Za anemiju se kaže da je čest zdravstveni problem u toku trudnoće . Kao ozbiljno zdravstveno stanje, anemija može izazvati ozbiljne komplikacije. Ovaj članak će Vam reći nešto više o uzrocima, simptomima i lečenju ovog stanja kod trudnica.
Anemija je medicinsko stanje koje se javlja kada se kod osobe ustanovi nedostatak crvenih krvnih zrnaca . Iako anemija može biti dijagnostikovana kod ljudi svih uzrasta , trudnice su podložnije ovom stanju. Kako anemija napreduje, fetus nije u stanju da primi dovoljno krvi , koja sadrži vitamine , hormone, elektrolite , itd ,potrebne za njegov razvoj . To može dovesti do male težine na rodjenju , usporenog rasta fetusa , i prevremenog porođaja.
Postoji nekoliko faktora koji povećavaju rizik od anemije kod trudnica . Uočeno je da je ona vrlo česta kod trudnica koje nose blizance . Još jedan razlog za anemiju tokom trudnoće je nedostatak hranljivih namirnica u ishrani .Kod žena koje puše i konzumiraju alkohol veći je rizik od anemije .
Uzroci
Najčešći uzrok ovog stanja je nedostatak gvožđa . Anemija izazvana nedostatkom gvožđa se uglavnom javlja tokom poslednja tri meseca trudnoće . Tokom ovog perioda , bebi su potrebna crvena krvna zrnca iz krvi majke za razvoj . Žene, koje ne konzumiraju dovoljne količine namirnica koje sadrže gvožđe kako bi nadoknadile gubitak crvenih krvnih zrnaca, postaju anemične .
Nedostatak folne kiseline je takođe jedan od razloga za anemiju tokom trudnoće . Folna kiselina ili vitamin B9 neophodan je za rođenje zdrave bebe . Istraživači su otkrili da unos hrane, koja sadrži folnu kiselinu, tokom trudnoće, može smanjiti rizik od defekta mozga i kičmene moždine kod beba .
Još jedan uzrok anemije je nedostatak vitamina B12 u organizmu . Ovaj vitamin je ključan za formiranje crvenih krvnih zrnaca i sintezu proteina . Nedostatak ovog vitamina najverovatnije će se ispoljiti kod žena koje su vegetarijanci .
Gubitak krvi takođemože dovesti do anemičnog stanja u trudnoći . Neke trudnice mogu da iskuse krvarenje iz gastrointestinalnog trakta ili krvarenje hemoroida koje može da dovede do većeg gubitka krvi . Anemija se može javiti izbog gubitka krvi tokom i posle porođaja .
Simptomi
Žene koje pate od anemije tokom trudnoće mogu da iskuse određene simptome kada broj crvenih krvnih zrnaca isuviše opadne . Neki od znakova i simptoma anemije uključuju:
Ekstremni umor ili iscrpljenost
Otežano disanje
Vrtoglavica ( Vertigo )
Bledilo usana , noktiju , kože , dlanova , itd
Dijagnoza i tretman
Anemija se dijagnostikuje kada se utvrdi veoma nizak nivo hemoglobina ili hematokrita tokom rutinskih testova krvi. Tretman bi se mogao razlikovati od osobe do osobe . Lekovi i mere lečenja utvrđuju se nakon uvida u medicinsku istoriju i stanja zdravlja u toku trudnoće . Trudnice sa dijagnozom anemije će najverovatnije dobiti preparate na bazi gvožđa i vitamina B12 . Međutim , njih treba uzimati samo dva puta dnevno , jer preterani unos suplemenata gvožđa može izazvati neželjene efekte , npr. opstipaciju . Ponekad , telo možda neće biti u mogućnosti da apsorbuje gvožđe , pa će biti neophodno da se gvožđe daje pacijentu intra-muskularno injekcijama . Kada se radi o anemiji izazvanojnedostatkom vitamina B12 ,neophodan je unos suplemenata vitamina B12 da bi se povećao broj crvenih krvnih zrnaca.
Hranljiva i zdrava ishrana tokom trudnoće može smanjiti rizik od anemije . Neophodno je da žene u svoju ishranu uključe zeleno lisnato povrće, mahunarke , žitarice, pirinač , testenine, mleko , piletinu, govedinu, svinjetinu, itd, da bi sprečile pojavu anemije . Štaviše , važno je potpuno se odreći pušenja cigareta i konzumiranja alkohola. Preduzimanje svih mera opreza da se izbegne anemija osiguralo bi savršeno zdravlje majke i bebe.