Akne (bubuljice) koje se javljaju na čelu su veoma česta pojava.U ovom tekstu ćete pronaći neke korisne savete i narodne lekove koji će vam pomoći kod lečenja akni.
Čelo je deo ozloglašene T zone i veoma je podložno pojavi akni. Kada govorimo o T zoni govorimo o području lica koje zauzimaju čelo, nos i brada. U ovoj zoni se nalaze lojne žlezde koje, kroz pore,luče sebum (uljana supstanca koja deluje kao lubrikant kože i kose).Kada je povećano lučenje sebuma, dolazi do začepljenja pora, što dalje vodi do pojave bakterija i pojave akni. Pored lojnih žlezda, postoji još mnogo razloga zbog kojih dolazi do pojave akni, od peruti, pa sve do masne kose.
Jedan od uzročnika takođe mogu biti i hormonske promene koje se dešavaju u organizmu tokom trudnoće ili menstrualnog ciklusa. Pored navedenih, brojne navike takođe mogu dovesti do pojave bubuljica i mitisera: stres, pušenje, upotreba droga, preterana konzumacija kofeina, veliki unos alkohola i slatkiša, raznovrsni dodaci ishrani, meso, začinjena i masna hrana, nepravilno konzumiranje vode, ne skidanje šminke pre spavanja, ne adekvatni proizvodi za kosu, ne ustaljen ritam spavanja itd. Pretpostavlja se i da nošenje šešira, kapa i šlemova dovodi do pojave akni.
Postoji više domaćih lekova koji nam mogu pomoći da se rešimo akni na čelu; načini upotrebe neke od ovih lekova su opisani u daljem tekstu.
Higijena kože
Započnite svoj dan pranjem lica blagim i kvalietnim sredstvom za čišćenje kože.Nanesite losion za čišćenje lica na tufer i kružnim pokretima ga nanosite na lice. Procedura traje oko 5 minuta, odnosno dok cela koža lica nije očišćena.
Zatim vodenom parom očistite lice.Možete koristiti bilo koju široku posudu koju ćete napuniti vrelom vodom.Vodena para je najbolji način za otvaranje zapušenih pora.Zatim nežnim pokretima istrljajte kožu i isperite lice mlakom vodom.Za kraj, da biste zatvorili pore, namažite neki tonik ili antiseptički losion. Topla voda otvara pore, dok hladna voda, led, tonik, losion za sužavanje pora i antiseptički losioni pomažu kod zatvaranja pora. Ovaj postupak bi trebalo praktikovati dva puta dnevno.
Savet: Kao tonik možete koristiti i kokosovu vodu, obzirom da ona kožu hidratizira, činići je mekanom i čistom.
Nega kose
Kao što smo već ranije napomenuli, akne na čelu se često javljaju i zbog peruti i masne kose. Zbog toga je veoma bitno da koristimo kvalitetan šampon protiv peruti. Da bismo izbeglipojavu peruti trebalo bi jednom nedeljno oprati kosu tim šamponom. Potražite šampon koji u svom sastavu ima ketokonazol, koji deluje kao anti gljivični lek i najbolji je u tretmanu za uklanjanje peruti.
Kada god nanosite ulje za kosu, uvek je nakon toga zavežite ili je umotajte maramom da vam kosa ne bi padala na čelo. Vodite računa o vremenu, da vam teme glave ne bude dugo pod dejstvom ulja. Nakon toga isperite kosu dobrim šamponom da biste imali blistavo čistu kosu.
Savet: Fen za kosu može da iziritira teme glave i dovede do povećanja peruti, pa je stoga bolje da kosu sušite peškirom.
Maskaza lice od gline
Jedan od najboljih tretmana za lečenje akni jeste glina. Masku za lice možete napraviti jednostavnim mešanjem gline u prahu i vode.Tako napravljenu masku, u debljem sloju, nanesite na problematično područje. Takođe možete dodati i nekoliko kapljica ružine vode ili mleka u ovu smesu.
Savet: Ukoliko želite efekat blistavog tena dodajte i nekoliko niti šafrana.
Pasta za lice od sandalovine
Uzmite komad sandalovine i maloga pokvasite, da bude vlažno.Zatim ga utrljajte na neku čistu, kamenu površinu da biste napravili pastu. Ovom pastom ćete smanjiti intenzitet pojavljivanja akni na čelu. Takođe u pastu možete dodati i ružinu vodu ili sok od krastavca. Blistav ten problematičnog područja možete dobiti pravljenjem paste od 2 kašičice sandalovine u prahu, 1 kašičice meda i pola kašičice kurkume u prahu. Vaša koža će biti sveža i blistava, ukoliko ovako napravljenu pastu koristite redovno.
Savet: Ukoliko imate problema sa suvom kožom, u pastu dodajte i nekoliko kapljica mleka.
Sok od limuna
Za čistiju kožu, koristite sok od limuna redovno, nanoseći ga tuferom na čelo. Takođe će pomoći i kod ožiljaka koji ostanu posle akni.Ukoliko imate osetljivu kožu, akne možete lečiti tako što ćete sok od limuna pomešati sa ružinom vodom.
Savet: Obzirom na limunovu kiselinu i njegovo svojstvo isušivanja kože, nije loše da se u njegov sok doda kašika meda, pre tertmana lica.
Maskaza lice od voća
Voće je bogato antioksidansima koji pomažu kod uklanjanja ožiljaka i akni.Da biste napravili masku za lice, sve što je potrebno jeste da oprano voće izmiksate u blenderu.Nanesite smesu na lice i ostavite da deluje 20 – 30 minuta. Kada se maska osuši jednostavno je isperite hladnom vodom.
Savet: Za najbolje efekte koristite pomorandžu, grejpfrut, jabuku i paradajz.
Ulje čajnog drveta
Nekoliko kapljica ulja čajnog drveta možemo koristiti za pravljenje bilo koje maskeza lice.Ulje čajnog drveta je poznato po svojim antibakterijskim i kozmetičkim svojstvima.Takođe je mnogo bolja zamena u lečenju akni od benzoil peroksida, popularnog leka, čiji je brojne željenih dejstava znatno veći. Jedina mana ovog čudotvornog ulja, u odnosu na lekove poput benzoil peroksida, jeste što je manje delotvoran.
Savet: Na tufer sipajte kapljicu ulja čajnog drveta i nežno utrljavajte na akne jednom do dva puta nedeljno.
Još nekoliko saveta
Konzumirajte minimum 8-10 čaša vode dnevno
Izbegavajte masnu i začinjenu hranu
U redovnu ishranu svrstajte i sveže voće,poput jabuka, banana, pomorandži, ananasa, bobica itd.
Zdrava ishrana treba da postane stil života, da biste isto tako i vaš um i telo održavali zdravim.
Redovna fizička aktivnost je obavezna.
Uspostaviti i pridržavati se ustaljenog ritma i satnice spavanja.
Meditacija, joga i ostale slične relaksirajuće aktivnosti, pored toga što oslobađaju od stresa, efikasne su i kod lečenja akni.
Pušenje bi trebalo izbegavati, kao i konzumaciju alkoholnih pića.
Vodite računa da u organizam ne unosite previse kofeina, koji se nalazi u gaziranim sokovima, čaju, kafi itd.
Vodite računa da akne ne cedite i ne iritirateih prstima.U većini slučajeva, u tretiranju akni, pomažu lekovi koje možete dobiti bez recepta, kao i domaći lekovi.Međutim, ukoliko se ovi lekovi ne pokažu kao delotvorni, posavetujte se sa dermatologom.