Aminokiseline: Jačanje mišića i obnavljanje tkiva

Aminokiseline osim što su gradivni blokovi belančevina, imaju i druge važne uloge u organizmu. U slučaju pojačanih potreba za njima ili u specifične svrhe, koriste se u obliku dodataka.

Skrećemo pažnju na preporuku stručnjaka da se dodaci ne smeju uzimati bez nadzora lekara ili kvalifikovanog terapeuta.

Lizin zaustavlja viruse

Lizin se svrstava u esencijalne aminokiseline i potreban je za stvaranje belančevina neophodnih za pravilan rast i razvoj kostiju kod dece i izgradnju mišića kod odraslih. Pošto ga ne možemo stvoriti sami, uzimamo ga iz hrane, a najbolji izvori su ribe, meso, beli pasulj, mleko, sir, pivski kvasac, krompir i jaja. Dostupan je i u vidu dodataka kao L-lizin.

Nedostatak ove aminokiseline dovodi do gubitka energije, sposobnosti za koncentraciju, do razdražljvosti, zaostajanja u razvoju i opadanja kose.

Brojne su uloge lizina u organizmu. On održava ravnotežu azota kod odraslih,pomaže usvajanju kalcijuma i povećava proizvodnju antitela. Isto tako je potreban za stvaranje hormona, enzima i kolagena koji održava mladalački izgled kože i štiti ćelije od prodora štetnih uticaja. Osim toga, obara trigliceride u serumu, vezuje teške metale u telu i smanjuje zatrovanost i opštu opterećenost imunog sistema. Takođe pomaže da se spreče problemi plodnosti, a neki ga koriste i za poboljšanje atletskih sposobnosti.

Podsećamo da telo proizvodi aminokiselinu karnitin (o njoj smo pisali u prethodnom broju), dragocenu za stvaranje energije u telu, samo ako ima dovoljno lizina. Zajedno sa cisteinom i glutaminom, lizin učestvuje u iz gradnji glutationa, belančevine koja štiti od slobodnih radikala i jača odbrambeni sistem organizma.

Ova aminokiselina može da zaustavi razmnožavanje virusa i zato je posebno korisna za osobe koje pate od infekcija virusa herpesa – „groznice” na licu i genitalnim organima. Lizin sprečava usvajanje aminokiseline arginin, prisutne u čokoladi, kikirikiju, orasima i većini žitarica, soja podstiče razmnožavanje tog virusa. Na taj način lizin zaustavlja njegov rast i drži ga „uspavanim”. Da bi se sprečio herpes, savetuje se 500 mg L-lizina na dan, a kad se pojave simptomi no 1000 mg na svaka četiri sata. Visoke doze dodatka L-lizina delotvorne su u smanjivanju ponovnog izbijanja „groznice”,pa tako stručnjaci preporučuju 1 g tri puta dnevno za zaustavljanje ili oslobađanje od genitalnog herpesa.

Uopšte, za sva stanja, dodatak od 500 mg L-lizina dnevno smatra se bezbednim, a neki eksperti preporučuju 1 g dnevno uz obrok. Dodatak nije pogodan za decu, trudnice i dojilje.

Za obolele od artritisa – histidin
Histidin je jedna od najmanje poznatih aminokiselina i njena uloga u organizmu nije još u potpunosti razjašnjena. Ona je esencijalna za novorođenčad i uslovno esencijalna za decu i odrasle. Nalazi se u mnogim životinjskim belančevinama, tofu siru i semenkama.
aminokiseline
Ova aminokiselina je potrebna za proizvodnju crvenih i belih krvnih zrnaca, kao i za rast i obnavljanje tkiva. Ona kontroliše kiselost želuca i važna je zavarenje i isceljenje čira. Koristi se u lečenju artritisa, jer je utvrđeno da osobe koje pate od te bolesti imaju nenormalno nizak nivo histidina u krvi.

Ukoliko imate potrebu za dodatkom L-histidina, ne uzimajte ga više od 1,5 g dnevno i to samo pod kontrolom lekara. Uvek ga koristite s vitaminom C.

Pacijenti oboleli odmanične ieupetu je ili šizofrenije ne treba da uzimaju dodatke L-histidina, kao ni žene Koje pate od preobilnog menstrualnog krvarenja trudnice i dojilje.

Izolucein

Izoleucin je esencijalna aminokiselina i jedna od tri aminokiseline koje čine glavni deo belančevina mišićnog tkiva. Ona učestvuje u proizvodnji hemoglobina i isto tako stabilizuje šećer u krvi. Njen nedostatak može stvoriti simptome nalik hipoglikemiji.