Premda su neugodni bolovi u vratu česta pojava, koja pogađa skoro 70% ljudi, oni nikako nisu slučajnost, a još manje nešto s čim treba da se živi. Eksperti kažu da se bol u vratu mnogo češće javlja kao posledica nekih loših životnih navika, a mnogo je ređe rezultat fizičke povrede ili degenerativne bolesti (npr. artritis).
Bolovi u vratu mogući uzroci
Kosti, mišić i ligamenti vrаtа podržаvаju glаvu i omogućаvаju kretаnjа. Bilo koja аbnormаlnost, upаle ili povreda u ovom delu može uzrokovаti bolove u vrаtu ili ukočenost.
U većini slučajeva, bolovi u vrаtu nisu ozbiljno stаnje i mogu dа prođu sponatno u roku od nekoliko dаnа. U nekim slučаjevimа, bolovi u vrаtu mogu dа ukаzuju nа ozbiljnu povredu ili bolest i zаhtevаju lekаrsku pomoć. Ako osećate jak bol u vratu, ako bol u vrаtu traje više od nedelju dаnа,, ili je prаćen drugim simptomimа – odmаh potrаžite pomoć lekаrа!
Bolovi u vratu – mogući uzroci:
- napetost i deformacija mišića: loše držаnje, dugotrajan rаd zа stolom bez promene položаjа, spavanje sa vratom u lošem položaju, nagli pokreti vrata tokom vežbanja
- povreda vrata (usled pada, saobraćajne nesreće, u sportu i dr.)
- bolesti: artritis, osteoporoza, fibromijalgija, cervikalna spondiloza, spinalna stenoza, diskus hernija, kao jedan od simptoma srčanog udara navodi se i bol u vratu, meningitis može uzrokovati i bol u vratu i dr.
- u retkim slučajevima uzrok bolova u vratu mogu biti kongenitalne abnormalnosti, infekcije, apscesi, tumori
Bolovi u vratu i ramenima
Bolovi u ramenima i vratu su nešto sa čime se sreće veliki broj ljudi, a posebno mladih – kod kojih se bolovi u vratu i ramenima obično javljaju usled nepravilnog položaja tela, umora i stresa, nepravilnog sedenja, fizičke neaktivnosti i slično.
Ukoliko govorimo o poremećajima koji mogu dovesti do ove pojave, bolovi u vratu i ramenima se obično odnose na degenerativne promene vezane za kičmu i vrat. Neki od uzroka mogu biti: spondiloza, skolioza, diskus hernija, prirodna krivina kičme i dr.
Povezano>>> Bol u vratu i ramenima lečenje biljem
Bolovi u leđima i vratu
Leđa i vrat su funkcionalno povezani, pa nije retka pojava da se bolovi u leđima i vratu pojavljuju sinhrono. Naime, ukoliko govorimo o poremećajima, uzrok bolova u vratu i leđima su uglavnom: diskus hernija, spondiloza, stenoza, degenerativne bolesti diska, osteoartritis, okoštavanje kičme, nagli trzaji i dr.
Bolovi u leđima u vratu, s druge strane, mogu ukazivati jednostavno na dugotrajno loš položaj tela npr. dok radite za stolom, računarom ili dok spavate.
Slično>>> Bolovi u vratu kod dece
Bolovi u vratu i potiljku
Kako se na vrat odmah nastavlja potiljak, nije retka pojava da se istovremeno pojave bolovi u vratu i potiljku. Najčešći uzrok bolova u vratu i potiljku jeste nepravilno držanje tela, nagli pokreti (trzaji) vrata ili degenerativne promene kičme u vratnom delu. Mladi se danas sve više žaće na bolove u vratu i potiljku, upravo usled dugotrajnog sedenja za računarom, usled lošeg položaja prilikom spavanja ili naglih pokreta vrata prilikom vežbanja.
Slično>>> Bol u vratu sa desne strane
Bolovi u vratu i vrtoglavica
Bolovi u vratu i vrtoglavica se najčešće pojavljuju zajedno kod degenerativnih promena u vratnom delu kičme. Bolovi u vratu i vrtoglavica se mogu odnositi na cervikalni sindrom koji utiče na prokrvljenost mozga i centar za ravnotežu, na spondilozu i dr. Ukoliko imate bol u vratu i vrtoglavicu, neophodno je da se javite lekaru kako bi se obavila neophodna testiranja.
Lečenje
Kada je lečenje bola u vratu u pitanju, lečenjem osnovnog uzroka koji je doveo do bolova u vratu – otkloniće se i sam bol. Postoje neke metode kada je lečenje bola u vratu u pitanju.
Tretmаn zа bol u vrаtu:
- led i toplotnа terаpijа
- vežbe, istezаnje i fizikаlnа terаpijа
- lekovi protiv bolovа
- injekcije kortikosteroida
- mišićni relаksаnti
- nošenje ortopedske kragne oko vrata
- trakcija vrata
- аntibiotici (аko je infekcijа uključenа)
- bolničko lečenje (аko je uzrok bolova u vratu bolest poput meningitisa ili srčаnog udаra)
- hirurgijа (retko)
Alternаtivna terаpije bolova u vratu uključuju аkupunkturu, kiroprаktiku, mаsаžu i trаnskutаnu električnu nervnu stimulаciju.
