Alergija na sunce je reakcija imunog sistema na sunčevu svetlost, najčešće u vidu crvenog osipa koji svrbi. Najuobičajenije lokacije na kojima se javlja uključuju „V“ izrez ispod vrata, zadnji deo šaka, spoljašnju površinu ruku i donje delove nogu. U retkim slučajevima reakcija kod pojave alergije na sunce može biti ekstremnija, izazivajući pojavu koprivnjače ili malih plikova koji se mogu proširiti i na kožu prekrivenu odećom.
Alergije na sunce bivaju okinute promenama koje nastaju u koži koja je izložena suncu. Nejasno je zašto koža reaguje na ovaj način. Međutim, imuni sistem prepoznaje neke komponente suncem iritirane kože kao „strane“, i telo pokreće imune sisteme odbrane protiv njih. To dovodi do hemijske reakcije koja se manifestuje osipom, malim plikovima, ili u ređim slučajevima, nekim drugim tipom eruptivnih promena na koži.
Alergija na sunce se javlja samo kod određenih osetljivih osoba, i u nekim slučajevima može biti isprovocirana izlaganjem sunčevim zracima na samo par trenutaka. Naučnici ne znaju tačno zašto pojedine osobe razvijaju alergijsku reakciju na sunce a druge ne. S’ druge strane, postoje dokazi da su neke forme alergije na sunce nasledne.
Nekoliko najčešćih formi alergija na sunce su sledeće:
Fotoalergijska reakcija je imunološka reakcija usporenog tipa. Alergen dolazi na kožu i stvara se fotoalergijski kontaktni ekcem. Ponekad i lekovi mogu biti razlog za nastajanje ovog tipa alergije (Dovicin).
Fototoksična reakcija nastaje direktnim kontaktom sa fotosenzibiliziranim supstancama i istovremenim izlaganjem sunčevim zracima. Npr. kontakt sa biljkama koje sadrže psoralene (limun) i sunčanje.
Idiopatska svetlosna dermatoza. Tu postoje 2 tipa: Polimorfna svetlosna dermatoza – česta hronična reakcija nepodnošljivosti svetlosnih zraka prouzrokovana UVA zracima (osip izgleda kao ubod insekta) i jako retka Solarna urtikarija.
Alergija na sunce simptomi
Simptomi variraju u zavisnosti od specifičnog tipa alergije na sunce:
Polimorfna svetlosna erupcija (PMSE) – PMSE obično daje simptome kao što su svrab ili osip koji peče u prva dva sata nakon izlaganja suncu. Osip se najčešće javlja na delovima vrata koji su izloženi suncu, gornjem delu grudi, rukama i donjim delovima nogu. Pored toga, mogu biti prisutne drhtavice u trajanju od 2-3 sata, glavobolje, mučnina i opšta slabost. U retkim slučajevima PMSE može eruptirati u vidu plakova (zaravnjenih, izdignutih oblasti), malih plikova ispunjenih tečnošću ili sićušnih krvarećih oblasti ispod nivoa kože.
Fotoalergijska erupcija – Ona obično izaziva simptome kao što su crveni osip koji svrbi ili sićušne plikove. U nekim slučajevima, kožna erupcija se širi i na delove kože prekrivene odećom. Zbog činjenice da je fotoalergijska erupcija oblik odložene reakcije hipersenzitivnosti, simptomi na koži se mogu javiti tek nakon dan ili dva posle izlaganja suncu.
Solarna urtikarija – Koprivnjača se obično javlja na nepokrivenoj koži u roku od nekoliko minuta od izlaganja sunčevoj svetlosti.
Dijagnoza alergije na sunce
Ako imate blage simptome PMSE, možda ćete biti u stanju da sami dijagnostikujete problem postavljanjem sledećih pitanja:
Da li imam osip koji svrbi i koji se javlja samo na koži izloženoj suncu?
Da li moj osip uvek počinje unutar 2 sata od izlaganja sunčevim zracima?
Da li se moji simptomi prvo javljaju u rano proleće a zatim postepeno postaju sve manje ozbiljni (ili nestaju u potpunosti) u narednih par dana ili nedelja?
Ako je na sva ova pitanja vaš odgovor „da“, moguće je da imate blagu formu PMSE alergije na sunce.
Ukoliko imate ozbiljnije simptome povezane sa izlaganjem suncu – naročito koprivnjaču, plikove ili male hemoragične regione ispod nivoa kože – dijagnozu će morati da postavi vaš lekar. U većini slučajeva on će na osnovu vaših simptoma, medicinske istorije, porodične anamneze i jednostavnog pregleda, moći da potvrdi da imate PMSE alergiju na sunce ili aktinični prurigo. Ponekada dodatni testovi za dijagnozu alergije na sunce mogu biti neophodni, uključujući:
Biopsiju kože, pri čemu se uzima uzorak malog dela kože i proučava u laboratoriji
Krvne pretrage u cilju eliminacije Sistemskog Lupus Eritematodesa (SLE ili Lupus) ili diskoidnog sistemskog lupus eritematodesa
Foto-testiranje, pri čemu se male oblasti na vašoj koži izlažu tačno određenoj količini ultra-ljubičaste svetlosti – ako se simptomi na koži pojave nakon ovog izlaganja, test potvrđuje da je erupcija na koži povezana sa sunčevom svetlošću.
