Bol u jetri simptomi

Simptomi oboljenja jetre, poput bola i nelagodnog osećaja, često se mešaju sa drugim problemima u abdomenu, tako da je prepoznavanje bola u jetri i sa njime povezanih simptoma veoma bitno za rano otkrivanje i lečenje poremećaja jetre.

Oboljenja jetre obično ne daju neke primetne simptome u početnim fazama svoje geneze. Kako bolest napreduje, dovodi do zapaljenja organa. Uvećana jetra vrši pritisak na receptore za bol svojoj kapsuli, izazivajući bol na taj način. Takav bol se može javiti i kod drugih stanja u abdomenu, koja ili direktno utiču na jetru, ili vrše pritisak na receptore za bol u ovom organu.

Bol u jetri: lokalizacija i priroda bola

Jetra se nalazi u gornjem desnom kvadrantu abdominalne šupljine, i bolesti koje pogađaju ovaj organ mogu izazvati bol u ovom regionu. Priroda bola izazvanog bolestima jetre se često opisuje kao „tup bol sa određenom dozom osećaja nelagodnosti“. Neki opisuju ovaj bol kao „težinu“ ili grčeve ispod rebarnog luka, u gornjem desnom uglu abdomena. Međutim, bolesti žučne kesice, slezine, pankreasa i ostalih susednih organa mogu takođe izazvati bol u ovom regionu. Oštar, ubadajući bol, se obično dovodi u vezu sa teškim stanjima jetre i žučne kese, kao i sa poremećajima pankreasa. Razumevanje lokalizacije i prirode bola u jetri može se pokazati korisnim u prepoznavanju istog. Treba uzeti u razmatranje čak i pridružene simptome.

Simptomi povezani sa bolom u jetri

Bol u leđima: U većini slučajeva, bol u jetri praćen je bolom u leđima ili bolom u ramenu, naročito sa desne strane.

Umor: Ovo je jedan od uobičajenih simptoma bolesti jetre. Izraženost umora varira u zavisnosti od vrste osnovnog uzroka i njegove ozbiljnosti.

Gastrointestinalni simptomi: Simptomi oboljenja jetre uključuju abdominalni bol, nadimanje, mučninu, slab apetit, dijareju itd.

Promene na koži: osip, svrab i braonkaste lezije/mrlje mogu nastati na koži. Neke od njih mogu postati i žućkasto prebojene.

Promene na očima: Otok i svrab oko očiju se isto tako uobičajeno javljaju kod oboljenja jetre. Tamni krugovi oko očiju takođe mogu nastati.

Telesni smrad: Intenzivno znojenje, neprijatan telesni miris i zadah iz usta mogu biti karakteristični za osobe sa bolestima jetre.

Svrab dlanova: U nekim slučajevima stopala i dlanovi mogu pocrveneti, svrbeti i postati upaljeni.

Osim prethodno pomenutih simptoma, osobe sa bolom u jetri mogu imati i poteškoće pri disanju, bol prilikom udisaja i kašljanja, obezbojen urin, blede stolice, bol u zglobovima, glavobolje, otok testisa, neobjašnjiv gubitak težine, lako stvaranje modrica i otoke članaka na nogama. Oni koji ispoljavaju ozbiljne simptome moraju potražiti hitnu medicinsku pomoć, kako bi izbegli komplikacije opasne po život.

Ozbiljni simptomi:

● Ubrzan rad srca
● Visoka temperatura
● Povraćanje krvi
● Oštar bol u jetri
● Delirijum i halucinacije
● Tamne i „katranaste“ stolice
● Otok stomaka
● Izražena promena boje kože i očiju (beonjača)

Iako se kod osoba sa oboljenjem jetre svi ovi simptomi retko sreću, javljanje nekoliko njih može biti pokazatelj prisustva patološkog medicinskog stanja koje je u njihovoj osnovi. To stanje može biti bolest jetre ili patologija susednih organa. Neki gastrointestinalni problemi poput ascita na primer, mogu uzrokovati bol u jetri. Čak i oboljenja pluća (posebno desnog plućnog krila) mogu izazvati takav bol. Simptomi koji prate bol jetre mogu varirati u zavisnosti od osnovnog poremećaja.

Šta izaziva bol u jetri?

Kao što je prethodno rečeno, bolesti jetre su najčešći uzroci bola u jetri. Ova stanja su uglavnom ozbiljna i životno ugrožavajuća, ukoliko se ne otkriju i ne leče na vreme.

Hepatitis: Svi oblici hepatitisa dovode do bola u jetri i žutice. Ostali simptomi su gubitak apetita, pad telesne težine, groznica niskog intenziteta i zamaranje. Ukoliko se ne tretira, stanje se može pogoršati i dovesti do otkazivanja jetre.

Rak jetre: Drugo medicinsko stanje povezano sa bolom u jetri je rak ovog organa, čije se prisustvo obično utvrdi tek u završnim stadijumima bolesti. Bol je obično lokalizovan u gornjem desnom kvadrantu abdomena. Drugi simptomi su bolna osetljivost stomaka i nadimanje, zamaranje, gubitak apetita i pad telesne težine.

Masna jetra: Ovo je stanje u okviru koga dolazi do uvećanja jetre usled nagomilavanja masti u njoj. Takođe može dovesti i do poremećaja funkcije jetre i bolne osetljivosti. Od ostalih pridruženih simptoma treba pomenuti zamaranje, gubitak apetita i telesne težine a ni bol u jetri nije neuobičajen.

Ciroza: Najučestaliji simptomi su bol u stomaku i osetljivost, zamaranje, mučnina, svrab i gubitak apetita. Kod obolele osobe se može razviti i žutica, kao i otok abdomena.

Toksično preopterećenje
: Ovo može biti potencijalni uzrok bola u jetri. Drugi simptomi tog stanja su bol u mišićima i zglobovima, stalno prisutan umor, depresija, alergijske reakcije itd.

U ostale uzroke bola u jetri ubrajamo hepatičku vensku trombozu, ciste na jetri, tumore u jetri, fibrozu jetre, konzumaciju alkohola, uvećanu slezinu, povrede jetre itd. Osim navedenih stanja, problemi se žučnom kesom takođe mogu dovesti do bolova u regionu gornje desne strane abdomena. Kaže se da je bol u jetri po svojoj prirodi mnogo blaži nego bol kod problema sa žučnom kesicom ili pankreasom.

Šta god da je uzrok, rana dijagnoza i tretman se mogu pokazati neprocenljivima u sprečavanju daljih komplikacija, koje ponekada mogu biti opasne po život. Terapija bola u jetri može varirati u zavisnosti od osnovnog medicinskog stanja koje do njega dovelo. Obično se sprovode testovi urina i krvi da bi se saznao tačan uzrok. U nekim slučajevima se predlažu čak i ultrazvuk i biopsija. Ovo je samo kratak pregled o simptomima bola u jetri, koji mogu biti pokazatelji bolesti ili poremećaja u njegovoj osnovi. Kako je jetra jedan od najbitnijih vitalnih organa u organizmu, svaki simptom u vezi sa njom mora biti dijagnostikovan i lečen što je pre moguće.