Kajsije za bolje zdravlje jače srce i niži pritisak

Kajsija je dobra za lečenje krvnog pritiska i srčanih smetnji, ali je zato dijabetičari moraju izbegavati u širokom luku

Kontinentalna koštunjava voćka kajsija vrlo blagotvorno deluje na zdravlje, a osim toga, izvrstan je sastojak mnogih jela, džemova, deserta.

Kajsiju stavljaju na prvu crtu kod odbrane od srčanih bolesti te bolesti krvnih sudova, štiti ljudsko telo od infekcija, jača kosti i zube, poboljšavaju vid i probavu, a posebno se preporučuju slabokrvnim osobama.

Reč je o voću koje obiluje vitaminom C, B, beta karotenom, vitaminom A, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, železom, sumporom, biljnim vlaknima.

Sto grama kajsije ima energetsku vrednost od oko 44 kcal, što je više od naprimer dunje, dinje, maline i lubenice, ali daleko manje od jabuke, kruške i banane.

Zbog visokog nivoa kalijuma (370 mg/100 g), a male natrijuma (0,8 mg/100 g), kajsije su izvrsne za osobe koje pate od srčanih bolesti, bolesti krvnih sudova ili povišenog krvnog pritiska.

kajsija

Ako jedete sušene kajsije, budite svesni da nose veću energetsku vrednost, kao i povećane vrednosti vitamina i minerala. Kao i naprimer smokve, i sušene kajsije su opasne za dijabetičare i osobe sa povišenim holesterolom zbog visokog nivoa voćnog šećera.

Saznajte>>> Lekovito dejstvo kajsije

Blagotvoran uticaj kajsije na kožu poznat je od davnina kada se sveži sok ove voćke koristio kod lečenja herpesa, kožnih oboljenja i otoka. Zaštitna uloga kajsije za kožu popularna je i danas, a “bonus” u celoj priči jest činjenica da kajsije ubrzavaju izlučivanje otrovnih tvari iz našeg organizma pa tako štite kožu, ali i čiste telo.

Top pet korisnih “poteza” kajsije:

1. Sadrže 10 puta više magnezijuma od ostalog voća.

2. Čaj od kajsije ublažava bolove povezane sa problemima probavnog sistema.

3. Sjajan je diuretik.

4. Alternativna medicina preporučuje koštice kajsije u borbi protiv raka.

5. Pozitivno utič na poboljšanje krvne slike i borbu protiv srčanih bolesti.

Kajsija je voće male hranljive vrednosti i sadrži samo 53 kalorije. Sušene kajsije dobijaju se prirodnim sušenjem svežih kajsija i imaju duplo veću kalorijsku vrednost. Pulpa kajsije je bogata ugljenim hidratima, dok u zrelom voću dominira saharoza. U suvim kajsijama je oko 85% šećera. Kajsije sadrže mnogo kalijumovih soli. Pet ili šest puta više kalijumove soli nalazi se u sušenim kajsijama u odnosu na sveže kajsije. 1717 mg je prosečan iznos kalijuma u ​​suvoj kajsija.

Povezano>>> Kaksija vitamini i minerali

Učinak i lekovitost

Sveži sok od kajsije u prošlosti se koristio kod lečenja herpesa, raznih kožnih oboljenja i opekotina. Danas za te bolesti postoje efikasni lekovi, no zbog oštećenog ozonskog omotača, uticaj kajsije na zaštitu kože od štetnog delovanja sunčevih zraka izuzetno je popularan. Sveže kajsije, ali i sok od svežih kajsija, ne samo da su ukusni i osvežavajući, već ubrzavaju izlučivanje otrovnih materija iz našeg organizma.

Alternativna medicina u poslednje vreme preporučuje semenke kajsije kao prirodni izvor supstanci koje ubijaju ćelije raka i to bez narušavanja zdravlja. Semenke plodova zrelih kajsija potrebno je 2-3 dana sušiti na suncu, te ih potom “istući” poput badema, kako bi ste došli do same semenke; ukusne mesnate jezgra nalik pravom bademu.

Preporučena doza za prevenciju je 5-7 semenki na dan, dok je u slučajevima oboljenja od raka dozu potrebno povećati 2-3 puta. Neki alternativni stručnjaci savetuju 1 semenku na cca 4-4,5 kilograma telesne težine. Kajsije pomažu i kod suvoće grla i ždrela, umora, poteškoća u koncentraciji te pospešuju izgradnju ćelija. Vlakna iz kajsije omogućavaju regulaciju rada creva i regulišu krvni pritisak. Lutein i zeaksantin, kojih ima u kajsiji, štite osetljivu strukturu mrežnjače od fotooksidacije.

Kajsije su jedan od najbogatijih prirodnih izvora vitamina A, C, B kompleksa, kalijuma i beta karotena. Pomažu organizmu u odbrani od bakterijskih infekcija, obnovi oštećena tkiva, u razvoju jačih zuba i kostiju i poboljšavaju vid. Kinezi koriste kajsije kao lek i kao voćku dugovečnosti, dok miris cveta kajsije služi za pravljenje parfema. Nutrijenti iz kajsije štite srce i oči, a biljna vlakna štite od bolesti. Na zdravlje srca izuzetno povoljan efekat ima visok sadržaj beta-karotena i likopena koji štite LDL holesterol od oksidacije. Vitamin A, koji je snažan antioksidans, štiti ćelije i tkiva od oštećenja koja prouzrokuju slobodni radikali, a takođe i utiče na bolji vid.

Degenerisan efekat slobodnih radikala ili oksidativni stres može voditi razvoju katarakte ili slabijem snabdevanju oka krvlju što prouzrokuje makularnu degeneraciju. Unosom vitamina A za 40% se smanjuje verovatnoća pojave katarakte. Kajsije su i dobar izvor biljnih vlakana, koja povoljno utiču na digestivni trakt pa su kajsije dobra prevencija protiv konstipacije ili pojave bolesti kao što je divertikoloza. Zahvaljujući celulozi i pektinima služi kao blagi laksativ, a blago alkalnom reakcijom povoljno utiče na varenje ukoliko se jede pre svakog obroka. Preporučuje se anemičnim osobama zbog njenog visokog sadržaja gvožđa, te takođe povećava količinu hemoglobina. Seme kajsije je bogato proteinima i esencijalnim masnim kiselinama, koristi se u kozmetičkoj industriji u preparatima namenjenim suvoj, starijoj i izboranoj koži.

Laetril (vitamin B17)

Spoj koji se dobija iz koštica kajsija i na hiljade drugih biljaka je amagdilin. Iz njega se jednostavnom ekstrakcijom dobija i već spomenuti Leatril. Oko ovog spoja se vodi žučna rasprava i rastu teorije zavere. Naime, iako je od 1971. zabranjen na području SAD-a, B17 neki nazivaju pravim lekom protiv raka. Do zabrane je došlo jer sadrži opasne doze cijanida. Ove tvrdnje neki stručnjaci odbacuju tvrdeći da je farmaceutskoj industriji stalo da isključi s tržišta sve prave, prirodne, efikasne i jeftine lekove.

Povezano>>>  Vitamin B 17 iz koštica kajsija

Laetril radi na način da ubija ćelije raka i izgrađuje sistem imuniteta (otpornosti) da ukloni buduće ponovno izbijanje raka.
Saznajte više>>>  Koštice kajsije kao lek