Bol u testisima je retko, ali vrlo ozbiljno stanje. Smatra se hirurški urgentnim stanjem kod mladih muškaraca ispod 25 godina starosti. Bol u testisima može biti različitog tipa u zavisnosti od početka i toka. Nagli nastanak jakog bola, kao kod torzije testisa, naziva se akutnim bolom u testisima. Međutim, bol u testisima kod prisutnog tumora je u početku blag i lagano se pojačava u intenzitetu. Ovakav produženi testikularni bol se označava kao hronični. Isto tako, bol može biti jednostran (samo u jednom testisu) ili obostran (u oba testisa). Najčešći uzrok akutnog bola u testisu je testikularna torzija.
Ispod su navedeni različiti uzroci bola u testisu:
Uzrok i objašnjenje:
Torzija testisa – Uvrtanje spermatične vrpce.
Epididimitis – Zapaljenje pasemenika (epididimisa).
Absces testisa – Absces može nastati nakon torzije ili epididimitisa.
Trauma testisa – Tupa povreda testisa.
Neoplazme testisa – Razni tumori testisa.
Virusni orhitis – Virusno zapaljenje testisa.
Stanje posle vazektomije – Usled raznih komplikacija koje mogu slediti ovaj zahvat.
Uretralna kolika – Kamen u donjim segmentima uretre.
Prostatitis – Zapaljenje prostate.
Uklještena ingvinalna hernija – Kila zaglavljena u preponi.
Preneseni bol Testisi su normalni – Bol nastaje usled iritacije nerava koji oživčavaju testis.
Idiopatska orhialgija – Uzrok bola se ne može utvrditi.
Ostalo – Neželjeni efekti lekova, Lajmska bolest, leukemija,
varikokele.
Testikularna torzijase obično sreće kod mladih muškaraca i ekstremno je retka nakon 30. godine. Karakteriše je nagli nastanak jakog bola i otok testisa. Radi se o hitnom hirurškom stanju koje zahteva brzu intervenciju (u roku od 2-4 sata od nastanka bola), jer se u suprotnom povećava rizik od trajnog oštećenja testisa. Torzija jednog testisa može oštetiti i drugi, nepogođeni, testis. Osim uvrtanja spermatične vrpce, torzija testikularnih adneksi (struktura koje testis drže u pravilnom položaju) takođe može izazvati bol u testisima. Kod torzije testikularnih adneksi obično nije potrebna hirurška intervencija.
Epididimitis (zapaljenje pasemenika) i Epididimo-orhitis (paralelno zapaljenje epididimisa i testisa) su takođe značajni uzročnici bola u testisu. Drugi pridruženi simptomi, poput groznice i drhtavica, pečenja pri mokrenju, učestalog mokrenja, nelagodnosti u donjem delu abdomena ili penisu itd., mogu takođe biti prisutni u ovim poremećajima. Ovi simptomi mogu nastati pre pojave testikularnog bola. Epididimitis i epididimo-orhitis su češći kod seksualno aktivnih muškaraca. Uzrok je često infektivne prirode (Gonokok, Hlamidija itd.) i tretira se antibioticima.
Testikularni abscesse može javiti kao komplikacija torzije testisa, epididimitisa i epididimo-orhitisa i zahteva hiruršku drenažu.
Tupa povreda testisa može rezultovati formiranjem hematoma, ili čak rupturom testisa u težim slučajevima. To može dovesti do akutnog testikularnog bola. Trauma takođe može izazvati torziju testisa i/ili epididimisa. Ukoliko se sumnja na težu traumu, hirurška intervencija može biti terapija izbora.
Virusni orhitis (ili zapaljenje testisa uzrokovano virusima poput Mumps-a, Rubele, Koksaki virusa i sl.) može dovesti do bola u testisima i otoka. Terapija je davanje analgetika i skrotalna potpora („slip“ donji veš i „štitnici“ u cilju smanjivanja pritiska na testise koji slobodno vise). Stanje se obično povoljno rešava u roku od par nedelja.
Testikularni bol se može javiti i nakon obavljene vazektomije. To se po prvi put može javiti čak i nakon više godina od obavljenog zahvata. Mogući su brojni uzroci bola posle vazektomije (npr. spermatični granulom na mestu vazektomije, otok epididimisa itd.).
Kamenje u donjem delu uretre (ureterolitijaza) može izazvati bol u testisima. U urinu se može primetiti i krv, ali je krvarenje najčešće mikroskopske prirode.
Prostatitisje takođe jedno od stanja koja dovode do testikularnog bola, ali je najčešće praćen čitavim nizom dodatnih simptoma. Najčešći propratni simptomi iz ove grupe jesu bolno uriniranje, učestalo mokrenje, brzi nagon za mokrenjem, nelagodan osećaj u penisu, bol u donjem abdomenu, groznica i drhtavice itd.
U retkim slučajevima,ingvinalna hernija (kila) može uzrokovati bol u testisu na taj način što izvrši kompresiju na nerv (genito-femoralni nerv). To je primer „prenesenog“ bola. Druga stanja karakteristična po prenesenom bolu na testis jesu genito-femoralna neuralgija, ilio-ingvinalna neuralgija, aneurizma ilijačne arterije i akutni apendicitis.
Tumori testisa se ponekada mogu početno manifestovati samo bolom u testisu. Mladi muškarci su u najvećoj opasnosti od tumora testisa. Iako je najčešća prezentacija bolesti u vidu bezbolnog uvećanja testisa, procenat slučajeva tumora testisa praćenog bolom je čak 24%. Zbog preteće verovatnoće metastatskog širenja tumora, tumor testisa je značajan (mada redak) uzrok testikularnog bola. Pristup lečenju je obično multi-faktorski i sastoji se od hirurgije, hemoterapije i radioterapije.
Neki drugi retki uzroci bola u testisu su Lajmska bolest, leukemija, propratni efekti lekova (uglavnom potiču do leka Mazindola, preparata za mršavljenje) i Varikokela. Bol u testisima neretko prati i seksualnu uzbuđenost i obično popušta nakon ejakulacije. Ovo se naziva orhialgijom seksualne uzbuđenosti. U nekim slučajevima se ne može pronaći očigledan uzrok bola u testisima, čak ni nakon hirurške eksploracije (otvaranja testisa). Tada govorimo o idiopatskoj orhialgiji.