Alergija na grinje i prašinu može otežati disanje i izazvati simptome astme, poput: šištanja, kašlja, stezanja u grudima i nedostatka daha. Kućna prašina sadrži brojne mikroorganizme i druge čestice…
Šta su grinje?
Grinje su mikroskopski organizmi koji pripadaju zglavkarima, dakle njihovi srodnici su krpelji, škorpije, paukovi i insekti. Ovi organizmi su dospeli u žižu interesovanja kada je utvrđeno da parazitiraju na čoveku, gde mogu izazvati ozbiljne probleme, od kojih je najčešći alergija. Na osnovu nekih istraživanja, grinje mogu da prenesu i određene bolesti na čoveka, međutim ovo još uvek nije utvrđeno. Većina vrsta grinja ipak živi slobodno, ali znatan broj njih je parazit životinja i biljaka.
Većina parazita su spoljni paraziti, ali mogu naseljavati i unutrašnje organe: pluća, creva, bešika i dr. Njihovo sisanje krvi i ugrizi izazivaju iritacije na koži domaćina, a nekoliko vrsta grinja izaziva ozbiljne alergije kod ljudi – poput astme. Grinje pretežno žive na koži čoveka, i to naročito na pregibima kože. Mogu da se hrane izumrlim ćelijama na koži.
Pronađeno je da u krevetu jedne osobe može biti i preko 1.5 miliona grinja! Brzo se razmnožavaju i prolaze kroz 4 stadijuma razvoja, kao insekti (jaje, larva, nimfa i odrasla jedinka). Pogoduju im visoke temperature i vlažnost u kućnim uslovima, koji su obično prisutni tokom zime kada se domovi greju – zato tada grinje bujaju i izazivaju najviše alergijskih reakcija.
Šta je alergija na grinje i prašinu
Šta je alergija na grinje i prašinu? Alergija na grinje i prašinu može otežati disanje i izazvati simptome astme, poput: šištanja, kašlja, stezanja u grudima i nedostatka daha. Kućna prašina sadrži brojne mikroorganizme i druge čestice, a u najvećem procentu upravo ta sitna parazitska stvorenja – grinje. Grinje se nalaze na posteljini, u tepihu, na odeći, na jastuku, u tapetama i na nameštaju – svuda gde se čovek kreće po kući! Naime, grinje vrlo često svojim izmetom koji sadrži specifične proteine izazivaju alergijske reakcije kod ljudi. Grinje dnevno proizvode i preko 20 otpadnih izmeta, koji mogu da iritiraju čak i kada grinje uginu. Alergija na grinje je često povezana sa astmom, ekcemom ili alergijskim rinitisom.
Alergija na grinje simptomi
Simptomi alergije na grinje:
- Kijanje i nadražajni kašalj
- Curenje nosa ili zapušen nos
- Crvenilo očiju, suzenje očiju
- Otežano disanje
- Stezanje u grudima
- Kratak dah
- Svrabež i iritacije na koži
Alergija na grinje kod dece
Alergija na grinje kod dece je česta pojava. Danas se čini da su deca osetljivija više nego ikada pre na razne čestice i mikroorganizme iz spoljašnje sredine, pa tako i na grinje. Grinje predstavljaju jedan od vodećih uzroka alergijske reakcije kod dece. Simptomi koji se pojavljuju se opisuju kao simptomi astme ili alergijskog rinitisa. Simptomi alergije na grinje kod dece se mogu pojaviti u bilo kom delu godine.
Deca su jako osetljiva i zato treba biti posebno obazriv. Mora se smanjiti njihov kontakt sa alergenom koliko god je to moguće, pridržavajući se nekih određenih peventivnih mera, o kojima će biti reči u delu: ’’Kako ukloniti grinje u kući’’.
Lečenje alergije na grinje
Kada je bilo koja alergija u pitanju, pa tako i alergija na grinje, lečenje nije nimalo jednostavno. Ono što je najbitnije, jeste da se smanji kontakt sa alergenom. Ukoliko primetite bilo koji od simptoma alergije na grinje, obratite se lekaru, koji će uraditi određene alergijske testove kako bi se utvrdio tačan uzrok alergije.
Lečenje alergije na grinje se obično sprovodi korišćenjem određenih antialergijskih preparata: sirupi, sprejevi, tablete, inhalatori i dr. Mogu se koristiti i različiti antihistaminici, koji sprečavaju ispoljavanje alergijske reakcije.
Ukoliko su prisutni simptomi poput alergijskog rinitisa (curenje nosa, zapušen nos i dr.) koriste se preparati za ublažavanje ovih simptoma kao što su kapi ili sprejevi za nos, inhalacije i slično.
Najbitnije je da se ne lečite na svoju ruku, nego po nalogu lekara. Takođe, ono što je možda i najvažnije u celoj priči, jeste da primenjujete određene higijenske mere održavanja prostora u kome boravite.
Kako ukloniti grinje u kući
Grinje se nikada ne mogu potpuno ukloniti iz kuće, ali se određenim higijenskim merama može znatno smanjiti njihov broj. Ono što je neophodno uraditi, u slučaju postojanja alergije na grinje, jeste smanjiti kontakt sa alergenom što je više moguće.
Kako da uklonite grinje u kući:
– Redovno čistite svoju kuću, brišite podove i prašinu, usisavajte tepihe (poželjno je koristiti ususivače sa specijalnim filterima koji su sposobni da zadrže visok procenat najsitnijih čestica)
– Usisavajte dušeke
– Koristite antialergijske dušeke i posteljinu, koji su danas dostupni na tržištu
– Zabranite pušenje u stanu
– Provetravajte prostor u kome boravite redovno
– Redovno menjajte posteljinu i perite je na minimum 60 stepeni
– Držite kućne ljubimce van spavaće sobe
– Postoje različiti filteri koji se mogu instalirati i na klima uređajima, koji deluju protiv grinja
– Postoje i odgovarajući preparati protiv grinja
– Održavajte odgovarajuću vlažnost vazduha u prostoru gde boravite
– Redovno menjajte odeću i perite je na odgovarajućim temperaturama
– Trudite se da uklonite tepihe gde god je to moguće, jer tepisi skupljaju najviše grinja
Saznajte više>>> Lako prepoznajte simptome alergije na grinje iz kućne prašine