Astma kod dece : lečenje čajevi melemi

Od astme pati svaki 7. školarac, što ovu bolest čini najčešćom hroničnom tegobom kod dece. Ako se ne počne na vreme s lečenjem, astmu je jako teško kontrolisati. Mada je nemoguće izlečiti, izuzetno je važno da se na vreme utvrdi dijagnoza, da bi se pažljivim tretmanom bolest držala pod kontrolom.

Astma u dečjem uzrastu najčešće je alergijska i u više od 80 % astma kod deceslučajeva udružena je s alergijskom kijavicom, od koje, kod nas boluje 10 do 15 % mališana.
Astmu karakterišu epizode nedostatka vazduha, zviždanje, teskoba u grudima i suvi kašalj. Broj obolelih raste poslednjih godina, tako da u razvijenim zemljama dostiže čak 30 %, a procenjuje se da će od alergijskog rinitisa 2020. patiti svako drugo dete!

Astma faktori rizika

• izlaganje trudnice alergenima koji slabe imuni sistem bebe
• respiratorne infekcije u ranom detinjstvu
• odrastanje uz kućnog ljubimca
• neprikladna ishrana u ranom detinjstvu
• rodjenje u proleće ili leto, kad je polen na vrhuncu
• zagadenje vazduha
• pasivno pušenje

Šta činiti kod napada astme ?

Odmah inhalirati lek za otklanjanje simptoma ,ostati miran i relaksiran koliko dozvoljava disanje
(bolji je sedeći položaj, ruke osloniti na kolena, pokušati
da se disanje uspori)
sačekati 5-10 minuta
ako posle toga nema efekta,ponoviti inhalaciju i obratiti se lekaru

Simptomi astme kod dece

Prema Vodiču za lečenje i prevenciju astme kod dece, na ovu bolest može da se posumnja ako postoji bilo koji od ovih simptoma:
-često ponavljanje epizoda škripanja
-kašalj i škripanje podstaknuti fizičkom aktivnošću
-kašalj, naročito noću, i kada nema virusnih infekcija
-škripanje nije vezano za godišnje doba
-uporni simtomi i posle 3. godine
-simptomi se pojavljuju i pogorša vaju u prisustvu životinja s krznom, aerosola, promene temeprature, grinja, lekova, fizičke aktivnosti, polena, virusne infekcije, dima, snažnih emocija
-dečije prehlade koje se često spu–štaju u grudi, ili je potrebno više od 10 dana do izlečenja
-dolazi do poboljšanja simptoma ako se daju lekovi protiv astme

Ne znači da će svako dete koje ima epizode vizinga (šištanja) oboleti od astme, jer većina mališana prve dve godine ima takve simptome prilikom respiratornih infekcija. Samo kod odredenog procenta kasnije se dijagnostifikuje astma. Prema stepenu kontrole bolesti, bolest se deli na dobro, delimično kontrolisanu i nekontrolisanu astmu. Pored lekova koji se daju
preventivno i onih za brzo otklanjanje simtoma, čak 71 % pacijenata bar jednom nedeljno ima simptome astme, polovina ima ograničene aktivnosti, a trećina poremećaj spavanja.
Ne zna se tačno šta je pravi uzrok. Neki naučnici tvrde da je posledica oštećenja ćelija pluća tokom neke virusne infekcije, dok drugi veruju da je okidač alergijska reakcija koja kasnije otvara vrata raznim virusnim infekcijama. Do suženja protoka vazduha i opstrukcije dolazi posle svakog izlaganja faktorima rizika.

Kao okidači asmatičnih napada kod dece najčešći su prašina, polen, kućni ljubimci, spore, bubašvabe, plesni, duvanski dim, napor, jake emocije, hemijski iritansi i lekovi, a razlog mogu da budu i neke alergije. Ako u porodici postoji ova bolest, gotovo sigurno je rizik od astme za decu povećan.

Melem za astmu

1 kg što mladih borovih izdanaka
1 kg šećera
2 dl komovice
Izdanke oprati i staviti na salvetu da se ocede. Gusto ih redati u veliku teglu, a svaki red posuti šećerom.Poklopiti celofanom i ostaviti 5 do 6 nedelja.Sok koji se za to vreme iscedi procediti i sipati u bocu. Ostatak izdanaka preliti sa 2 dl domaće komove rakije i sačekati da se šećer istopi. Ocediti izdanke i tečnost pomešati -sa prethodno dobijenim sokom.
NAPOMENA Melem moze dugo da stoji, a pije se po rakijska čašica dnevno, najbolje ujutro.

Ren i sirće za astmu

4 kašike narendanog rena
1 šolja jabukovog sirćeta
med
Ren kuvati lagano sa sirćetom, kada se razmekša procediti tečnost i dodati joj istu količinu meda. Ovu smesu lagano kuvati da se zgusne, pa dodati kuvani ren i pustiti da se kaša ohladi.
Pije se ujutru i uveče po 1 kašika.

Čaj od divizme za astmu

2 g suvih cvetova divizme
2 dl ključale vode
Cvetove preliti ključalom vodom, poklopiti i ostaviti petnaestak minuta, pa piti 2-3 x dnevno.

Lekovita mešavina
pomešati iste količine mrtve koprive, majčine dušice, lipe, zove i bosiljka, pa 1 kašiku ove mešavine preliti s 1/2 l ključale vode, ostaviti da odstoji 15 minuta, procediti i piti nezaslađeno, ili sa medom.