ga spremati na mnogo načina i kombinovati sa drugim namirnicama.
Najjednostavnije je da ga kombinujete sa drugim voćem, odnosno da vam ananas bude osnova voćne salate.
Možete ga sitno iseći, pomešati sa bananom i mlekom i napraviti ukusan milk šejk.
Još jedan ukusan napitak možete napraviti tako što ćete ananas iseći na male kocke i samleti ga u blenderu sa šoljom rashlađenog zelenog čaja. Ako ovome dodate par kockica leda dobićete odličan osvežavajući i zdrav napitak.
Ako ga jedete za doručak, možete ga kombinovati sa žitaricama.
Možda ne znate, ali ananas se može i grilovati, kod nas je i grilovanje povrća nešto što teško prihvatamo, ali grilovan ananas odlično ide uz pirinač i meso, naročito uz piletinu. Dovoljno je da kolut ananasa debljine jedan centimetar grilujete po jedan minut sa obe strane. Ananas se takođe dobro “slaže” sa sirevima, s tim što u kombinaciji sa sirom morate da vodite računa da količina ananasa i sira bude ista kako biste potpuno uživali u ukusu.
Pri kupovini vodite računa da listovi imaju svežu zelenu boju.
Dakle, pošto ga možete kupiti svež, izbegavajte konzerviran ananas, jer samo svež ima veliku koncentraciju vitamina i hranljivih materija.
Jedna šoljica ananasa izrezanog na kockice sadrži oko 76 kcal. To je niskokalorican plod bez masnoca. Ima preko 15 vrsta minerala, magnezijum, kalijum, kalcijum i gvožde, a narocito obiluje manganom. Osim vitamina C bogat je i vitaminima B grupe. Ananas sadrži enzim bromelin, koji je slican pepsinu, našem snažnom enzimu za varenje belancevina. Kolut ili dva svežeg ananasa preporucuje se nakon težeg rucka ili vecere s mnogo mesa, jer ono ima puno proteina. Delotvoran je i pri detoksikaciji i cišcenju organizma, te razgradivanju suvišnih masnoca i mršavljenju. Ublažava upale i deluje protiv virusa i bakterija. Sveže iscedjen sok pomaže kod groznica i visoke temperature jer jaca imuni sistem. Štiti od visokog krvnog pritiska i zacepljenja krvnih sudova i uklanja višak vode iz tela. Prevencija je osteoporozi i lomovima kostiju.
Prilikom kupovine treba odabrati ananas svežeg izgleda sa zelenim listovima i neoštećenom korom, bez mekanih i tamnih delova. Kada se uzme u ruke, plod težinom mora da odgovara veličini, a njegov miris treba da je diskretan i sladak, ne neprijatan ili kiselkast. U kućnim uslovima ananas na sobnoj temperaturi može da se čuva do dva, a u frižideru od tri do pet dana.
Grupa australijskih naucnika objavila je da je u molekulima ananasa otkriven mocan antikancerogeni agens, sto bi moglo da rezultira proizvodnjom novog leka protiv te bolesti. Naucnici iz Instituta za medicinska istrazivanja u Kvinslendu objavili su da se radi o dva molekula bromelina, supstance dobijene iz izmrvljenih peteljki ananasa koja se koristi za omeksavanje mesa, posvetljavanje piva ili farbanje koze. Jedan od molekula cZ podstice imunoloski sistem coveka da unistava kancerogene celije, dok drugi cS blokira protein ras koji u 30 odsto slucajeva utice na pojavu svih vrsta raka. Ukoliko rezultati zapocetog dvogodisnjeg ispitivanja bezbednosti pomenute terapije budu pozitivni, Institut ce poceti da trazi trgovinskog partnera radi obavljanja klinickih testova na ljudima.