Astma i ishrana

Astma je hronična bolest pluća koja uzrokuje upale i suženja disajnih puteva, a najčešće se manifestuje pritiskom u grudima, poteškoćama u disanju, kao i kašljem, koji se uglavnom javlja noću ili u jutarnjim časovima. Takođe, pacijenti se često žale na osećaj gušenja prilikom hoda ili sedenja. Astma pogađa ljude oba pola, a javlja se u svim starosnim dobima, najčešće u detinjstvu. Razni faktori mogu biti okidač za njenu pojavu – genetika, slab imunitet, neadekvatna ishrana, nezdrav stil života, dugoročan stres, zagađenja iz vazduha, emocionalna napetost…

Osim toga, i pojedini alergeni, poput grinja, polena, raznih vrsta bakterija, plesni,životinjske dlake i perja, mogu uzrokovati astmatične napade. Kad se bolest jednom pojavi, od ključnog je značaja potražiti medicinsku pomoć i slediti lekarske savete. Astma se ne može izlečiti, ali se može raditi na prevenciji, kao i kontroli simptoma. Poželjno je i da se astmatičari pridržavaju savetanutricioniste.jer, kao i u slučaju mnogih oboljenja, određene riamirinice mogu biti od velike pomoći kad je reč o ublažavanju tegoba bolesti.

NE slatkišima i mastima!

Masnoće koje se nalaze u crvenom mesu, mesnim prerađevinama, sendvičima, prženoj i pečenoj hrani mogu podstaći pojavu astme. Naročito su opasne transmasti, koje, osim što povećavaju rizik od pojave srčanih bolesti i dijabetesa, deluju i kao jedan od okidača za astmatične simptome. Specijalista za alergijske bolesti klinike Majo dr Džejms Li preporučuje obolelima da prilikom kupovine hrane najpre provere procenat masti u njenom sadržaju, te da biraju one s malim udelom ovih supstanci. Takođe, poželjno je da se namirnice kuvaju na pari ili pripremaju u remi, to jest da se izbegava pečenje, jer se na taj način uništavaju blagotvorni sastojci. Osim toga, preporučljivo je izbegavati i preslanu hranu, poput pomfrita, konzervirane supe ili one iz kesica, instant jela, testenine, kao i rafinisane šećere, kojih ima u industrijskim slatkišima, jer ove namirnice uzrokuju gomilanje toksina u organizmu, usled čega opadaju i njegove odbrambene sposobnosti.

Obogatite ishranu:

Citrusima

Limun, grejpfrut, limeta, narandža, mandarina i ostali citrusi obiluju vitaminom C, pa efikasno eliminišu toksine, sluz, gasove i štetne masnoće, podižu odbrambene sposobnosti organizma, jačaju i hrane disajne puteve. Citruse je najbolje konzumirati u vidu sokova, ujutru na gladan stomak, jer se na taj način krv, pluća i bubrezi brže prečišćavaju. Osim citrusa, i ananas, grožđe, kivi, borovnice, jagode… veoma pogoduju obolelima od astme. Dobro je konzumirati i jabuke, jer deluju smirujuće i obiluju sastojcima koji hrane bronhije. Najbolje ih je jesti u večernjim satima, pre spavanja, jer su odlične u sprečavanju potencijalnih astmatičnih napada.

Svežim povrćem i mahunarkama

Ove namirnice bogate su vitaminima i drugim blagotvornim sastojcima koji jačaju disajne puteve i sprečavaju nagomilavanje sluzi. Osim toga, bogate su vlaknima, čiste unutrašnje organe od toksina, što nas čini manje podložnim alergijama. Najbolje je konzumirati šargarepu, crveni paradajz, beli luk, u sirovom stanju ili kuvane na pari. Dobro je i pripremati ih u vidu sokova ili salata. Od mahunarki se preporučuju pasulj, sočivo, grašak i si. Naročito blagotvorna dejstva ima beli luk, jer deluje antibakterijski i depurativno, a obiluje i mineralima koji pomažu obnavljanje tkiva. Ova namirnica poseduje i velike koncentracije magnezijuma, koji pospešuje plućnu aktivnost i protok vazduha. Ovaj nutrijent najbolje je konzumirati na gladan stomak ili noću, uz čašu mlake vode. Veoma je važno da se on polako sažvaće, a ne brzo proguta. Deca ga mogu jesti samlevenog.

