I muškarci i žene mogu imati povrede prepona, ali postoje dva jasna razloga zašto žene imaju drugačiju vrstu bola u preponama nego muškarci. Iako i muškarci i žene imaju iste grupe mišića, tetive i ligamenti vezani za stomak i karlicu su drugačiju. Meko tkivo koje spaja prepone sa kostima se dosta razlikuje kod muškaraca i žena.
Ženama se preponski prsten nalazi nešto dublje i „ojačan“ je, kako bi žena mogla da iznese trudnoće. Moguće je da se ovo meko tkivo lako povredi. Dva najčešća tipa povreda prepona i pojave bolova kod žena su iščašenje prepone i preponska kila.
Muškarci imaju zakrivljen, kos mišić sa obe strane karlice. Kroz ovaj otvor idu semenovod, krvni sudovi, nervi i svi ostali delovi muškog reproduktivnog sistema do testisa.
Kada žene osećaju bol u preponama, uzrok tome može biti neki zdravstveni problem za koji osoba ni ne zna, koji može biti povezan direktno sa reproduktivnim traktom. Žene su manje sklone povredama prepona kad su u pitanju mišići, ligamenti ili tetive, ali se dešavaju i njima.
Šta je iščašenje prepone?
Išćašenje prepone se dešava kada se unutrašnji lučni mišić i preponski ligament istrgnu iz karlice i povezani trbušni mišići postanu labaviji i mlitavi. Kao rezultat se javlja hroničan bol u preponama i proširenje površinskog preponskog prstena.
Povrede prepona se mogu desiti ženama, ali manje od 1% zapravo dobije iščašenje prepone. Muškarci imaju 10 puta veće šanse da dobiju iščašenje prepone i ono je tipično za aktivne, mlađe sportiste, a ređe za muškarce starije od 45 godina.
Koji su simptomi iščašenja prepone?
Ako imate iščašenje prepone, obično nema vidnih spoljnih simptoma i znakova. Možete osetiti dubok i oštar bol i neprijatnost u donjem abdomenu, karlici i preponama (u mišićima donjeg stomaka oko pubične kosti i među nogama). Iznenadni pokreti ili naprezanje prilikom aktivnosti koje uključuju šutiranje, okretanje, trčanje, brže hodanje ili uspinjanje izazivaju jači bol. Aktivnosti koje povećavaju pritisak unutar stomaka i mogu pogoršati bol su čučnjevi (čak i sedanje i ustajanje), kašljanje ili kijanje. Obično ćete osetiti bol i slabost na jednoj strani stomaka ili preponi u blizini genitalnog predela ili duboko u butini, unutar noge, kada se bol širi ka genitalnom predelu i može se proširiti i na kukove ili više u samu butinu.
Ovakav bol u preponama i ukočenost možete osetiti tokom ili nakon fizičke aktivnosti i oni mogu trajati satima, ali i ndeljama. Možda će vam biti teško da izađete iz automobila nekoliko sati nakon fizičke aktivnosti, ili čak da ustanete iz kreveta kada se probudite. Bol u preponama izazvan iščašenjem prepone obično nestane kada odmarate, ali se vraća kada ponovo postanete fizički aktivni.
Slabost u gornjem delu butina kada podižete nogu ili kuk prilikom kretanja se obično oseti, pogotovo prilikom trčanja, hodanja i sličnih aktivnosti.
Da li zaista imate iščašenje prepone?
Kod žena se iščašenje prepona može javiti i na levoj i na desnoj strani tela. Da li zaista imate iščašenje prepone? Kuk i prepona su veoma komlipovan zglob i tu se nalazi mnogo mišića, tetiva i ligamenata koji su svi povezani sa kostima.
Kako dijagnostikovati povredu prepone?
Poseta lekaru je najbolji način da se dijagnostikuje bilo kakva povreda prepone. Fizičkim pregledom se može utvrditi imate li preponsku kilu ili je bol izazvan nečim drugim. Ovo je u većini slučajeva najteži problem za dijagnostikovanje, jer je to zapravo mala povreda mišića gde nema vidljive kile.
Kako se leči bol u preponama kod žena?
Hlađenjem tog područja. Stavite led na povređeno područje čim je moguće, kako biste sprečili dalje oticanje, potkožna krvarenja i modrice.
– Stavljajte led na bolno mesto na svaka 2-3 sata po 15 minuta prvh nekoliko dana nakon povrede
– Izbegavajte direktno nanošenje leda na kožu. Uzmite led u kesi (izmrvljen ili u komadu) ili zaleđeno povrće umotano u neku tkaninu ili peškiru
– Nanosite led na povredu nekoliko dana nakon što ste je zadobili i, ako morate da budete fizički aktivni, 3-4 puta dnevno ili odmah nakon fizičke aktivnosti
Odmarajte. U zavisnosti od težine povrede koju imate, zavisi i koliko će vam vremena biti potrebno da se vratite normalnoj fizičkoj aktivnosti.
– Umereno teške povrede prepone zahtevaju najmanje 2-4 nedelje odmora. Kod težih povreda potrebno je najmanje 6-8 nedelja odmora, ili čak i više, kako bi se povreda zacelila
– Nemojte uopšte biti fizički aktivni najmanje 5-7 dana nakon povrede kako bi počela da se zaceljuje. Sami procenite kakvo vam je stanje i koliko je bolno kako biste odredili kako je najbolje da se postepeno vratite sportskim aktivnostima