Kako se boriti s prehladom

Na prvi znak gripa i prehlade ne morate odmah trčati prema ormaru sa lekovima ili ih kupovati u apoteci. Postoji niz drugih načina da je izbegnete ili  zaustavite bez trovanja bilo kakvim hemikalijama. Nastavite da čitate i saznajte koji su…

Ponekad neke simptome ne bi ni trebali tretirati. Verovali ili ne, mnogi od simpttoma koji prate početak prehlade i gripa su zapravo deo procesa ozdravljenja – naznake da se imuni sistem bori.

Na primer, povišena temperatura dokazuje da je vaše telo preduzelo brze mere za uništavanje virusa. Postaje lakše sa visokom temperaturom. Štaviše, viša temperatura tela povećava cirkulaciju krvi proteina i time brže i efikasnije ubija štetne mikroorganizme. Dakle, ako jedan, dva dana imate temperaturu između 37,5 i 38 to znači da se telo brže leči.

prehlada

Kašalj je još jedan simptom koji može biti jako koristan – čisti disajne puteve od sekreta koji otežavaju disanje. Čak se i problemi sa nosem trebaju rešavati postepeno. Takođe je dobro često curenje nosa jer izlaze virusi i štetne bakterije.

Povezano>>> Kuvano vino protiv prehlade

Ostanite na toplom i opustite se. Tako će telo zadržati svu energiju i poslati je imunološkom sistemu koji se bori protiv bolesti. Pijte toplu tečnost. Ona ublažava curenje iz nosa, sprečava dehidraciju i ublažava patnje u membranama između nosa i grla. Ukoliko vam nos smeta tokom spavanja isprobajte jednu staru metodu. Topli biljni čaj sa 20 – 25 g koncentrisanog akohola. No to nemojte ponavljati jer bi moglo delovati suprotno.

Istuširajte se u vrućoj vodi. Nemojte izlaziti i putovati. Bolesno telo je dovoljno pod stresom, ne treba ga još dodatno uzrujavati. Nemojte mešati topli i hladni spoljni vazduh.

Koristite đumbir, biljku koja čisti telo. Ulja iz đumbira zagrejaće organizam, pomažući mu da se znoji i zaustavi groznicu  te eliminiše toksine. Đumbir takođe podstiče stvaranje sluzi, ubrzava metabolizam, a pomaže i kod mučnine. Sveži đumbir sitno izrendajte i dodajte u hranu ili jogurt, dok đumbirov čaj (posebno u kombinaciji sa medom) pomaže u pročišćavanju grla.

Povezano>>> Čaj od djumbira

Jedite beli luk jer sadrži alicin koji kao aktivni sastojak deluje antivirusno i antibakterijski u organizmu. Beli luk čisti jetru, “čistača” krvi, i time podstiče stvaranje belih krvnih zrnaca, a zauzvrat se jača imuni sistem. Takođe, sirup od belog luka može pomoći u rastvaranju i oslobađanju sluzi iz respiratornih organa.

Med je takodje odlično rešenje jer deluje kao prirodni antibiotik s antiseptičkim svojstvima. Sadrži vitamine poput B-kompleksa, C, D, E, te enzime i propolis. Propolis u medu jača imuni sistem, onemogućava borbu protiv virusa i bakterija. Efikasniji je i od sirupa za kašalj jer oblaže grlo mnogo bolje.

Naoružajte se vitaminima i mineralima. Vitamina ima najviše u jabukama, južnom voću i povrću, a minerala u suvim šljivama, smokvama i grožđu.

Pijte čaj od ehinacee. Kašiku sušenih listova, cvetova i stabljika ehinacee prelijte sa dva decilitra ključale vode i ostavite da odstoji pola sata. Pijte tri puta dnevno nezaslađen čaj.

Povezano>>> Prirodni lekovi za prehlade kod dece

Izbegavajte predug boravak u pregrejanim prostorijama. Temperatura u stanu ne bi trebalo da prelazi 20 stepeni. Suv vazduh i sedenje pored izvora toplote izazivaju oticanje sluzokože disajnih puteva za koju se lepe bakterije i virusi. Na isušenoj koži se mikroorganizmi brže razvijaju. Smanjena vlažnost vazduha izaziva nadražajni kašalj i promuklost.

I na kraju, prava bolest je često skrivena u hladnoći. Možete patiti od bronhitisa, sinusne infekcije, meningitisa ili čak astme. Ukoliko je vaše stanje iz dana u dan gore, pozovite doktora.

Saznajte više>>>  Prehlada simptomi, lečenje, prirodni lekovi