Saznajte više>>> Ukočen vrat uzroci i lečenje
Navodimo pet najčešćih navika koje uzrokuju bol u vratu:
Uvek sedite pogurenih leđa
Višesatno sedenje za kancelarijskim stolom i rad na kompjuteru s leđima povijenim u obliku upitnika pogubni su za pravilno držanje tela, kao i za koštanu i mišićnu strukturu. Eksperti ističu da svako od nas mora sebe dovesti u neutralan položaj, makar to značilo da na telefonu podesimo alarm koji će nas na to opominjati. Inače, neutralan položaj tela podrazumeva da su glava, vrat, kičmeni stub i karlica u istoj, vertikalnoj liniji. Da biste imali ideju o tome šta znači pravilan položaj tela, zamislite da stežete olovku između lopatica. Za sve koji obavljaju kancelarijski posao veoma je važno da povremeno istegnu glavu, vrat i ramena jednostavnim kružnim pokretima, spuštanjem i dizanjem ramena, približavanjem lopatica i naginjanjem glave u jednu i drugu stranu, kao i njenim saginjanjem i istezanjem unazad. Jačanje ramenog pojasa takođe je bitno budući da on daje stabilnu potporu pravilnom držanju glave i vrata.
I dalje ste pušač
Na listu bolesti koje uzrokuje pušenje – kao što su dijabetes i razni oblici kancera, može se dodati i hroničan bol u vratu. Pušenje isušuje diskove izmedju kičmenih pršljenova u leđima i vratu i ubrzava degenerativne procese. To može uzrokovati iskliznuće diskova iz pršljenskog prostora (diskus hernija) i pritisak koji s vremenom narušava funkciju kičme. Pušenje takođe izaziva stvrdnjavanje i suženje krvnih sudova, pa manje kiseonika dospeva do kičme i diskova. Nemojte odlagati, već danas osmislite plan odvikavanja od cigareta!
Opsednuti ste svojim pametnim telefonom
Neprekidno slanje tekstualnih poruka ne opterećuje samo fine zglobove prstiju i šake. Svaki put kad spustite pogled na telefon da biste otkucali poruku, pročitali mejl ili odigrali neku igricu, izlažete vratne mišiće velikom naporu. U ovakvom položaju vrat trpi veliku težinu glave, što s vremenom može uzrokovati oštećenja vratnih pršljenova, baš kao i iskliznuća diskova između njih. Takođe, kad razgovarate telefonom, izbegavajte pridržavanje telefona glavom i ramenom. Prilikom vožnje automobila za razgovor su neophodne slušalice. Opšti savet glasi – ograničite vreme korišćenja mobilnog telefona kako bi ste izbegli bol u vratu!
Spavate u neprirodnom položaju
Nije nikakvo čudo što spavanje u neugodnom (neprirodnom) položaju izaziva bol u vratu nakon buđenja. Premda se neminovno dešava s vremena na vreme, preterivanje s alkoholom u velikoj meri povećava ovakve „nezgode”. A evo i zbog čega: svi prirodno menjamo položaj nekoliko puta tokom noći, ali osobe pod dejstvom alkohola tada se manje pokreću. To znači da se telo duže vremena može zadržati u neugodnom položaju, naročito za vrat. Među faktorima koji su skoro garantovano krivci za nedostatak noćnog odmora i jutarnji bol u vratu jeste i spavanje na prevelikom broju jastuka ili na previše mekim jastucima. I jedno i drugo narušava prirodan položaj glave i vrata. Eksperti savetuju upotrebu čvršćih madraca za spavanje (mekani takođe narušavaju prirodan položaj kičme), kao i ergonomičnih jastuka, koji će omogućiti pravilan položaj glave u odnosu na kičmu. Obratite pažnju i na položaj tela tokom spavanja. Spavanjem na stomaku glava i vrat zabacuju se unazad, čime se mišići vrata dodatno opterećuju, umesto da se odmaraju u neutralnom položaju kičme.
Neadekvatna vam je kancelarijska stolica
Osim rada za kompjuterom i položaja koji on nalaže, drugi osnovni uzrok nepravilnog sedenja jeste neadekvatna stolica, koja ne omogućava zauzimanje prirodnog ,,S” oblika kičme. Zbog nepotpunog lumbalnog oslonca i nedostatka naslona za ruke, zaposleni su često prinuđeni da se nagnu ili oslone na sto. Takav položaj prisiljava kičmu da se savije u oblik slova ,,C”, što povećava pritisak na vrat i lumbosakralne pršljenove i dugoročno može izazvati hroničan bol u vratu. Zato, ukoliko je moguće, zahtevajte od poslodavca ergonomičnu kancelarijsku stolicu, pokušajte da bar neko vreme radite u stojećem položaju ili, ako ništa od toga nije moguće, ustanite od stola, istegnite se, promenite položaj ili se prošetajte na svakih 30 do 40 minuta rađa. Tako ćete poboljšati cirkulaciju i omogućiti da se kičma „resetuje”.
Ako radite za kompjuterom i imate bolove u vratu, ispratite ova uputstva: postavite monitor tako da bude u visini očiju, odnosno da vam pogled bude usmeren ravno kad gledate u njega. Kolena treba da budu opuštena pod pravim uglom i položena malo niže od nivoa kukova. Stopala ne bi smela da vise, već da dodiruju pod. Poželjno je i koristiti rukohvate na stolicama.