Slično>>> Sve što treba znati o alergiji na sunce
Ako imate simptome fotoalergijske erupcije, dijagnoza će možda zahtevati malo detektivskog rada. Lekar će prvo pregledati sve lekove koje trenutno uzimate, kao i losione za kožu, kreme za sunčanje ili kolonjsku vodu koju upotrebljavate. Može vam preporučiti da se privremeno prebacite na drugi lek ili prestanete sa korišćenjem proizvoda za negu kože, kako bi ispitao da li se na ovo simptomi povlače. Ako je to neophodno, može vas uputiti dermatologu, lekaru specijalisti za oboljenja kože. Dermatolog može sprovesti foto-peč testiranje za utvrdjivanje alergije na sunce, dijagnostičku proceduru koja izlaže mali deo vaše kože kombinaciji ultra-ljubičastih zraka i male količine hemikalije za testiranje, obično leka ili sastojka iz proizvoda za negu kože.
Ako imate simptome solarne urtikarije, vaš lekar može potvrditi dijagnozu korišćenjem foto-testiranja u cilju izazvanja koprivnjače.
Očekivano trajanje alergije na sunce
Dužina trajanja reakcije zavisi od tipa alergije na sunce:
Polimorfna svetlosna erupcija PMSE – osip kod PMSE obično nestaje u roku od 2-3 dana, ako izbegavate dalje izlaganje suncu. Tokom proleća i leta, ponavljano izlaganje suncu može dovesti do „čeličenja“, tj. adaptacije – prirodnog smanjenja osetljivosti kože na dejstvo sunčeve svetlosti. Kod pojedinaca, to se dešava nakon samo nekoliko dana izlaganja suncu, ali kod drugih proces traje i po nekoliko nedelja.
Fotoalergijska erupcija – Trajanje je nepredvidljivo. Međutim, u većini slučajeva simptomi na koži nestaju nakon što se odgovorna hemikalija identifikuje i izbaci iz upotrebe.
Povezano>>> Kalcijumom protiv alergije na sunce
Alergija na sunce prevencija
U cilju prevencije simptoma alergije na sunce, morate zaštititi kožu od izlaganja sunčevoj svetlosti. Probajte sledeće savete:
Pre izlaska vani namažite kremu za sunčanje sa faktorom zaštite od bar 15 ili više, koja ima širok spektar zaštite od Ultra-Violetnih A I Ultra-Violetnih B sunčevih zraka.
Namažite kremu za sunčanje i na usne. Odaberite proizvod koji je specijalno namenjen za usne, sa faktorom zaštite od 20 ili više.
Ograničite trajanje izlaska vani kada je sunce u zenitu – u najvećem delu kontinentalnog SAD-a to je od 10 sati ujutru do 3 sata popodne.
Nosite naočare sa zaštitom od ultra-ljubičastih zraka.
Nosite duge pantalone, košulju sa dugim rukavima i šešir sa širokim obodom.
Budite svesni da kombinacija određenih proizvoda za negu kože i lekova može isprovocirati fotoalergijsku erupciju. Tu spadaju pojedini antibiotici i oralna kontraceptivna sredstva, kao i psihijatrijski lekovi koji se izdaju na recept i lekovi za povišen krvni pritisak i popuštanje srca. Ako ste na nekoj vrsti terapije i provodite dosta vremena napolju, pitajte svog lekara da li bi trebalo da preduzmete neke posebne mere predostrožnosti u smislu izbegavanja sunčeve svetlosti za vreme korišćenja leka.
Lečenje alergije na sunce
Ako ste alergični na sunce, vaš tretman mora uvek započeti strategijama opisanim u sekciji Prevencija. To će smanjiti vaše izlaganje suncu i sprečiti pogoršanje simptoma. Dalji tretman zavisi od specifične vrste alergije na sunce:
Kod blagih simptoma alergije na sunce, ili stavite hladne obloge (poput hladne, vlažne tkanine) na oblasti sa osipom koji svrbi, ili prskajte kožu hladnom vodom.
Možete takođe probati i oralne antihistaminike koji se kupuju bez recepta (prodaju pod nekoliko različitih trgovačkih imena) kako bi smanjili svrab, ili krem koji sadrži kortizon. Kod ozbiljnijih simptoma, vaš lekar može preporučiti oralne antihistaminike ili kortikosteroidne kremove koji su snažnijeg dejstva i izdaju se na recept.
Ako se ovi lekovi pokažu neefikasnima, može biti ordinirana foto-terapija, tretman u ordinaciji koji dovodi do „čeličenja“ na taj način što postepeno izlaže vašu kožu rastućim dozama ultra-ljubičastog zračenja. U mnogim slučajevima, 5 ultravioletnih svetlosnih izlaganja se praktikuje nedeljno, u trajanju od 3 nedelje. Ako standardna foto-terapija zakaže, doktor može probati sa kombinacijom psoralena i ultravioletne svetlosti koja se označava kao PUVA terapija, anti-malaricima, ili tabletama beta-karotena.
Saznajte više>>> Kako sprečiti alergiju na sunce