Bol u želucu i stomaku

Bol u želucu

Bol u stomaku se obično odnosi na grčeve ili na tupi bol u predelu abdomena. Obično je kratkotrajan izazvan time što je stomak uznemiren ili upaljen i inficiran.

Žestok bol u predelu abdomena je veći razlog za brigu. Ako počne iznenada i neočekivano, trebalo bi ga smatrati hitnim slučajem, naročito ako je bol skocentrisan na odredjeni deo stomaka. Pozovite svog doktora što pre, ili odite do najbliže bolnice ili ambulante.

Razlozi za bol u želucu

Perforirani peptički ulkus (čir) – otvorena rana, koja se razvija na unutrašnjem delu želuca ili na dvanaestopalačnom crevu (gornji deo tankog creva) koja je probila zaštitnu opnu.

Ponekad, iznenadan i žestok bol u predelu želuca može biti izazvan i infekcijom želuca i creva (gastroenteritis). Uzrok bi takodje mogao da bude istegnuti mišić abdomena ili povreda.

bolovi u stomaku kod dece

Dugotrajni peptički ulkus (čir) – otvorena rana, koja se razvija na unutrašnjem delu želuca ili na dvanaestopalačnom crevu (gornji deo tankog creva)

Ovo su neki od najčešćih razloga za:

Iznenadne grčeve u stomaku

Iznenadan, žestok bol u jednom odredjenom delu stomaka
Bol u abdomenu koji dugo traje ili se ponavlja

Ako osećate bol u predelu oko rebara, pročitajte o bolu u grudima za dalje informacije i savete.

Grčevi u stomaku usled nadutosti

Uzrok grčeva u stomaku često mogu da budu gasovi i nadutost. Ovo je veoma čest problem koji može biti posramljujući ali je lako izboriti se s njim – apotekar će vam preporučiti neki lek, kao što su Buskopan ili Mebeverin, koji se mogu kupiti u apoteci i rešiti ovaj problem.

Iznenadni grčevi u stomaku praćeni dijarejom.

Ako su se grčevi javili skoro i praćeni su dijarejom, uzrok je verovatno upala ili infekcija stomaka (gastroenteritis). Ovo znači da imate virusnu ili bakterijsku infekciju želuca i tankog creva, ovaj problem bi trebao da nestane za par dana bez ikakvog tretmana. Čest uzrok gastroenteritisa je nervoza.
Ako grčevi i dijareja nastave da vam prave nelagodnost više od nekoliko dana, moguće je da imate dogotrajan problem, kao što je sindrom razdražljivih creva (sindrom iritabilnog creva).

Iznenadan, žestok bol u predelu abdomena

Ako imate iznenadne, očajne bolove u jednom odredjenom delu stomaka, odmah pozovite svog doktora ili odite do najbliže bolnice ili ambulante. Ovo bi mogao da bude znak ozbiljne bolesti čije se stanje jako brzo može pogoršati ukoliko ne bude tretirana na odgovarajući način.

Najčešći uzroci iznenadnog, žestokog bola mogu biti:

Akutni apendicitis – upala, i oticanje slepog creva ( kesica, nalik prstu koja je povezana sa debelim crevom) izaziva očajni bol i agoniju u donjem desnom delu vašeg abdomena, to znači da slepo crevo mora biti uklonjeno.

Kamen u žučno kesi – mali kamen koji se formirao u žučnoj kesi, što može značiti da je potrebno ukloniti žučnu kesu.

Kamen u bubregu – manji kamenčići mogu da izadju putem urina, ali veći kamenčići mogu blokirati bubrežne cevi, u tom slučaju morate otići u bolnicu gde će vam razbiti ove kamečiće.

Divertikulitis – upala malih kesastih izbočenja koja su deo creva.

Dugotrajni ili bol koji se vraća

Odrasli ljudi koji imaju konstantan ili boli koji se vraća trebalo bi da posete svog doktora. Kako bilo, nema potrebe za panikom zato što uzrok obično nije ozbiljan i može se izaći na kraj sa istim.

Uobičajeni razlozi kod odraslih bogu biti:

Sindrom razdražljivih creva (nervozna creva) – uobičajen problem, nastaje kada mišići zida creva krenu da se grče (zatežu); bol obično nestaje posle odlaska u toalet.

Kronova bolest – dugotrajni problem koji izaziva upalu sluzokože digistivnog trakta.

Upala urinarnog trakta koja se vraća (obično se ispoljava osećajem peckanja pri uriniranju).

Konstipacija (zatvor stolice).

Gorušica i refluks kiseline – želudačna kiselina prelazi iz želuca u jednjek, cev koja povezuje usta i želudac.

Menstrualni bolovi – bolni grčevi mišića kod žena koji su povezani sa menstrualnim ciklusom.

Uobičajeni uzroci kod dece mogu biti:

Periodični sidnorm (sličan sindromu razdražljivih creva kod odraslih) – deca se suočavaju sa bolom stomaka koji se vraća.

Konstipacija (zatvor stolice)

Upala urinarnog trakta koja se vraća.

Nervoza (anksioznost).

Gorušica i refluks kiseline.

Saveti za zdrav stomak i želudac

Jedite zdravu hranu i jedite redovno. Lako je potriošiti ovaj naš radni život proždirući hranu izmedju sastanaka, posle sedeti ispred televizora sa hranom za poneti, ali ovakvim načinom ishrane možemo izazvati probleme sa našim digistivnim traktom.

Ne preterujte sa alkoholom. To povećava proizvodnju želudačne kiseline i može izazvati gorušicu, kao i učiniti druge poremećaje digistivnog trakta gorim.

Pobedite stres. Anksioznost i briga mogu uznemiriti delikatan balans digistivnog trakta, ali i pogoršati postojeće probleme kao što je sindrom razdražljivih creva (nervozna creva).