Slična pasulju, zelena zrna boba (Vicia faba), sa sočivom, graškom i leblebijama, “gospodarila” su mediteranskim trpezama još pre 6.000 godina. Danas je nažalost, iako je reč o izuzetno zdravoj namirnici, bob sve rede u tanjiru.
Većina bob izbegava zbog kaloričnosti (100 g mladog boba sadrži 110 kalorija), ali kalorije ne bi trebalo da budu povod da se nađe na “crnoj listi” s obzirom na to da je bogat hranljivim sastojcima.
Bob, pre svega, obiluje belančevinama (više ih imaju samo kikiriki i soja), a 100 grama ove namirnice zadovoljava dnevne potrebe za vlaknima. Zahvaljujući obilju ovih vlakana bob snižava nivo lošeg holesterola i smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Dijetalna vlakna, takodje, regulišu varenje, daju osećaj sitosti što pomaže borbu protiv suvišnih kilograma, a blagotvorno deluju i na mikrofloru creva.Namirnica bob može da se preporuči i dijabetičarima jer dijetalna vlakna uravnotežavaju nivo glukoze u krvi što, a zdravim smanjenjem rizik da obole od dijabetesa tipa 2.
Bob sadrži i lecitin, vitamine B grupe, kalijum, cink, fosfor, gvožde, magnezijum i mangan. Osim toga, nema straha ni od holesterola i zasićenih masnih kiselina, jer su njihove kohčine u ovoj mahunarci zanemarljive. Posebnu vrednost među namirnicama, bobu daje bogatstvo L-dopa aminokiselinom koja se u medicini koristi kao lek za obolele od Parkinsonove bolesti. Ova aminokiselina povećava količinu dopamina, neuro-transmitera koji učestvuje u važnim moždanim funkcijama kao što su spavanje, raspoloženje, učenje, ponašanje… Stručnjaci za ishranu, ipak, savetuju da se bob ne jede previše često jer postoji rizik od predoziranja sa posledicama kao što su mučnina, povraćanje, mentalne i emotivne poteškoće, povišenje krvnog pritiska i nestabilnost nervnog sistema.
Neka istraživanja su potvrdila da bob obiluje prirodnim hormonom estrogenom, pa se pacijentima sa hormonskim problemima preporučuje da jedu skuvan osušen bob.
SAVET PLUS: Mlad bob može da se kupi u mahunama ili očišćen. Ukoliko je u mahunama, one moraju da budu jarko zelene boje, čvrste i da lako pucaju, a izbegnite oštećene, mekane i one koje sadrže “džepiće” vazduha. Očišćen bob, pak, ne bi smeo da pokazuje znake sušenja ili da bude plesniv. Mlad bob čuvajte u frižideru i jelo pripremite najkasnije dva do tri dana posle kupovine.
Bob recepti
Bob sa paprikama
300 g boba
500 g paprika babura
glavica crnog luka
2 kašike ulja
kašika suvog biljnog začina
so, mleveni crni biber
Bob skuvajte u slanoj vodi i procedite. Paprikama odstranite peteljke i semenke i isecite na tanke rezance. Luk sitno iseckajte, dinstajte na tihoj vatri, dodajte papriku, bob i začin, posolite, pobiberite i povremeno promešajte. Dinstajte dok jelo ne bude gusto.
Salata od boba
500 g mahuna mladog boba
6 čenova belog luka
kašika sitno seckanog peršunovog lišća
3 kašike maslinovog ulja
3 kašike vode
2 kašike vinskog sirćeta
kašičica senfa
so, mleveni crni biber
Mahunama boba odstranite krajeve, isecite ih napola i obarite u slanoj vodi. Oceđene stavite u posudu, prelijte mešavinom vode, ulja, sirćeta, senfa, soli i mlevenog bibera, promešajte i stavite u frižider. Poslužite hladnu.