Biljnim mlekom

Pirinčano, ovseno i sojino mleko mogu biti idealna zamena za kravlje mleko, jer ne podstiču stvaranje sluzi, a sadrže visok procenat kalcijuma i hranljivih materija koje pogoduju astmatičarima.

Medom

Med je idealno pomoćno sredstvo za sprečavanje eventualnih astmatičnih napada, a veoma efikasno ublažava i kašalj, naročito onaj koji se javlja noću. Posebno je dobro konzumirati tamni med, jer poseduje više antioksidansnih svojstava od onog svetlog. Najbolji efekti postižu se ako se ova namirnica kombinuje s nekim čajem. Ipak, kako med može sadržati čestice polena, stručnjaci savetuju oprez prilikom njegove konzumacije, jer i najmanje količine mogu izazvati jake alergijske reakcije u vidu osipa, upale lica i očiju i si. Takođe, med ne treba davati deci mladoj od dve godine.

Praktični saveti

Ukoliko patite od astme, sledeći saveti mogu vam biti od dragocene pomoći:

1. Izbegavajte šetnje za vreme sunčanih i vetrovitih dana, jer je tad koncentracija polena u vazduhu pojačana.

2. Prostorije u kući vetrite izjutra, a izbegavajte da ostavljate otvorene prozore danju. Ukoliko imate klima uredaj, možete koristiti filtere za prečišćavanje vazduha.

3. Izbegavajte upotrebu dekorativnih elemenata poput tepiha, tapiserija i zavesa,jer su to pogodna mesta za skupljanje prašine, bakterija i grinja. Birajte nameštaj i predmete koji se jednostavno čiste i održavaju vodom ili suvom krpom. Odžavajte higijenu posteljine – perite je i menjajte dvaput nedeljno.

4. Ujesen i zimu izbegavajte boravak u parkovima, jer je tad vlaga velika. Osim toga, redovno vetrite tamne i vlažne prostorije u kući, poput podruma i tavana, a uklonite i sve eventualne plesnive mrlje na zidovima, plafonu i oko prozora.

5. Izbegavajte držanje kućnih ljubimaca u kući. Ako to ipak činite, držite ih podalje od spavaće sobe i redovno održavajte higijenu prostora.

Recepti iz kućne apoteke

Sok za čišćenje

Pripremite tri limuna, prepolovite ih pa iscedite sok.

Operite i oljuštite četiri rotkvice, stavite ih u blender, pa dodajte sok od limuna, tri šolje vode i dve kašike jabukovog sirćeta.Sastojke izmiksajte. Napitak konzumirajte nedelju dana, a zatim napravite pauzu u istom trajanju.
Sirup od meda i limuna za kašalj.
Pripremite solju meda, tri kašičice soka od limuna i četvrtinu šolje vruće vode. Med ulijte u staklenu posudu pa ga spojte sa sokom od limuna. Zatim dodajte vruću vodu pa sve lepo promešajte. Konzumirajte kašiku do dve pre spavanja.

Čaj od jabuke i ruzmarina
Polovinu manje jabuke isecite na kriške pa je spojte s kašičicom meda i stabljikom ružmarina. Sastojke stavite u odgovarajuću posudu, pa prelijte šoljom vrele vode i promešajte. Ostavite jabuke i ružmarin da odstoje četiri-pet minuta, procedite pa konzumirajte napitak.

Sirup od luka

Veću glavicu crnog i pet češnjeva belog luka sitno isecite. Namirnice stavite u staklenu posudu pa prelijte s pola šolje meda. Posudu prekrijte, a smesu ostavite da odstoji 12 sati. Nakon toga konzumirajte tri-četiri kašike sirupa dnevno, sirovog ili u čaju.Neizostavni deo tradicionalne meksičke kuhinje i verovatno najpoznatiji sos na svetu. Karakterističan po Ijutini, dragocen je dodatak mnogim gurmanskim jelima. Uživajte,ali budite oprezni.