Bolna stopala

Stopala su oslonac celog tela, to je biološka struktura koja se koristi u kretanju, služi telu kao spona prema okolini omogućujući mu ostvarivanje i održavanje uspravnog stava i hoda. Stopalo celim donjim delom nosi težinu tela. Genetska stanja utiču na oblik i funkciju stopala, a oblikovanje stopala je stalan proces i menja se tokom celog života.

Zbog svoje funkcije i položaja, stopala su izložena brojnim i raznovrsnim povredama, oštećenjima, upalama i deformacijama.

Najčešće su to: spušteni svodovi i ravna stopala, halluk valgus ili čukalj, metatarzalgija, bolna peta, upale i povrede Ahilove tetive, povrede i bolovi u nožnom zlobu, upala tetiva i berzi nastalih prenaprezanja.

Spušteni svodovi i ravna stopala najčešće su promene na stopalima. Na pojavu tih deformiteta utiče nasleđe, ali i debljina ili prekomerna telesna težina, fizička neaktivnost, nepravilna aktivnost i neodgovarajuća obuća.

Ravna stopala znače da je spušten ili izostaje svod stopala kada osoba stoji ili sedi, za razliku od spuštenih svodova gde je svod prisutan u sedećem položaju, a gubi se pod opterećenjem u stojećem položaju. Svodovi stopala u pravilu popuštaju postepeno. Osobe sa ravnim stopalima i spuštenim svodovima imaju otežano hodanje i stajanje, brže se umaraju, tuže se na bolove u nogama, a katkad iu kolenima, kukovima i krstima. Hodanje po neravnom terenu opterećuje jednako sve mišiće stopala, jača noge i pomaže u uspostavljanju ravnoteže, a hodanje po tvrdoj podlozi ili asfaltu zamara uvek iste mišiće pa mišići i svodovi popuštaju. Stajaća radna mesta otežavaju normalnu cirkulaciju krvi u nogama i oslabljuju funkciju mišića zbog slabije cirkulacije. U slučaju nesrazmere između snage mišića stopala i opterećenja, mišići počinju popuštati, što remeti položaj kostiju. Mišići pojačanim radom pokušavaju održati stanje, a posledica toga je umor i osećaj težine u nogama. Pomeranje kostiju dovodi zglobove u nepravilan položaj pa nastaju bolne upale zglobova i ograničenje kretanja. Kako bi se sprečile komplikacije u starijoj životnoj dobi, o stopalima se treba brinuti ceo život. To se postiže nošenjem anatomskih ili ortopedskih uložaka kod dece radi korekcije, a kod odraslih je njihova uloga pasivna i služi za rasterećenje i potporu stopala. Kako bi se sprečio napredak deformiteta i postigla korekcija, prijeko je potrebno izvoditi vežbe za cirkulaciju i jačanje mišića stopala koji održavaju fiziološke svodove stopala. Preporučuje se telesna aktivnost, pre svega plivanje i korekcija lošeg držanja. Pravilno izvedene vežbe daju dobre rezultate. Ravna stopala su posledica uspravnog stava, načina života i ljudskog rada. Reč je o estetskoj mani koja može uzrokovati teške poremećaje statike tela i na kraju invalidnost.

Lečenje bolova u nožnom zglobu i stopalu treba započeti što pre, čim se pojave prvi znaci bolesti.

Cilj lečenja je: ublažiti boli, kontrolisati upalu, pospešiti zarastanja, kontrolisati svakodnevne i radne aktivnosti. Fizikalna terapija smanjuje bol, upalu, pospešuje zarastanje pomoću elektroterapije, ultrazvuka, lasera, magnetoterapije. Manualna terapija uspostavlja funkciju zglobova stopala i poveća obim pokreta te potpomaže učinak fizikalne terapije i sprovođenje vežbi. Vežbe snaženja jačaju oslabljene i preslabe mišiće, a za skraćene mišiće preporučuju se vežbe istezanja. Potrebno je tražiti i korigovati moguće uzroke bolova u stopalima. Edukacija o pravilnom ponašanju i izboru obuće sprečava tegobe.

Saveti za zdrava stopala:

– svakodnevno negovati stopala
– medicinskim vežbama jačati mišiće stopala, sprovoditi ih svakodnevno
– održavati umerenu telesnu težinu
– odmor provoditi u laganim šetnjama, plivanju i vožnji bicikla
– izbegavati dugotrajno stajanje
– hodati u prostranoj i stabilnoj obući sa niskom potpeticama i čvrstim i elastičnim potplatom
– anatomske uloške nositi kod promene svodova stopala
– potražiti savet lekara kada imate bolove u stopalima.

Saveti za pravilan izbor obuće:

– prsti moraju imati dovoljno mesta
– potpetica treba biti od 3 do 4cm, čvrsta i stabilna
– đon treba biti čvrst i elastičan da ublaži dokorak
– treba nositi individualno rađene anatomske uloške
– materijali trebaju biti prirodni da stopalo može “disati”
– cipele treba kupovati poslepodne jer su stopala ujutro manja i otiču tokom dana
– pri kupovini treba isprobati obe cipele
– veličina noge, a osobito širina menja se tokom godina
– tesne cipele treba proširiti kod postolara ili pokloniti

Saznajte više>>> Prva pomoć za bolna stopala