Aronija lekovita svojstva i dejstvo

Aroniju su koristili oduvek severnoamerički Indijanci kao samonikli biljni lek, a u Evropu je doneta kao prelepa ukrasna biljka, da bi danas zaposela i trpeze kao nova vrsta voća i zdrave hrane…

ZNATE LI DA SE UZGAJA NOVA, UKUSNA I LEKOVITA VOĆKA – ARONIJA! U proleće krasi svaki vrt belim cvetovima, krajem leta daje jestive i veoma ukusne plodove, a atraktivne crvenosmeđe listove u jesen.

Aronija botanički spada u jagodičasto voće, ali zbog lekovitog delovanja uvršćena je i medju lekovite biljke. Opširna istraživanja ruskih naučnika potvrdila su da zreli plodovi aronije imaju lekovito dejstvo na jetru, žuč, želudac i creva, pomažu kod šećerne bolesti i bolesti štitaste žlezde, ali i jačaju imuni sistem.

Araronija, crnoplodna aronija, ili crna jabučica (Aronia melanocarpa) je grmolika biljka iz porodice ruža (Rosaceae). Može se prepoznati po čvrstim, kožastim, tamnozelenim listovima, kao i po cvetovima koji svojim opojnim mirisom privlače pčele i grozdovima zelenih, a onda ljubičasto-crnim okruglastim bobicama. I kad opadnu listovi, kao ukras aronije pojavljuju se tamnocrveni pupoljci. Zbog raskoši boja, kao i zbog jestivog ploda počela je da se uzgaja kao nova vrsta voća u srednjoj Evropi, a poreklom je iz Severne Amerike gde raste samoniklo.
Severnoamerički Indijanci su prvi otkrili lekovita svojstva aronije. Osim što su jeli zreli plod aronije, sušili su ih, mleli i mešali sa životinjskom mašću i osušenim mesom i koristili kao zimski začin i kao lek protiv želudačnih i crevnih tegoba. Koristili su i suve listove i koru za pripremu čaja kao sredstva koja imaju dejstvo protiv dijareje i za zaustavljanje krvarenja, iz rana.

Početkom XX veka preneta je u Evropu, pre svega kao ukrasna biljka, a posle opsežnih studija i lekovita svojstva aronije su potvrđena.Aronija ima lekovito dejstvo na jetru, žuč, želudac i creva i dobra je kao pomoćno sredstvo protiv šećerne bolesti i bolesti štitaste žlezde. Jača imuni sistem i pojačava izlučivanje teških metala i nekih radioaktivnih elemenata iz organizma.

Aronija sadrži

-biofenole
-tanine
-flavonoide
-antocijane

BIOFENOLI dezinfikuju, pospešuju zarastanje rana, odstranjuju otrovne supstance iz tela, smanjuju upale i visok krvni pritisak, poboljšavaju elastičnost i sprečavaju začepljivanje krvih sudova.

ANTOCIJANI su “krivi” za tamnu boju zrelog ploda, ali sadrže neke supstance, kao i flavonoidi, koje štite ćelije od oštećenja i kancerogene transformacije.

U plodu aronije ima i puno karotina, koji štiti ćelije od oštećenja, takođe, ali i oči od nastanka sive mrene i kožu od opekotina. Zastupljeni su i provitamin A, vitamini B i C, mineralne materije, pre svih kalijum, fosfor i jod, pa voćni šećer i voćne kiseline.
Svezi plodovi aronije mogu da se jedu bez ograničenja, ali mogu da se spremaju i marmelade, kompoti, voćne kaše, želei, sirupi, sokovi, poslastice. Zbog velike količine pektina koji želatira, naročito je ukusna mešana marmelada sa kruškama, rabarbarom, ogrozdom, ribizlom, višnjom. Plodovi mogu da se suše i samelju kao brašno i dodaju testu za hleb, pecivima i kolačima, ili za pripremu voćnih napitaka, rakija, likera, sirćeta, ili vina.

Lekovita svojstva i priprema aronije

Aronija poboljšava cirkulaciju u krvnim sudovima glave, pa pomaže kod glavobolja i migrena

Pospešuje rad štitaste žlezde, reguliše izlučivanje njenih hormona, pa je delotvorna i kod i gušavosti

Čisti krv, pospešuje cirkulaciju, smanjuje visok krvni pritisak i nivo šećera u krvi, pa se preporučuje kod ateroskleroze, i upale proširenih vena

Smiruje grčeve i bolove želuca, upalu sluzokože želuca, pomaže kod čira na želucu i želudačne nervoze smiruje grčeve i bolove creva, umiruje upalu crevne sluzokože creva i zaustavlja proliv

Pospešuje rad jetre i izlučivanje žuči, pomaže neutralizaciju štetnih materija u jetri, upale žučne kese i kanala, žutice, žučnog peska i žučnog kamena.

RECEPT

Kompot od aronije

1 kg zrelih plodova
1 štapić cimeta
5 dl vode
300 g šećera
Vodu prokuvati, dodati cimet i šećer, pa mešati dok se šećer ne istopi. Oprane i osušene plodove staviti u šećerni sirup i kratko prokuvati. Plodove izvaditi šupljikavom kašikom i složiti ih u sterilisane tegle do 1
cm od vrha. Sirup još jednom kratko prokuvati, izvaditi cimet, pa njime preliti plodove aronije i tegle dobro zatvoriti. Kompot čuvati na hladnom i tamnom mestu bar dve nedelje pre upotrebe.